Baza danych od Apacza

Po roku przebywania w 'inkubatorze' projekt relacyjnej bazy danych Derby, firmowanej przez Apache Foundation, ujrzał wreszcie światło dzienne. Kod źródłowy projektu został rok temu przekazany fundacji przez firmę IBM i udostępniony na zasadach open-source.

Historia tej bazy danych sięga roku 1997, kiedy to firma Cloudscape udostępniła pierwszą wersję swojej relacyjnej bazy danych, napisanej w 100% w Javie i początkowo nazwanej JBMS. Następnie nazwa została zmieniona na Cloudscape. Dwa lata później firma została przejęta przez Informix Software, po czym - po kolejnych dwóch latach - IBM odkupił od nowego właściciela jego produkty bazodanowe. Kolejny raz zmieniono nazwę (na IBM Cloudscape) i do 2004 roku była ona dołączana do produktów firmy, głównie jako wbudowany silnik bazodanowy. Rok temu IBM podarował kod bazy fundacji Apache i znalazł się on w 'inkubatorze' pod nazwą Derby. Kilka dni temu ukazała się finalna wersja Derby 10.1.1.0.

Wśród nowości w wersji 10.1.1.0 możemy znaleźć między innymi:

- nowy, open-sourceowy sterownik dla zdalnych klientów serwera;

- wsparcie dla platformy mobilnej J2ME (Java 2 Micro Edition);

- zwiększoną do 128 znaków maksymalną długość identyfikatorów;

- dodane funkcje SQL: INTERSECT, EXCEPT oraz SYNONYM.

Derby nie pożera wiele zasobów systemowych i zajmuje zaledwie 2 MB pamięci. Z powodzeniem można jej użyć w niezbyt wielkich rozwiązaniach, zyskując w zamian przenośność między różnymi platformami systemowymi oraz kompaktową budowę.

Strona domowa projektu


Zobacz również