Będą dwurdzeniowe Semprony?

W Sieci pojawiły się informacje o dwurdzeniowych procesorach Sempron, które miałyby trafić na rynek w trzecim kwartale przyszłego roku. AMD chce ponoć wyposażyć także i swoje najtańsze procesory w drugi rdzeń. Trzeci kwartał 2007 roku będzie jednocześnie początkiem wycofywania z rynku ostatnich modeli jednordzeniowego Athlona 64.

Nowe Semprony, które prawdopodobnie będą nosiły nazwę Sempron X2, mają być tworzone w 65-nanometrowym procesie technologicznym. Nie wiadomo, jaka będzie wielkość ich pamięci podręcznej ani jakimi zegarami będą taktowane. Mają za to być kompatybilne z podstawką AM2 oraz wykorzystywać kontroler dwukanałowej pamięci PC2-6400 dla układów taktowanych zegarem o częstotliwości 800 MHz.

Wraz z informacjami o dwurdzeniowym Sempronie pojawiły się też pogłoski, że AMD może zmienić swoje plany dotyczące terminów premiery kolejnych kości. W obliczu spadających cen procesorów Intela i zbliżającej się premiery układu Core 2 Duo, AMD może zaprezentować swoje kolejne CPU wcześniej, niż planowano.

AMD na razie nie komentuje powyższych informacji.