Będzie taniej czy drożej?

W maju Polska wkroczy do Unii Europejskiej. Z faktem tym większość z nas wiąże duże nadzieje na poprawę sytuacji gospodarczej. Czy dołączenie do Unii zmieni wiele na polskim rynku komputerowym? Czy możemy liczyć na obniżki czy też zwyżki cen podzespołów? Na te i inne pytania postanowiliśmy znaleźć odpowiedź, a pomogli nam w tym najistotniejsi gracze na polskim rynku dystrybucyjnym.

Podstawowe pytanie, które nurtuje zarówno klientów końcowych jak i sprzedawców sprzętu komputerowego brzmi: czy ceny podzespołów komputerowych zmienią się po 1 maja 2004 roku?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, lecz wszystko wskazuje na to, że nie należy raczej liczyć na rewolucyjne zmiany cen zarówno podzespołów jak i gotowych komputerów oferowanych w Polsce. Powód jest prosty. Cła na podzespoły komputerowe sprowadzane do Polski zniesione zostały już w styczniu roku 2000. Zerowa stawka obejmuje wszystkie urządzenia peryferyjne, części i podzespoły bez względu na kraj pochodzenia. Co więcej, wiele części komputerowych jest w Polsce tańszych niż w krajach europejskich.

Potwierdza to Kajetan Wojtkiewicz, Vice Prezes Action, największego dystrybutora sprzętu komputerowego w Polsce. Wojtkiewicz nie przewiduje istotnych ruchów cenowych wśród oferowanego przez firmę asortymentu – „W Polsce jest taniej niż w krajach Unii Europejskiej. Wtóruje mu Dariusz Miszczak, Dyrektor Handlowy w California Computer –„ Nie spodziewamy się istotnych zmian cenowych jeśli chodzi o nasz asortyment sprzedaży. Jest prawdopodobne iż niektórzy producenci będą musieli wykonać jakieś korekty cenowe aby nie dopuścić do niekontrolowanych przepływów sprzętu pomiędzy Polską a UE. To zagadnienie z pewnością rozstrzygną zainteresowani vendorzy, przy czym korekty mogą być zarówno in plus, jak i in minus. W jakim zakresie i w jakim stopniu pojawią się ruchy cenowe, spowodowane działaniami dostosowawczymi producentów w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, aczkolwiek nie przypuszczamy, aby były to jakieś dramatyczne zmiany, zarówno co do skali jak i wielkości”.

Z kolei Tomasz Paradowski, dyrektor działu produktów PC w Veracomp, wskazuje na możliwości zmiany cen niektórych grup produktów oferowanych także przez coraz większą grupę dystrybutorów. Są to urządzenia elektroniki użytkowej (odtwarzacze DVD, zestawy kina domowego, telewizory LCD). – „Już teraz na większość dystrybuowanych przez nas produktów obowiązuje zerowa stawka celna, więc z tego punktu widzenia, po wejściu do Unii Europejskiej nie zmieni się ich poziom cen. Od 1 maja zostanie zmniejszone cło na stacjonarne i przenośne odtwarzacze DVD. W przypadku tych produktów przewidujemy nawet kilkuprocentowy spadek cen. Na zmianach tych skorzystają wszyscy uczestnicy kanału sprzedaży (dystrybutor - reseller - użytkownik końcowy). Dzięki niższym cenom produkty staną się bardziej popularne i większa część użytkowników będzie sobie mogła pozwolić na ich zakup.

Z artykułem w pełnej treści poruszającym m.in. kwestie obsługi gwarancyjnej, zmian w asortymencie sprzętowym i zagrożeń związanych z otwarciem rynku, możecie zapoznać się pod następującym adresem: http://www.itpartner.pl/artykuly/40252.html


Zobacz również