Batman: Arkham Knight - porażka już na starcie

Batman: Arkham Knight miał szansę stać się jednym z pecetowych hitów tego roku, jednak ze względu na liczne fuszerki... wstrzymano sprzedaż tej produkcji. O co konkretnie chodzi?

Batman: Arkham Knight na PC ukazał się 23 czerwca 2015 i od tego dnia spada na niego fala krytyki. Konkretnie - uderza ona zarówno w producenta (RockSteady Studios), jak i wydawcę (Warner Bros Interactive Entertainment) z powodów licznych usterek technicznych, niedopracowań oraz bugów, które w praktyce uniemożliwiają dobrą zabawę. Podobna sytuacja miała miejsce przy innej grze, Assassin’s Creed: Unity, jednak tutaj skala problemów jest o wiele większa. Płynność gry pozostawia wiele do życzenia, a maksymalna liczba klatek na sekundę (fps) to... zaledwie 30! Obojętne, jakiego wypasionego sprzętu człowiek by nie miał (np. karty graficznej SLI GeForce Titan X i 16GB DDR4/2666 RAM), nic więcej wycisnąć się nie da. Ale to i tak tylko w teorii, ponieważ w praktyce dynamiczna z założenia rozgrywka często zmienia się w spokojny pokaz slajdów.

Batman: Arkham Knight (źródło: strona oficjalna)

Batman: Arkham Knight (źródło: strona oficjalna)

Wydawca szybko zorientował się, że wypuścił bubel i już 25 czerwca (zaledwie dwa dni po premierze!) gra została wycofana ze sprzedaży w sieci. Równocześnie przeprosił graczy i obiecał wypuścić tak szybko, jak się da, patch łatający niedociągnięcia. A co z tymi graczami, którzy nabyli wersję pudełkową? W naszym kraju dystrybutorem Batman: Arkham Knight jest Cenega, która jeszcze nie wydała w tej sprawie oficjalnego oświadczenia. Tymczasem pojawiły się sposoby na "domowe" poprawienie wady związanej z klatkami. Można dokonać własnoręcznej poprawki fps-ów, jednak trzeba pogrzebać w jednym z plików gry. Jeżeli ktoś się na to zdecyduje, musi odnaleźć plik o nazwie BmSystemSettings.ini. Znajduje się on domyślnie pod adresem C:\ProgramFiles(x86)\Steam\ steamapps\common\Batman Arkham Knight\BMGame\Config. Plik należy otworzyć za pomocą notatnika i zmienić wartość MaxFPS z 30.000000 na 60.000000 lub 120.000000. Jednak, uwaga - jeżeli wówczas odpali się grę na wyższych rozdzielczościach (z 4K włącznie), może po prostu przestać działać zaraz po uruchomieniu.

Własnoręczne poprawianie ilości klatek na sekundę w Batman: Arkham Knight

Własnoręczne poprawianie ilości klatek na sekundę w Batman: Arkham Knight

Jakby mało było problemów z grafiką, Batman: Arkham Knight nie potrafi optymalnie korzystać z pamięci RAM oraz pamięci karty graficznej i możliwości procesora. Dodatkowo podczas męczącej rozgrywki na PC, w niektórych miejscach trafiają się oznaczenia przycisków kontrolera z wydania konsolowego. Podsumowując całą sprawę, widać, że konwersję gry na komputery potraktowano niezbyt poważnie, a wściekli gracze masowo żądają zwrotu pieniędzy za bubla, który im ofiarowano. I to w całkiem poważnej cenie.