Będzie europejska

Komisja Europejska rozpatruje projekt wprowadzania internetowej domeny .EU.

Komisja Europejska rozpoczęła debatę nad powołaniem nowej, wyłącznie europejskiej, domeny internetowej. Adresy organizacji kierujących zjednoczonym kontynentem lub w inny sposób związanych z Unią kończyłyby się literami ".eu". Do zarządzania domeną powołano by trzy specjalne ciała: doradczo-konsultacyjne oraz zarządzające bazą danych przydzielonych adresów URL, a także prywatną firmę, która zajmowałaby się ich odpłatną rejestracją. Komisja Europejska będzie nadzorowała cały projekt.

Przedstawiciel Komisji Christopher Wilkinson stwierdził, że rozdzielenie kompetencji w tej materii na trzy organizacje nie budzi sprzeciwu. Najwięcej kontrowersji związanych jest z ewentualnym pobieraniem opłat za rejestrację ośrodka w tej domenie. "Powołanie europejskiej domeny ma służyć m.in. promocji europejskiego biznesu. Powstaną szybko domeny komercyjne "com.eu". Będzie to też wymagało odpowiednich nakładów i nie widzę powodów, czemu to podatnicy Unii mieliby za to płacić" - powiedział Francis Behr ze związku francuskich biznesmenów.

John Lewis z British Telecommunications widzi nawet zagrożenie w darmowych domenach. "Kwitnie ostatnio "cybersquatting", czyli rejestrowanie domen znanych firm przez osoby prywatne lub wyspecjalizowane firmy, aby je potem odsprzedać zainteresowanym. Tym bardziej nie należy ich więc nikomu rozdawać".

Wilkinson przewiduje, że do kwietnia 2001 r. Komisja upora się ze sprawami proceduralnymi i skieruje wniosek o rejestrację nazwy nowej domeny do odpowiedzialnej za to organizacji Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN).

Więcej informacji: europa.eu.int/