Battlefield 2042 – wymagania, premiera, early access. Wszystko co wiemy [Aktualizacja 24.11.2021]

Jedna z największych premier tego roku - Battlefield 2042, nadchodzi. Sprawdź, co już wiemy na temat najnowszej odsłony kultowej serii FPS-ów.

fot. EA
Spis treści

Battlefield 2042 – najważniejsze elementy, nowości i zmiany

Od 9 czerwca wiemy już oficjalnie, że szósta pełnoprawna odsłona cyklu Battlefield nosić będzie podtytuł „2042”. Akcja gry przeniesie nas do niedalekiej przyszłości, w której to doszło konfliktu zbrojnego pomiędzy USA a Rosją. Na graczy czekają największe mapy w historii, rozbudowane tryby rozgrywki, next-genowa oprawa audio-wizualna i wiele więcej.

battlefield 2042

fot. EA

Battlefield 2042 bez trybu dla jednego gracza. Kampania w odcinkach

Akcja Battlefield 2042 toczy się zaledwie 21 lat w przyszłości, więc dostępna w grze technologia nie jest jeszcze zbyt odległa od tego co znamy i lubimy: drony, psy-roboty itp. Niestety, tym razem nie dostaniem pełnoprawnej kampanii dla jednego gracza. Zamiast tego, historia gry będzie stale rozwijana w trybie multiplayer (najprawdopodobniej w stylu Fortnite czy CoD: Warzone). Jej początkowy zarys nie przedstawia się zbyt intrygująco więc raczej wątpliwe jest, aby studio DICE przykładało to tego większą uwagę. W Battlefield 2042, z powodu globalnego ocieplenia, wiele państw świata upadło, pozostawiając dużą część populacji Ziemi bezpaństwowcami. Utworzyli oni elitarne armie najemników, którzy teraz walczą w imieniu USA lub Rosji (dwóch mocarstw, którym udało się przetrwać). Bez kampanii dla jednego gracza, dalszą historię mamy poznać dzięki sezonowym aktualizacjom. Te będą pojawiać się regularnie, a towarzyszyć im będą przepustki sezonowe (Battle Pass). Gracze mogą liczyć m.in. na nowe elementy do personalizacji postaci i broni, nowe gadżety oraz „narzędzia zagłady”, jak i kolejne rozdziały historii.

Zobacz również:

 • Battlefield 2042 sezon 1 z polskim opertorem! Wszystko co wiemy o nowościach w grze
battlefield 2042

fot. EA

Battlefield 2042 jako 3 gry w 1, ale tylko online

Studi DICE ujawniło już, że w dniu premiery czekają na nas trzy ogromne tryby rozgrywki: All-Out Warfare (Podbój), Hazard Zone oraz trzeci, o którym wciąż nie wiemy zbyt wiele. Pierwszy z nich o połączenie znanych trybów Conquest oraz Breakthrough i pozwoli nam na starcia 128 graczy jednocześnie (tylko PC, Xbox Series X/S oraz PS5), na największych mapach w historii gry. Hazard Zone ma z kolei zaoferować coś fanom mniejszych, taktycznych starć. Tryb ten skupiać się będzie na starciach niewielkich drużyn, które będą musiały podjąć „wysokie ryzyko”, aby odnieść sukces. Sugeruje się, że rozgrywka w Hazard Zone może być inspirowana grą Escape from Tarkov. Na temat ostatnie trybu zabawy wciąż wiemy niewiele, poza tym, że pracuje nad nim dedykowany mu zespół - DICE LA. Oznacza to, że i w tym przypadku możemy liczyć na rozbudowaną i ciekawą rozgrywkę. Sugeruje się, że może to być autorska wariacja DICE na temat gatunku battle royale. Co ciekawe, twórcy gry zaprzeczyli, że trybu w tym stylu pojawi się w grze, jednak możliwe, że mieli na myśli klasyczne przedstawienie battle royale.

Aktualizacja 26.07.2021

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, podczas EA Play Live 2021, studio DICE ujawniło trzeci i (na razie) ostatni tryb zabawy w Battlefield 2042. Portal - bo tak brzmi nazwa modułu przygotowanego przez zespół Ripple Effect (DICE LA) pozwoli nam na szaloną zabawę, która połączy ze sobą najlepsze i najbardziej kultowe odsłony serii Battlefield. Gracze będą mogli nie tylko rywalizować na kultowych mapach, ale również nic nie stanie na przeszkodzie, aby na jednej mapie walczyli ze sobą żołnierze z czasów drugiej wojny światowej i ich futurystyczne odpowiedniki z 2042 roku. Jak prezentuje się tryb Portal w akcji możecie zobaczyć na poniższym zwiastunie.

Wieloletni sympatycy cyklu z pewnością ucieszy jeszcze jedna wiadomość - do Battlefield 2042 trafią kultowe mapy z poprzednich odsłon. Pełna lista dostępny lokacji w BF2042 prezentuje się następująco:

 • El Alamein (Battlefield 1942)
 • Battle Of The Bulge (Battlefield 1942)
 • Arica Harbor (Battlefield: Bad Company 2)
 • Valparaiso (Battlefield: Bad Company 2)
 • Caspian Border (Battlefield 3)
 • Noshahr Canals (Battlefield 3)
 • Kosmodrom (Battlefield 2042)
 • Klepsydra (Battlefield 2042)
 • Kalejdoskop (Battlefield 2042)
 • Manifest (Battlefield 2042)
 • Wrakowisko (Battlefield 2042)
 • Rozłam (Battlefield 2042)
 • Odnowa (Battlefield 2042)

Aktualizacja 17.08.2021

Trzecim tryb, który obok All-Out Warfare i Portal trafi do Battlefield 2042 jest Hazard Zone. Niestety, na jego temat nie mam zbyt wielu oficjalnych informacji. Twórcy gry ujawnili do tej pory jedynie, że będzie to „trzymające w napięciu doświadczenie, które łączy w sobie emocjonującą rozgrywkę z tym, co najlepsze w rozległych mapach Battlefield”. Nieco światła na tryb Hazard Zone rzucił Temporyal - doświadczony leakster. Jak twierdzi, dotarł on do informacji, z których wynika, że w Hazard Zone dostrzeżemy wyraźnie inspiracje takimi grami jak: Escape from Tarkov czy Hunt: Showdown. Rozgrywka w Hazard Zone ma być połączeniem PvP i PvE. Zadaniem graczy będzie zdobycie określonych „łupów” i dotarcie z nimi do punktu ekstrakcji. W drodze do celu będą oni jednak musieli walczyć zarówno z innymi graczami, jak i wrogim SI. Po udanym zakończeniu meczu gracze mogą zachować swoje łupy na przyszłe mecze lub sprzedać je innym graczom. Jest to o tyle istotne, że kiedy polegniecie w boju to stracicie wszystkie osiągnięte postępy, łącznie z posiadanym ekwipunkiem. Więcej informacji na temat Hazard Zone powinniśmy otrzymać już niebawem.

Klasy postaci zostaną zastąpione przez "Specjalistów"

W Battlefield 2042 zapomnijcie o klasycznych klasach postaci. Studio DICE postanowiło nieco odświeżyć ten wysłużony już koncept i wprowadzi do swojej najnowszej gry „specjalistów”. Będą to unikatowi bohaterowie każdy z własną historią i specjalnymi umiejętności (na wzór operatorów z RS: Siege). Kolejne postacie będą regularnie trafiać do gry, w ramach sezonowych aktualizacji. Póki co DICE ujawniło czterech „specjalistów”:

 • Wikus "Casper" Van Daele – klasa: zwiadowca, kraj pochodzenia: RPA
 • Webster Mackay – klasa: szturmowiec, kraj pochodzenia: Kanda
 • Maria Falck – klasa: wsparcie, kraj pochodzenia: Niemcy
 • Pyotr "Boris" Guskovsky – klasa: inżynier, kraj pochodzenia: Rosja
battlefield 2042

fot. EA

Największe mapy w historii, zmienne warunki pogodowe, nowe sposoby eksploracji

Zdaniem przedstawicieli studia DICE, Battlefield 2042 to ich najbardziej ambitny projekt w historii. Wiemy już, że na mapach będzie mogło walczyć nawet 128 graczy, którzy bez problemu będą mogli korzystać z licznych pojazdów (zarówno lądowych, jak i powietrznych). Okazuje się jednak, że nie tylko wrodzy żołnierze będą czyhać na nasze życie. W takcie rozgrywki pojawiać się będą anomalie pogodowe, które w znacznym stopniu wpłyną na rozgrywkę. W tym celu każdą mapę zaprojektowano tak, aby zapewniała jak najlepsze wrażenia podczas zabawy. Nowe miejscówki mają być nie tylko ogromne, ale również „żywe”. Realizmu ma im dodać jeszcze nowy system zniszczeń, który pozwoli na zniszczenie całych budynków (w tym „wieżowców”).

battlefield 2042 premiera

fot. EA

Aktualizacja 22.07.2021

Studio DICE potwierdziło, że do gry trafią również "klasyczne mapy ze starszych odsłon serii". Gracze rozwiązali jedną z zagadek pozostawionych przez twórców i dzięki temu udało im się dowiedzieć, że kultowa mapa z Battlefield: Bad Company 2 - Valparaiso, trafi również do Battlefield 2042. Najprawdopodobniej rzeczona mapa będzie dostępna w nieujawnionym jeszcze trybie rozgrywki, nad którym pracuje studio Ripple Effect (DICE LA).

battlefield 2042

Battlefield 2042 - gameplay i zwiastuny

Battlefield 2042 otrzymał jak na razie jeden efektowny zwiastun, który pokazuje główny zamysł rozgrywki w grze.

DICE pokazało nam również pierwszy gameplay z produkcji, który pokazuje nam rywalizację w trybie All-Out Warfare.

Battlefield 2042 – data premiery

Premiera gry Battlefield 2042 odbędzie się 19 listopada tego roku na wszystkich wiodących platformach: PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X oraz Series S. Warto jednak pamiętać, że poszczególne wydania będą się od siebie dość mocno różnić. Posiadacze konsol ósmej generacji (PS4, Xbox One) będą musieli pogodzić się z gorszą oprawą graficzną i z maksymalną obsługą 64 graczy na jednej mapie. Tylko PC i konsole nowej generacji pozwolą na jednoczesną zabawę 128 użytkowników.

Battlefield 2042 Beta - data startu, platformy i jak skorzystać

Beta testy Battlefield 2042 wystartują już 6 października. Dzień wcześniej gracze będą mogli rozpocząć już proces pobierania gry. Wziąć w nich udział będą mogli gracze, którzy zamówili grę w przedsprzedaży bądź posiadają aktywny abonament EA Play. Electronic Arts przygotowało jednak również otwarte beta testy, które rozpoczną się 8 października. Udział w nich będzie mógł wziąć każdy chętny. Wystarczy pobrać grę i cieszyć się rozgrywką. Open beta Battlefield 2042 zakończy się 9 października.

Podczas beta testów będziemy mogli wypróbować "flagowy" tryb gry, a mianowicie "Podbój". Walki odbywać się będą na ogromnej mapie "Kosmodrom", gdzie będziemy rywalizować jako jeden z czterech dostępnych specjalistów. Przypominamy, że zastępują oni klasyczne klasy postaci. Specjaliści będą unikatowymi bohaterami, każdy ze swoją historią i zdolnościami specjalnymi.

Jeśli nie chcecie kupować nowego Battlefield w ciemno i jako pierwsi rozpocząć otwarte beta testy, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup abonamentu EA Play. Miesięczny koszt usługi to, bez względu na wybraną przez was platformę, 14,99 zł. EA Play możecie bez trudu nabyć na PC, jak i konsolach PlayStation oraz Xbox. Warto przy tym pamiętać, że posiadacze usługi Xbox Game Pass Ultimate będą mogli rozpocząć betę Battlefield 2042 już 6 października, bez żadnych dodatkowych kosztów.

EA Play możecie nabyć m.in. w:

Battlefield 2042 - Early Acces. Sprawdź, jak skorzystać z wczesnego dostępu do gry

Battlefield 2042, podobnie jak inne gry wydawane przez Electronic Arts zadebiutuje w formie wczesnego dostępy (early access). Choć premiera gry oficjalnie odbędzie się dopiero 19 listopada, to część graczy może rozpocząć zabawę już 12 listopada. Jak dostać się do gry i skorzystać z wczesnego dostępu do Battlefield 2042? Tego dowiedziecie się z naszego materiału klikając tutaj.

Battlefield 2042 – wymagania na PC

Przedstawiciele Electronic Arts i DICE ujawnili wreszcie oficjalne wymagania Battlefield 2042 na PC. Trzeba przyznać, że "rekomendowane" ustawienia nie należą do najniższych.

Minimalne wymagania Battlefield 2042 na PC:

 • OS: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600 / Intel Core i5 6600K
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti / AMD Radeon RX 560 (co najmniej 4 GB VRAM)
 • DirectX: 12
 • Połączenie internetowe: łącze o przepustowości co najmniej 512 kb/s
 • Miejsce na dysku twardym: 100 GB

Rekomendowane wymagania BF 2042 na PC:

 • OS: Windows 10 (64-bitowy)
 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700X / Intel Core i7 4790
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce RTX 3060 / AMD Radeon RX 6600 XT (co najmniej 8 GB VRAM)
 • DirectX: 12
 • Połączenie internetowe: łącze o przepustowości co najmniej 512 kb/s
 • Miejsce na dysku twardym: 100 GB SSD

Battlefield 2042 - cena i przegląd najlepszych ofert na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S i PC

Battlefield 2042 - najlepsze oferty przedpremierowe na PC

 • MediaExpert - 209,99 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Avans - 213,86 zł (wersja pudełkowa)
 • Konsole i Gry - 214,99 zł (wersja pudełkowa)
 • RTV Euro AGD - 219 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Steam - 269,90 zł (wersja cyfrowa)
 • Origin - 269.90 zł (wersja cyfrowa)

Promocje na Battlefield 2042 na PlayStation 4 - najlepsze oferty

 • Media Expert - 230,65 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Konsole i Gry - 234,99 zł (wersja pudełkowa)
 • Avans - 236,37 zł (wersja pudełkowa)
 • Electro - 236,37 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Media Markt - 249 zł (wersja pudełkowa)
 • PS Store - 299,90 zł (wersja cyfrowa)

BF 2042 - cena i najlepsze oferty przedpremierowe na PS5

Battlefield 2042 - najlepsze oferty na Xbox One

 • Media Expert - 230,65 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Konsole i Gry - 234,99 zł (wersja pudełkowa)
 • Avans - 236,37 zł (wersja pudełkowa)
 • Electro - 236,37 zł (wersja pudełkowa) + darmowa dostawa
 • Media Markt - 249 zł (wersja pudełkowa)
 • MS Store - 299,90 zł (wersja cyfrowa)

Tani Battlefield 2042 na Xbox Xbox Series X/S - najlepsze oferty

Aktualizacja 1 - Cross-play w Battlefield 2042 będzie dostępny na wszystkich platformach, ale...

Studio DICE ujawniło kolejne szczegóły na temat Battlefield 2042. Jak się właśnie dowiedzieliśmy, już w dniu premiery zostanie uruchomiona funkcja crossplay, która pozwoli graczom z różnych platform rywalizować ze sobą na wirtualnych polach bitew. Niestety, Crossplay nie będzie wspólnych dla wszystkich urządzeń, na których pojawi się gra. Twórcy utworzą dwie oddzielne grypy. W pierwszej rywalizować będą posiadacze PS5, Xbox Series X/S oraz PC. W drugiej natomiast właściciele PS4 i Xbox One. Co istotne, opcję wspólnej zabawy pomiędzy platformami będzie można wyłączyć.

Aktualizacja 2 - W Battlefield 2042 boty będą stałym elementem rozgrywki - dla dobra graczy

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów BF 2042 jest obecność botów, które będą w rozgrywkach sieciowych zastępować graczy. Twórcy gry tłumaczą, że wszystko to dla dobra graczy, aby w każdym z trybów "czuć", że pole bitwy wypełnione jest przeciwnikami, nawet w sytuacjach gdy będzie brakować "żywych rywali". Pomysł ten nie do końca przypadł sympatykom serii do gustu, dlatego też przedstawiciele DICE postanowili bardzo szybko przedstawić nam dokładne informacje na temat funkcjonowania botów w grze.

Na początek trzeba zaznaczyć, że boty będą integralnym elementem produkcji, a gracze nie będą mogli w żaden sposób ich wyłączyć. Ich głównym zadaniem jest "wypełnienie" świata gry za pomocą SI gdy na mapach zabraknie graczy. Jak się jednak okazuje nie będzie to ich jedyna rola. Boty pojawią się w trzech trybach rozgrywki w Battlefield 2042:

 • Wieloosobowym, gdzie żołnierze SI będą wykorzystywani do wyrównania sił poszczególnych drużyn. "Żywi gracze" zawsze będą mieć pierwszeństwo przed botami
 • Współpracy, w której to razem z drużyną będziemy mogli stanąć na przeciw siłom kontrolowanym przez SI.
 • Solo - w przypadku chęci rozwoju swoich umiejętności, będziemy mogli trenować z botami.

Jak zatem widać boty będą mogły nam pomóc również w szlifowaniu naszym umiejętności albo posłużą jako "mięso armatnie", gdy będziemy chcieli wspólnie ze znajomymi zabawić się w trybie współpracy.

Aktualizacja 3 - Battlefield 2042 zaoferuje mnóstwo dodatkowej zawartości po premierze

Electronic Arts nie ukrywa, że chce intensywnie i długo wspierać Battlefield 2042. Niestety, nie otrzymaliśmy jeszcze zbyt wielu konkretów na temat dalszego wsparcia tytułu. Od czego jednak są leaksterzy? Niezawodny Tom Henderson (szczegółowo przewidział m.in. zawartość i wygląda nowego Battlefielda), poinformował, że dotarł do informacji, z których wynika, że już pierwszy sezon Battlefield 2042 zaoferuje graczom mnóstwo nowej zawartości. Na co dokładnie możemy liczyć podczas każdej sezonowej aktualizacji? Jest tego całkiem sporo:

 • Jeden nowy specjalista lub specjalistka
 • Dwie nowe mapy
 • Dwie mapy do trybu Portal
 • Aktualizacja trybu Strefa Zagrożenia (rozszerzenie historii gry)
 • 6-8 nowych broni do każdego trybu
 • 2-3 nowe pojazdy do każdego trybu
 • 100 poziomów Sezonów

Warto przy tym podkreślić, że cała powyższa zawartość będzie darmowa dla wszystkich graczy! Oczywiście będzie możliwość wykupienia przepustki sezonowej premium, ale wówczas otrzymały głównie kosmetyczne bonusy w grze. Trzeba przyznać, polityka EA w ostatnich miesiącach zmieniła się diametralne od tego, do czego przywykliśmy. Amerykański producent nadal zamierza stawiać na rozbudowane historie dla jednego gracza (Dragon Age 4, nowy Mass Effect, Dead Space remake), a przy tym oferuje uczciwy, jasny i klarowny model płatności w swoich sieciowych produkcjach. Póki co pozostaje nam jedynie bić brawo, oby tak dalej.

Aktualizacja 4 - Poznajcie Battlefield 2042 Exodus - EA ma nowy pomysł na opowiadanie historii

Jak już dobrze wiemy Battlefield 2042 nie będzie posiadać klasycznej kampanii dla jednego gracza. Nie oznacza to jednak, że w najnowszej odsłonie cyklu od studia DICE zabraknie ciekawej historii, zmieni się po prostu sposób narracji. Twórcy gry ujawnili już, że fabuła Battlefield 2042 będzie stale rozwijana - jak w dobrym serialu. W dniu premiery otrzymamy zatem pierwszy odcinek, a kolejne będą trafiać do gry w ramach sezonów (w formie darmowych aktualizacji). Podobny schemat wykorzystują inne popularne produkcje sieciowe jak Fortnite czy Call of Duty Warzone. EA ma jednak zamiar pójść krok dalej i chce rozbudować świat oraz uniwersum BF2042 w innych formatach.

Amerykański producent zapowiedział właśnie premierę krótkometrażowego filmu/animacji - Battlefield 2042 Exodus. Z dotychczasowego opisu materiału wiemy jedynie, że zaprezentuje on nam wydarzenia, które doprowadziły do otwartej wojny pomiędzy mocarstwami w 2042 roku. Czy "Exodus" będzie jednorazowym "strzałem" EA? Jest to mocno wątpliwe. Możliwe, że i w tym wypadku twórcy wzorowali się na konkurencji. Studio Respawn Entertainment - twórcy Apex Legends, również regularnie upubliczniają animacje, które przedstawiają nowych bohaterów, wydarzenia i historie z wykreowanego przez siebie uniwersum. Jeśli Exodus przypadnie graczom do gustu, to śmiało możemy założyć, że to zaledwie początek cyklu animacji od studia DICE.

Premiera Battlefield 2042 Exodus odbędzie się już 12 sierpnia o godzinie 17:00 czasu polskiego. Wszyscy chętni będą mogli obejrzeć materiał na oficjalnym kanale serii Battlefield w serwisie YouTube.

Aktualizacja 5 - Poznaliśmy wstępne wymagania sprzętowe Battlefield 2042 na PC i datę startu zamkniętych beta testów

Według redakcji serwisu Video Games Chronicle już w przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze testy Battlefield 2042. Dostęp do nich będzie mocno ograniczony, śmiało możemy założyć, że dostęp do nich będzie mieć "garstka" dziennikarzy, zawodowych graczy i streamerów. Między 12 a 15 sierpnia ma się odbyć sześć sesji testowych - pięć trwających po trzy godziny i jedna trwająca dziewięć godzin. Przy okazji, poznaliśmy również wstępne wymagania sprzętowe Battlefield 2042 na PC, a prezentują się one następująco:

BF2042 - Minimalne wymagania sprzętowe na PC:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: AMD FX-8350 lub Intel Core i5 6600K
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 560 lub NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti z 4 GB pamięci VRAM
 • RAM: 8 GB

BF2042 - rekomendowane wymagania sprzętowe na PC:

 • System operacyjny: Windows 10 64-bit
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600 lub Intel Core i7 4790
 • Karta graficzna: AMD Radeon RX 5600 XT lub NVIDIA GeForce RTX 2060 z 8 GB pamięci VRAM
 • RAM: 16 GB

Warto przy tym podkreślić, że wciąż nie są to oficjalne wymagania sprzętowe gry. Takich EA jeszcze nie ujawniło. Śmiało możemy jednak założyć, że powyższa specyfikacja nie będzie mocno odbiegać od ostatecznych (i oficjalnych) wymagań na PC.

Aktualizacja 6 - Xbox Series X/S to "oficjalne" konsole Battlefield 2042, co to oznacza?

Electronic Arts i studio DICE ujawnili, że najnowsze konsole Microsoftu będą oficjalnymi urządzeniami Battlefield 2042. Nie oznacz to jednak, że nadchodząca odsłona kultowych FPS-ów pojawi się na wyłączność konsol Xbox Series, jak dobrze wiemy gra zawita również na PS4 oraz PlayStation 5. Partnerstwo pomiędzy EA i Microsoftem może sugerować jednak, że gracze Xbox otrzymają ekskluzywną zawartość w grze, a może również lepiej zoptymalizowaną wydajność.

Aktualizacja 7 - Battlefield 2042 Exodus jest już dostępny

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Electronic Arts i studio DICE zaprezentowali nam wreszcie film krótkometrażowy - Battlefield 2042 Exodus. Przedstawia on historię początku konfliktu pomiędzy mocarstwami, co ostatecznie doprowadziło do globalnej wojny w 2042 roku. Całość trwa niespełna 10 minut i prezentuje się rewelacyjnie. Jeśli macie wolną chwilę to rozsiądźcie się wygodnie w fotelu i podziwiajcie.

Aktualizacja 8 - Data premiery Battlefield 2042 przesunięta

Nie mamy najlepszych wieści dla osób wyczekujących październikowej premiery Battlefield 2042. Studio DICE, wraz z wydawcą tytułu - Electronic Arts, poinformowali dzisiaj o konieczności przesunięcia premiery BF 2042. Na szczęście "obsuwa" nie jest duża. Do tej pory Battlefield 2042 miał trafić na sklepowe półki 22 października tego roku. Nowa data premiery to z kolei 19 listopada 2021. Oznacz to, że na grę poczekamy dłużej o niecały miesiąc. Skąd taka decyzja deweloperów? Okazało się wszystkiemu winna jest pandemia koronawirusa. COVID-19 nie daje za wygraną i choć twórcy mieli nadzieję na powrót do pracy stacjonarnej, to okazało się, że zmuszeni są kontynuować rozwój gry w formie zdalnej. Wszystko to sprawiło, że zespół potrzebuje dodatkowe miesiąca na wyłapanie wszystkich błędów i poprawienie optymalizacji.

Aktualizacja 9 - Otwarta beta Battlefield 2042 - można już pobierać pliki z grą

Jeśli chcecie odpowiednio przygotować się do startu beta testów Battlefield 2042, to mamy dla was dobrą wiadomość. Już teraz możecie pobierać pliki z grą, dzięki czemu jutro dołączycie do gry jako jedni z pierwszych. Na szczęście, beta nie "waży" zbyt wiele. Na PC jest to 16 GB, natomiast na konsolach Xbox i PlayStation - 19 GB. Poniżej znajdziecie przydatne linki do poszczególnych wersji gry.

Beta Battlefield 2042 na PC

Beta Battlefield 2042 na Xbox

Beta Battlefield 2042 na PlayStation

Aktualizacja 10 - Beta Battlefield 2042 z pierwszymi problemami

Otwarte beta testy Battlefield 2042 już wystartowały. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji rozpocząć rozgrywki i szykujecie się do wieczornej "partyjki", to niestety nie mamy dla was najlepszych wieści. Pierwsi gracze już zgłaszają problemy z betą. Trudności z połączeniem i liczne błędy są na porządku dziennym. Na pocieszenie otrzymaliśmy oficjalny komunikat od DICE, w którym deweloperzy przekonują, że intensywnie pracują na rozwiązaniem wszystkich problemów.

Przy okazji dowiedzieliśmy się również, że otwarte beta testy nie do końca będą odzwierciedlać finałowy produkt. Jak to możliwe? Otóż obecne beta jest zbudowana na wersji gry sprzed kilku miesięcy, w tym czasie do gry trafiło już sporo zmian i poprawek.

Aktualizacja 11 - Battlefield 2042 może otrzymać wsparcie dla myszek i klawiatur na konsolach, ale nie w dniu premiery

Przy okazji trwającej jeszcze bety Battlefield 2042 regularnie dowiadujemy się nowych informacji na temat gry. Biorąc pod uwagę, że BF2042 zaoferuje funkcję cross-play, to naturalną koleją rzeczy było pytanie o możliwość podłączenia klawiatury i myszki do konsoli, co pozwoli na bardziej sprawiedliwą rywalizację. Niestety przedstawiciele studia DICE nie udzielili nam jasnej odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się jedynie, że wsparcie dla myszek i klawiatur na konsolach na pewno nie będzie dostępne w dniu premiery gry. Studio cały czas jednak rozważa możliwość wprowadzenia takiej funkcji w przyszłości.

Słyszeliśmy wasze pytania dotyczące obsługi myszy i klawiatury na konsolach. Możemy potwierdzić, że nie będziemy jej wspierać na konsolach w momencie premiery Battlefield 2042, ale wciąż analizujemy różne możliwości jej udostępnienia oraz to, w jaki sposób może to wpłynąć na rozgrywkę sieciową. Jeśli kiedykolwiek to się zmieni, usłyszycie to od nas jako pierwsi - DICE.

Cóż pozostaje mieć nadzieję, że ostatecznie gracze konsolowi otrzymają taką samą swobodę rozgrywki jak gracze na PC, którzy mogą korzystać zarówno z padów, jak zestawu klawiatura/myszka.

Aktualizacja 12 - Poznaliśmy szczegóły na temat trybu "Hazard Zone"

Electronic Arts ujawniło szczegóły trybu Hazard Zone, który zaoferuje nam "intensywne, drużynowe starcia w survivalowym stylu". Hazard Zone to obok All-Out Warfare (Podbój) i Portal trzeci główny tryb gry Battlefield 2042. Za jego przygotowanie odpowiada studio Ripple Effect, które ściśle współpracuje z DICE. Do naszej dyspozycji otrzymamy połączenie battle royale i survivalu. Gracze podzieleni na czteroosobowe drużyny będą musieli zdobyć dane wywiadowcze, a następnie je zabezpieczyć i opuścić mapę. Nie będzie to jednak proste zadanie bowiem taki sam plan mają przeciwnicy. Na szczęście, podczas każdego meczu dostępne będą dwa "okienka", podczas których dane wywiadowcze będą dostępne. Do graczy należeć będzie zatem decyzja, czy dokonać ekstrakcji już przy pierwszej możliwej okazji, czy poczekać do drugiego "okienka". Jak Hazard Zone prezentuje się w akcji możecie zobaczyć na nowym materiale z gameplay'em.

Aktualizacja 13 - Premierowe wydanie Battlefield 2042 będzie znacząco różnić się od bety. Poznaliśmy również pełną listę specjalistów

Beta Battlefield 2042 już za nami. Niestety, nie wszyscy byli nią zachwyceni. Studio DICE postanowiło odnieść się do zarzutów pod adresem gry. Deweloper przypomina, że beta testy BF2042 odbywały się na starszej wersji, która to nie posiadała jeszcze wszystkich elementów. Co zatem dokładnie pojawi się w premierowym wydaniu, a zabrakło tego podczas testów?

Przede wszystkim pojawi się wiele zmian w interfejsie użytkownika. Funkcja "Big Map", która pozwala na przeglądanie mapy i zdobytych terytoriów, została wyłączona z bety, ale pojawi się w finalnej wersji gry. "Commorose" to kolejny system pominięty w becie, który pozwala członkom oddziału komunikować się między sobą za pomocą szybkich komend. W dniu premiery nie zabraknie i jego.

Przedstawiciele studia poruszyli również temat wyposażenia i tzw. loadoutów. Podczas testów gracze mogli w pełni dostosować swój loadout niezależnie od wybranego Specjalisty. Zdaniem graczy prowadziło to do tworzenia kiepsko zbalansowanych drużyn. DICE twierdzi, że we wczesnych godzinach gry wybór broni i gadżetów będzie ograniczony, a w miarę zdobywania doświadczenia będzie się powoli powiększał. Dowiedzieliśmy się również, że w zależności od wybranego trybu nasze ograniczenia co do loadoutów będą się różnić. Na największą swobodę pozwoli nam All-Out Warfare (podbój). DICE zapewnia jednak, że odpowiedni balans drużyny nie powinien być problemem.

Będąc już przy drużynach, to jak dobrze wiemy, te składać się będę ze specjalistów, czyli predefiniowanych postaci, które zastąpią klasyczny system klas. W dniu premiery otrzymamy do wyboru 10 takich specjalistów. Każdy z nich wyróżniać się będzie nie tylko wyposażeniem i specjalnymi zdolnościami, ale również wyglądem i historią. Zdaniem DICE, dostępna w grze liczba specjalistów pozwoli graczom na eksperymentowanie. Odmiennego zdania są gracze, którzy twierdzą, że nowy system ogranicza ich kreatywność i swobodę rozgrywki.

Przy okazji DICE opublikowało materiał wideo, na którym możemy przyjrzeć się specjalistom, którzy nie byli dostępni podczas beta testów.

Twórcy Battlefield 2042 podkreślają, że żadna z kluczowych funkcji gry nie zostanie pominięta i będzie gotowa na premierę.

PS5 i Xbox Series X za słabe dla Battlefield 2042

Okazuje się, że konsole najnowszej, dziewiątej generacji nie wystarczą, aby cieszyć się najlepszą jakością rozgrywki w Battlefield 2042. Choć zarówno deweloperzy, jak i wydawca podkreślali, że główną platformą gry jest Xbox Series X, to obecnie możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że była to jedynie marketingowa zagrywka. Przedstawiciele studia DICE oficjalnie poinformowali, że Battlefield 2042 w wersji na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X/S będzie w stanie wyświetlać obraz w jedynie 60 klatkach na sekundę. W przypadku PC takiego ograniczenia oczywiście nie będzie. Oznacza to, że obecnie najlepszą platformą do zabawy w Battlefield 2042 są właśnie pecety.

Deweloperzy z DICE co prawda nie wykluczają, że w przyszłości pojawi się możliwość rozgrywki w 120 kl/s na konsolach PS i Xbox Series X, ale obecnie nie jest to dla studia priorytetem. Miejmy nadzieję, że optymalizacja tytułu nie zawiedzie i posiadacze nowych konsol otrzymają przynajmniej stałe 60 kl/s.

DICE podało daty pre-loadu Battlefield na PlayStation, Xbox i PC. Sprawdź, kiedy będziesz mógł pobrać grę

Battlefield 2042 nie będzie małą grą, jeśli chcecie się dobrze przygotować do dnia debiutu, to warto wcześniej pobrać pliki z grą. Tak się składa, że studio DICE ujawniło, kiedy będziemy mogli pobrać grę na poszczególnych platformach i jaki jest jej rozmiar.

Battlefield 2042 - Xbox One i Xbox Series X

Osoby, które zakupiły Battlefield 2042 w przedsprzedaży, już teraz mogą pobrać pełną wersję gry na konsole Xbox One oraz Xbox Series X/S. W zależności od posiadanego przez was sprzętu, rozmiar gry może się różnić.

 • Xbox One - 27,60 GB (bez aktualizacji premierowej)
 • Xbox Series X/S - 51,42 GB (bez aktualizacji premierowej)

Battlefield 2042 na PlayStation 4 i PS5

Battlefield 2042 mogą już pobierać również posiadacze konsol PlayStation. Rozmiar gry na sprzęcie Sony wyniesie:

 • PS4 - 30 GB (bez aktualizacji premierowej)
 • PS5 - 42,717 GB (bez aktualizacji premierowej)

Battlefield 2042 - PC

Najpóźniej Battlefield 2042 pobiorą gracze, którzy wybrali wersję na PC. Pre-load wystartuje bowiem dopiero 10 listopada o godzinie 19:00 czasu polskiego. Niestety wciąż nie wiemy, ile dokładnie wyniesie rozmiar gry na komputerach. Spekuluje się, że będzie to największa wersja gry i gracze będą musieli pobrać nieco poniżej 100 GB danych.

Pierwsze opinie na temat Battlefield 2042 nie napawają optymizmem

Battlefield 2042 trafił już w ręce pierwszych graczy i recenzentów. Niestety, po raz kolejny okazuje się, że spora część dziennikarzy zdecydowała się przemilczeć problemy jak trapią najnowszą produkcję EA DICE i w pogoni za wynikami zapomniano o rzetelności. W przypadku Battlefield 2042 znacznie bardziej miarodajne wydają się być opinie samych graczy. W serwisie Metacritic średnia oceny gry przez recenzentów wynosi obecnie 79 punktów na 100 możliwych. Tymczasem w przypadku graczy jest to zaledwie 2,6 punktu na 10. Skąd te rozbieżności?

Otóż bardzo szybko okazało się, że cześć dziennikarzy sporządziło swoje materiały na podstawie przygotowanej przez twórców prezentacji, w ramach której mieli oni jedynie 10 godzinny dostęp do gry. Z kolei gracze, którzy masowo trafili do gry w ramach wczesnego dostępu (zadebiutował w piątek - 12 listopada), muszą cały czas mierzyć się z licznymi błędami, zawieszaniem się serwerów czy fatalną optymalizacją. Stan, w którym obecnie jest gra, znacznie bardziej przypomina beta testy niż pełnoprawny debiut. Studio DICE póki co nie jest zbyt rozmowne i skupia się na likwidowaniu błędów, aby zdążyć na "właściwą premierę" 19 listopada. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pierwszymi wrażeniami z gry. Dowiecie się nich m.in. co w Battlefield 2042 obecnie nie działa i dlaczego wciąż wierzę w sukces produkcji.

DICE już "łata" Battlefield 2042. Zapowiedziano dużą aktualizację w dniu premiery

Z pewnością nie tak premierę (choć na razie tylko w ramach wczesnego dostępu) Battlefield 2042 wyobrażali sobie studio DICE i Electronic Arts. Od ubiegłego piątku gracze, którzy wykupili najdroższe edycje gry muszą mierzyć się z licznymi problemami uniemożliwiającymi komfortową zabawę. Deweloperzy "uderzyli się już w pierś" i przyznali, że błędów jest zdecydowanie za dużo, ale zespół jest w pełni skupiony na ich eliminacji. Potwierdzono przy tym, że w dniu swojej oficjalnej premiery - 19 listopada, Battlefield 2042 otrzyma ogromną aktualizację, która powinna znacząco ulepszyć produkcję. Nie oznacza to jednak, że twórcy nie poprawiają swojego dzieła już teraz. W dniu wczorajszym na serwery gry trafiła pierwsza "garść" poprawek. Najważniejszą zmianą było odblokowanie specjalnej zdolności jednego z operatorów, dzięki czemu gracze mogą go wreszcie z powodzeniem wypróbować w boju.

Recenzja Battlefield 2042 - rewolucja w cieniu błędów i niedopracowania

Premiera Battlefield 2042 już jutro. Jeśli chcecie dowiedzieć się czy warto już teraz sięgnąć po najnowszą produkcję studia DICE, to zapraszamy do lektury naszej recenzji.

Battlefield 2042 jedną z najgorzej ocenianych gier na Steam. Twórcy zapowiadają kolejne aktualizacje i patche

Nie mogło być inaczej. Jeśli zapoznaliście się z naszą recenzją Battlefield 2042, to wiecie, że jest to tytuł z ogromnym potencjałem, ale w chwili obecnej niedopracowany i pełen błędów. W miniony piątek odbyła się oficjalna premiera gry i miliony graczy przystąpiły do rozgrywki. Niestety, pomimo starań dewelopera - studia DICE, Battlefield 2042 wciąż jest pełen błędów. W chwili pisania tego artykułu strzelanka Electronic Arts jest jedną z najgorzej ocenianych gier na Steam. Obecnie może się ona pochwalić zaledwie 26% pozytywnych recenzji. Według danych serwisu steam250.com, Battlefield 2042 jest na 9 miejscu wśród najgorszych tytułów na platformie Steam. Z pewnością nie na taki start liczyło studio DICE i Electronic Arts.

Do gry trafiły już dwie aktualizacje (w tym jedna w dniu premiery), ale śmiało możemy stwierdzić, ze jest to dopiero początek "naprawiania" Battlefield 2042. Twórcy już zapowiedzieli kolejne poprawki i patche. W chwili obecnej zespół skupia się na poprawie stabilności serwerów, optymalizacji i usuwaniu błędów. Na nową zawartość (choćby oczekiwane przez graczy klasyczne tabele z wynikami) będziemy musieli jeszcze poczekać.

Poznaliśmy szczegółowy plan naprawy Battlefield 2042

Studio DICE na swoim oficjalnym blogu podzieliło się z nami szczegółowymi informacji dotyczącymi planów naprawy Battlefield 2042. Już jutro - 25 listopada, na serwery gry trafi pierwsza ogromna aktualizacja, która nie tylko usunie część błędów, ale wpłynie również na fundamentalne elementy produkcji. Wśród najważniejszych zmian należy wymienić: osłabienie niektórych pojazdów (co mam poprawić balans rozgrywki), a także usprawnienie wielu broni w grze (poprzez poprawienie ich celności i ograniczenie tzw. "rozrzutu pocisków"). Na początku grudnia zadebiutuje kolejny patch - jak podkreślają twórcy, największy z dotychczasowych. Wprowadzi on do gry m.in. tygodniowe wyzwania, które pozwolą nam zdobyć dodatkowe doświadczenie i elementy do personalizacji. Oprócz tego możemy liczyć na kolejne poprawki w balansie rozgrywki (w tym dalsze ulepszenia dotyczące celności i zachowania poszczególnych broni), lepszą pracę serwerów, poprawki błędów związanych z operatorami, a także mnóstwo zmian typu QoL (Quality of Life).

DICE podkreśla, że jest całkowicie oddane Battlefield 2042 i studio chce jak najszybciej wprowadzić poprawki i nową zawartość, tak aby gracze mogli cieszyć się produkcją. Trzymamy za słowo, bowiem pomimo swoich licznych wad, Battlefield 2042 potrafi sprawić sporo frajdy już teraz.

Zobacz również: Diablo 2 Resurrected – data premiery, wymagania, platformy. Sprawdź, co już wiemy


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: