Baza danych skradzionych dzieł sztuki udostępniona przez Interpol

Interpol udostępnił on-line bazę Stolen Works of Art na temat skradzionych dzieł sztuki - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

Stolen Works of Art to największa na świecie baza danych zawierająca informacje o blisko 34 000 skradzionych i poszukiwanych przez Interpol przedmiotach sztuki i dobrach kultury, utraconych na szkodę wielu krajów.

Dotychczas prawo jej przeszukiwania posiadali jedynie funkcjonariusze i pracownicy policji oraz innych organów ścigania, posiadający dostęp do systemu łączności Interpolu. Obecnie po zalogowaniu się na zastrzeżoną stronę internetową www.interpol.int i wprowadzeniu hasła dostępu, będą z niej mogły również skorzystać osoby pracujące w instytucjach kultury (ministerstwa, muzea, galerie), a także kolekcjonerzy, antykwariusze, pracownicy domów aukcyjnych oraz innych kompetentnych instytucji. Dzięki temu "nieuczciwy sprzedawca lub nabywca nie będzie mógł teraz twierdzić, że nie miał możliwości sprawdzenia, czy dany przedmiot jest kradziony".

Hasło dostępu można otrzymać po wcześniejszym wypełnieniu i przesłaniu odpowiedniego formularza zgłoszeniowego (trzeba będzie wpisać tam swoje dane, między innymi: imię, nazwisko, obywatelstwo, datę i miejsce urodzenia, numer paszportu, nazwę kraju z którego wnioskodawca pochodzi, adres, telefon, nazwę instytucji, którą reprezentuje, informację czym się zajmuje), dostępnego na stronie internetowej Interpolu.