Baterie w smartfonach - powoli zbliża się przełom...

Baterie do komórek, które ładują się szybko, a wyładowują się bardzo powoli? O takim rozwiązaniu z pewnością marzą wszyscy użytkownicy smartfonów. Mamy więc dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że prawdziwy przełom jest już w drodze - baterie, które będą działać tydzień na jednym ładowaniu i które w pełni załadujemy w ciągu kwadransa. Zła wiadomość jest jednak taka, że baterie tego typu pojawią się dopiero za 3 do 5 lat.

Bateria

Zbliżają się smartfony pozwalające działać nawet całą dobę bez ponownego ładowania. Amerykańscy naukowcy z Northwestern University pracują nad tym, jak przedłużyć życie baterii - to technologia, która ma ulepszyć obecne baterie litowo-jonowe, używane obecnie w smartfonach.

Kanapka w baterii?

W nowych bateriach naukowcy użyli krzemu, by z dwóch stron otoczyć warstwy grafenu - razem tworzą one jedną stronę baterii (tzw. anoda). Dzięki temu w baterii udało się naukowcom upakować więcej litu. Co prawda naukowcy już wcześniej używali krzemu jako zastępstwa dla opartego na węglu grafenu, ale skutki takiego działania nie były satysfakcjonujące. Teraz okazało się, że włożenie grafenu pomiędzy dwie krzemowe warstwy (jak w kanapce) rozwiązuje dotychczasowy problem i pozwala na zwiększenie wydajności baterii.

Wydajne baterie niezbędne w rozwoju smartfonów i tabletów

Plusem rozwiązania amerykańskich naukowców jest to, że jest to ulepszenie obecnie wykorzystywanych baterii, a nie zupełnie nowy typ akumulatora. Z doświadczenia wiemy, że to pozwala o wiele szybciej wprowadzić produkt na rynek. Obecne smartfony czy tablety są coraz potężniejsze (np. 2-rdzeniowy smartfon Samsung Galaxy Note czy 4-rdzeniowy Asus Transformer Prime oparty na Tegra 3). Obecnie mobilne urządzenia mają ogromny apetyt na energię i bez nowych, wydajniejszych baterii z pewnością rozwój urządzeń mobilnych nie będzie tak dynamiczny jak do tej pory.