Będą dwurdzeniowe Radeony HD 4890 X2

Firma Advanced Micro Devices opracowała chip RV790 z myślą o konstrukcjach jednoprocesorowych i nie miała początkowo w planach dwurdzeniowej karty X2 opartej na tym układzie. Zdaje się, że ulegnie to zmianie, gdyż partnerzy AMD już zaczynają myśleć o akceleratorach HD 4890 X2.

Radeon HD 4890 zadebiutował na początku tego miesiąca. Jest to najwydajniejsza obecnie karta grafiki skierowana dla graczy oraz jedna z najbardziej... prądożernych! Podczas pełnego obciążenia potrafi pobierać aż 325 W energii elektrycznej.

Warto przeczytać: artykuł "Oficjalna premiera GeForce'a GTX 275 i Radeona HD 4890"

Jeśli konstrukcje dwuprocesorowe rzeczywiście trafią do sklepów, to producenci będą musieli wpierw zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Maksymalny pobór mocy powinien zmieścić się 380 W a do zasilania potrzebne będą dwie wtyczki 8-pinowe.

Niezależne źródła podają, iż jedna z firm (nazwa nie została wymieniona) myśli o opracowaniu podkręconego Radeona HD 4890 X2, którego rdzenie pracować będą z częstotliwością 1 GHz, a 2 lub 4 GB dedykowanej pamięci wideo GDDR5 ma być taktowana zegarem 4 GHz.

Obecnie zakupić można Radeona HD 4870 X2, którego cena oscyluje wokół 2000 złotych. Można się spodziewać, że jego następca będzie jeszcze droższy.

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - karty graficzne