Battlefield 2042 – wymagania, gameplay, rozgrywka. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 26.07.2021]

Jedna z największych premiera tego roku - Battlefield 2042, nadchodzi. Sprawdź, co już wiemy na temat najnowszej odsłony kultowej serii FPS-ów.

fot. EA

Battlefield 2042 – najważniejsze elementy, nowości i zmiany

Od 9 czerwca wiemy już oficjalnie, że szósta pełnoprawna odsłona cyklu Battlefield nosić będzie podtytuł „2042”. Akcja gry przeniesie nas do niedalekiej przyszłości, w której to doszło konfliktu zbrojnego pomiędzy USA a Rosją. Na graczy czekają największe mapy w historii, rozbudowane tryby rozgrywki, next-genowa oprawa audio-wizualna i wiele więcej.

Battlefield 2042 – wymagania, gameplay, rozgrywka. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 26.07.2021]

fot. EA

Battlefield 2042 bez trybu dla jednego gracza. Kampania w odcinkach

Akcja Battlefield 2042 toczy się zaledwie 21 lat w przyszłości, więc dostępna w grze technologia nie jest jeszcze zbyt odległa od tego co znamy i lubimy: drony, psy-roboty itp. Niestety, tym razem nie dostaniem pełnoprawnej kampanii dla jednego gracza. Zamiast tego, historia gry będzie stale rozwijana w trybie multiplayer (najprawdopodobniej w stylu Fortnite czy CoD: Warzone). Jej początkowy zarys nie przedstawia się zbyt intrygująco więc raczej wątpliwe jest, aby studio DICE przykładało to tego większą uwagę. W Battlefield 2042, z powodu globalnego ocieplenia, wiele państw świata upadło, pozostawiając dużą część populacji Ziemi bezpaństwowcami. Utworzyli oni elitarne armie najemników, którzy teraz walczą w imieniu USA lub Rosji (dwóch mocarstw, którym udało się przetrwać). Bez kampanii dla jednego gracza, dalszą historię mamy poznać dzięki sezonowym aktualizacjom. Te będą pojawiać się regularnie, a towarzyszyć im będą przepustki sezonowe (Battle Pass). Gracze mogą liczyć m.in. na nowe elementy do personalizacji postaci i broni, nowe gadżety oraz „narzędzia zagłady”, jak i kolejne rozdziały historii.

Zobacz również:

 • Battlefield 2042 - beta testy wkrótce. Sprawdź, kto weźmie udział
 • Age of Empires 4 - rozgrywka, premiera, wymagania. Sprawdź, co wiemy
 • Battlefield 2042 - Portal. Zobacz trailer przedstawiający nowy tryb
Battlefield 2042 – wymagania, gameplay, rozgrywka. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 26.07.2021]

fot. EA

Battlefield 2042 jako 3 gry w 1, ale tylko online

Studi DICE ujawniło już, że w dniu premiery czekają na nas trzy ogromne tryby rozgrywki: All-Out Warfare, Hazard Zone oraz trzeci, o którym wciąż nie wiemy zbyt wiele. Pierwszy z nich o połączenie znanych trybów Conquest oraz Breakthrough i pozwoli nam na starcia 128 graczy jednocześnie (tylko PC, Xbox Series X/S oraz PS5), na największych mapach w historii gry. Hazard Zone ma z kolei zaoferować coś fanom mniejszych, taktycznych starć. Tryb ten skupiać się będzie na starciach niewielkich drużyn, które będą musiały podjąć „wysokie ryzyko”, aby odnieść sukces. Sugeruje się, że rozgrywka w Hazard Zone może być inspirowana grą Escape from Tarkov. Na temat ostatnie trybu zabawy wciąż wiemy niewiele, poza tym, że pracuje nad nim dedykowany mu zespół - DICE LA. Oznacza to, że i w tym przypadku możemy liczyć na rozbudowaną i ciekawą rozgrywkę. Sugeruje się, że może to być autorska wariacja DICE na temat gatunku battle royale. Co ciekawe, twórcy gry zaprzeczyli, że trybu w tym stylu pojawi się w grze, jednak możliwe, że mieli na myśli klasyczne przedstawienie battle royale.

Aktualizacja 26.07.2021

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podczas EA Play Live 2021, studio DICE ujawniło trzeci i (na razie) ostatni tryb zabawy w Battlefield 2042. Portal - bo tak brzmi nazwa modułu przygotowanego przez zespół Ripple Effect (DICE LA) pozwoli nam na szaloną zabawę, która połączy ze sobą najlepsze i najbardziej kultowe odsłony serii Battlefield. Gracze będą mogli nie tylko rywalizować na kultowych mapach, ale również nic nie stanie na przeszkodzie, aby na jednej mapie walczyli ze sobą żołnierze z czasów drugiej wojny światowej i ich futurystyczne odpowiedniki z 2042 roku. Jak prezentuje się tryb Portal w akcji możecie zobaczyć na poniższym zwiastunie.

Wieloletni sympatycy cyklu z pewnością ucieszy jeszcze jedna wiadomość - do Battlefield 2042 trafią kultowe mapy z poprzednich odsłon. Pełna lista dostępny lokacji w BF2042 prezentuje się następująco:

 • El Alamein (Battlefield 1942)
 • Battle Of The Bulge (Battlefield 1942)
 • Arica Harbor (Battlefield: Bad Company 2)
 • Valparaiso (Battlefield: Bad Company 2)
 • Caspian Border (Battlefield 3)
 • Noshahr Canals (Battlefield 3)
 • Kosmodrom (Battlefield 2042)
 • Klepsydra (Battlefield 2042)
 • Kalejdoskop (Battlefield 2042)
 • Manifest (Battlefield 2042)
 • Wrakowisko (Battlefield 2042)
 • Rozłam (Battlefield 2042)
 • Odnowa (Battlefield 2042)

Klasy postaci zostaną zastąpione przez "Specjalistów"

W Battlefield 2042 zapomnijcie o klasycznych klasach postaci. Studio DICE postanowiło nieco odświeżyć ten wysłużony już koncept i wprowadzi do swojej najnowszej gry „specjalistów”. Będą to unikatowi bohaterowie każdy z własną historią i specjalnymi umiejętności (na wzór operatorów z RS: Siege). Kolejne postacie będą regularnie trafiać do gry, w ramach sezonowych aktualizacji. Póki co DICE ujawniło czterech „specjalistów”:

 • Wikus "Casper" Van Daele – klasa: zwiadowca, kraj pochodzenia: RPA
 • Webster Mackay – klasa: szturmowiec, kraj pochodzenia: Kanda
 • Maria Falck – klasa: wsparcie, kraj pochodzenia: Niemcy
 • Pyotr "Boris" Guskovsky – klasa: inżynier, kraj pochodzenia: Rosja
Battlefield 2042 – wymagania, gameplay, rozgrywka. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 26.07.2021]

fot. EA

Największe mapy w historii, zmienne warunki pogodowe, nowe sposoby eksploracji

Zdaniem przedstawicieli studia DICE, Battlefield 2042 to ich najbardziej ambitny projekt w historii. Wiemy już, że na mapach będzie mogło walczyć nawet 128 graczy, którzy bez problemu będą mogli korzystać z licznych pojazdów (zarówno lądowych, jak i powietrznych). Okazuje się jednak, że nie tylko wrodzy żołnierze będą czyhać na nasze życie. W takcie rozgrywki pojawiać się będą anomalie pogodowe, które w znacznym stopniu wpłyną na rozgrywkę. W tym celu każdą mapę zaprojektowano tak, aby zapewniała jak najlepsze wrażenia podczas zabawy. Nowe miejscówki mają być nie tylko ogromne, ale również „żywe”. Realizmu ma im dodać jeszcze nowy system zniszczeń, który pozwoli na zniszczenie całych budynków (w tym „wieżowców”).

Battlefield 2042 – wymagania, gameplay, rozgrywka. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 26.07.2021]

fot. EA

Aktualizacja 22.07.2021

Studio DICE potwierdziło, że do gry trafią również "klasyczne mapy ze starszych odsłon serii". Gracze rozwiązali jedną z zagadek pozostawionych przez twórców i dzięki temu udało im się dowiedzieć, że kultowa mapa z Battlefield: Bad Company 2 - Valparaiso, trafi również do Battlefield 2042. Najprawdopodobniej rzeczona mapa będzie dostępna w nieujawnionym jeszcze trybie rozgrywki, nad którym pracuje studio Ripple Effect (DICE LA).

Battlefield 2042 – wymagania, gameplay, rozgrywka. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 26.07.2021]

Battlefield 2042 - gameplay i zwiastun

Battlefield 2042 otrzymał jak na razie jeden efektowny zwiastun, który pokazuje główny zamysł rozgrywki w grze.

DICE pokazało nam również pierwszy gameplay z produkcji, który pokazuje nam rywalizację w trybie All-Out Warfare.

Battlefield 2042 – data premiery i platformy

Premiera gry Battlefield 2042 odbędzie się 22 października tego roku na wszystkich wiodących platformach: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X oraz Series S. Warto jednak pamiętać, że poszczególne wydania będą się od siebie dość mocno różnić. Posiadacze konsol ósmej generacji (PS4, Xbox One) będą musieli pogodzić się z gorszą oprawą graficzną i z maksymalną obsługą 64 graczy na jednej mapie. Tylko PC i konsole nowej generacji pozwolą na jednoczesną zabawę 128 użytkowników.

Battlefield 2042 – wymagania na PC

Przedstawiciele Electronic Arts i DICE nie ujawnili jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych Battlefield 2042 na PC.

Battlefield 2042 - przegląd najlepszych ofert na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S i PC

Battlefield 2042 - najlepsze oferty przedpremierowe na PC

 • MediaExpert - 209,99 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Avans - 213,86 zł (wersja pudełkowa)
 • Konsole i Gry - 214,99 zł (wersja pudełkowa)
 • RTV Euro AGD - 219 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Steam - 269,90 zł (wersja cyfrowa)
 • Origin - 269.90 zł (wersja cyfrowa)

Promocje na Battlefield 2042 na PlayStation 4 - najlepsze oferty

 • Media Expert - 230,65 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Konsole i Gry - 234,99 zł (wersja pudełkowa)
 • Avans - 236,37 zł (wersja pudełkowa)
 • Electro - 236,37 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Media Markt - 249 zł (wersja pudełkowa)
 • PS Store - 299,90 zł (wersja cyfrowa)

Battlefield 2042 - najlepsze oferty przedpremierowe na PS5

Battlefield 2042 - najlepsze oferty na Xbox One

 • Media Expert - 230,65 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Konsole i Gry - 234,99 zł (wersja pudełkowa)
 • Avans - 236,37 zł (wersja pudełkowa)
 • Electro - 236,37 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Media Markt - 249 zł (wersja pudełkowa)
 • MS Store - 299,90 zł (wersja cyfrowa)

Tani Battlefield 2042 na Xbox Xbox Series X/S - najlepsze oferty

Aktualizacja 16.07.2021 - Crossplay w Battlefield 2042 będzie dostępny na wszystkich platformach, ale...

Studio DICE ujawniło kolejne szczegóły na temat Battlefield 2042. Jak się właśnie dowiedzieliśmy, już w dniu premiery zostanie uruchomiona funkcja crossplay, która pozwoli graczom z różnych platform rywalizować ze sobą na wirtualnych polach bitew. Niestety, Crossplay nie będzie wspólnych dla wszystkich urządzeń, na których pojawi się gra. Twórcy utworzą dwie oddzielne grypy. W pierwszej rywalizować będą posiadacze PS5, Xbox Series X/S oraz PC. W drugiej natomiast właściciele PS4 i Xbox One. Co istotne, opcję wspólnej zabawy pomiędzy platformami będzie można wyłączyć.

Aktualizacja 21.07.2021 - W Battlefield 2042 boty będą stałym elementem rozgrywki - dla dobra graczy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów BF 2042 jest obecność botów, które będą w rozgrywkach sieciowych zastępować graczy. Twórcy gry tłumaczą, że wszystko to dla dobra graczy, aby w każdym z trybów "czuć", że pole bitwy wypełnione jest przeciwnikami, nawet w sytuacjach gdy będzie brakować "żywych rywali". Pomysł ten nie do końca przypadł sympatykom serii do gustu, dlatego też przedstawiciele DICE postanowili bardzo szybko przedstawić nam dokładne informacje na temat funkcjonowania botów w grze.

Na początek trzeba zaznaczyć, że boty będą integralnym elementem produkcji, a gracze nie będą mogli w żaden sposób ich wyłączyć. Ich głównym zadaniem jest "wypełnienie" świata gry za pomocą SI gdy na mapach zabraknie graczy. Jak się jednak okazuje nie będzie to ich jedyna rola. Boty pojawią się w trzech trybach rozgrywki w Battlefield 2042:

 • Wieloosobowym, gdzie żołnierze SI będą wykorzystywani do wyrównania sił poszczególnych drużyn. "Żywi gracze" zawsze będą mieć pierwszeństwo przed botami
 • Współpracy, w której to razem z drużyną będziemy mogli stanąć na przeciw siłom kontrolowanym przez SI.
 • Solo - w przypadku chęci rozwoju swoich umiejętności, będziemy mogli trenować z botami.

Jak zatem widać boty będą mogły nam pomóc również w szlifowaniu naszym umiejętności albo posłużą jako "mięso armatnie", gdy będziemy chcieli wspólnie ze znajomymi zabawić się w trybie współpracy.

Zobacz również: Diablo 2 Resurrected – data premiery, wymagania, platformy. Sprawdź, co już wiemy