Będzie QuarkXPress po polsku

Dobre wieści dla polskich użytkowników programu Quark XPress. Kolejne duże wydanie tej popularnej aplikacji do składu komputerowego zostanie w całości spolszczone.

Będzie QuarkXPress po polsku

O planach firmy Quark dotyczących polskiego rynku poinformował jej przedstawiciel, Paweł Rosiak, w trakcie konferencji "Prepress Workflow od A do Z", jaka odbyła się 25 stycznia w jednym z warszawskich kin. Zapowiedział on wprowadzenie w pełni zlokalizowanej wersji Quark Xpress, nie zdradził jednak szczegółów dotyczących daty jej udostępnienia.

Wiadomo jedynie, iż prace nad wersją polską programu są już w zaawansowanym stadium - P. Rosiak ujawnił, że trwają już wewnętrzne testy aplikacji. Przedstawiciel Quarka zdradził także, iż w kolejnym wydaniu programu rozwiązany zostanie problem tzw. "wiszących spójników", czyli pojedynczych liter (np., "z", "i", itp.), które nie są automatycznie przenoszone do początku następnego wiersza. P. Rosiak wyjaśnił, iż przyczyną takiego stanu rzeczy była... nieznajomość zasad j. polskiego przez programistów Quarka (inna sprawa, że obsługę polskiego języka wprowadzono dopiero w wersji siódmej narzędzia).

Co ciekawe, "wiszące spójniki", jak przekonywał P. Rosiak, występują jedynie w trzech językach, polskim, słowackim i czeskim i to właśnie programiści z tego ostatniego kraju przygotowali specjalne rozszerzenie do QuarkXPressa, rozwiązujące opisywany problem. Dodatek również jest w stadium lokalizacji i wkrótce ma zostać udostępniony dla polskich użytkowników.

W ramach imprezy "Prepress Workflow od A do Z" zaprezentowano poszczególne stadia procesu produkcyjnego dokumentów elektronicznych z przeznaczeniem do druku, począwszy od tworzenia PDF-ów, poprzez zagadnienia związane z obsługą komputerowych fontów, preflighting dokumentów PDF, impozycję i wykonywanie certyfikowanych wydruków próbnych dokumentów. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm Cortland, Quark, Epson, Enfocus i PerfectProof.