Baza Google otwarta

Firma Google udostępniła API (Application Programing Interface) do serwisu Google Base. Dzięki temu deweloperzy mają możliwość tworzenia aplikacji wykorzystujących zasoby tam zgromadzone.

Google Base pojawiło się jako publiczna wersja testowa w listopadzie zeszłego roku, teraz Google otwiera jego podwoje dla programistów chcących wykorzystywać zbierane tam informacje. Więcej informacji o Google Base można znaleźć w artykule "Google Base - wielka zbieranina danych".

Przy wykorzystaniu udostępnionego Google Base Data API można nie tylko programowo wydobywać z bazy interesujące nas informacje, ale także dodawać nowe treści lub edytować i usuwać już istniejące. Jest to tak na prawdę rozszerzenie GData API, które było już wykorzystywane przez producenta w innych usługach, takich jak kalendarz, czy blog. Jest to połączenie Atom 1.0, RSS 2.0 oraz kilku rozszerzeń pozwalających na zadawanie zapytań. GData udostępnia prosty, standardowy protokół wymiany danych poprzez sieć WWW. Aby uzyskać informacje ze źródła, które ma zaimplementowany ten protokół, wystarczy wysłać żądanie HTTP GET, usługa zwraca żądaną zawartość w postaci Atom lub jako wątek RSS. Modyfikacja danych jest realizowana przez żądanie HTTP PUT, podejście to bazuje na Atom Publishing Protocol.

Witryna Google Base

Witryna dla deweloperów