Będzie nas więcej

Według najnowszych badań International Data Corporation, w roku 2003 liczba użytkowników Internetu w Polsce przekroczy 4 mln.

We wrześniu z Internetu korzystało w Polsce ponad 1,450,000 użytkowników i liczba ta będzie rosła o 28,3% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Obecnie więcej niż jedna trzecia internautów to studenci, mający bezpłatny dostęp do Internetu.

Koszty korzystania z sieci to główny czynnik hamujący rozwój rynku internetowego w Polsce: przeciętny użytkownik łączący się z domu za piętnaście godzin miesięcznie musi zapłacić ok. 18 USD, a średnie miesięczne zarobki w Polsce wynoszą 353 USD. Pod koniec tego roku tylko 4,1% całego społeczeństwa będzie miało dostęp do Internetu, ale w 2003 r. liczba polskich internautów przekroczy 4 mln.

W Polsce jest trzech podstawowych dostawców Internetu (ISP), którzy obsługują 91% wszystkich użytkowników: TP SA (Telekomunikacja Polska) zapewniająca dostęp do sieci 615,000 użytkownikom oraz i POL-34 konkurujące z TP SA jedynie w obsłudze uniwersytetów.

We wrześniu Telekomunikacja Polska utworzyła specjalny oddział Internet Telekomunikacja, mający zająć się świadczeniem usług internetowych oraz rozwojem handlu elektronicznego w polskiej sieci. Obecnie ok. 320 firm sprzedaje swoje produkty online. W większości przypadków opłaty dokonywane są gotówką w momencie doręczenia produktu.

Więcej informacji: www.idc.com