Będzie więcej pracy w Ameryce

Biuro Statystyk Pracy (BLS) amerykańskiego Departamentu Pracy przewiduje, że w obecnej dekadzie w gospodarce USA powstaną 22 mln miejsc pracy. Do końca 2010 roku amerykańskie przedsiębiorstwa mają zatrudniać na terenie tego kraju 168 mln osób.

Według szacunków przedstawionych w raporcie przez biuro, pomimo obecnej trudnej sytuacji w sektorze nowych technologii, jest to najbardziej perspektywiczny obszar jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy. W ciągu najbliższych 10 lat biuro przewiduje powstanie 664 tys. miejsc pracy dla inżynierów-programistów oraz 677 tys. specjalistów ds wsparcia oraz administratorów. Branża komputerowa wytworzy też 554 tys. nowych etatów dla analityków systemowych, informatyków-naukowców oraz administratorów baz danych. O około 95 tys. wzrośnie liczba pracujących programistów.

Poza branżą komputerową, najszybciej rosnącymi sektorami będą działy domowych usług medycznych (wzrost o 68%), domowych urządzeń medycznych (64%), systemów płatnej telewizji kablowej (51%), rekrutacji pracowniczej (49%) oraz psychologów, terapeutów itp. (47%). Zresztą pięć spośród 10 najbardziej ekspansywnych w tym względzie branż związanych jest z medycyną i usługami medycznymi, np. zatrudnienie w sektorze produkcji leków powinno wzrosnąć o 75% (do 390 tys.).

Raport przedstawiony przez BLS określił perspektywy 270 zawodów. Istnieje kilka kategorii, w których zatrudnienie spadnie. Z 71 tys. w 2000 roku do 67 tys. spadnie na przykład liczba prezenterów radiowych i telewizyjnych. Zmaleje liczba urzędników państwowych, pomocy domowych, pracowników w zakładach produkujących odzież i tkaniny.

Biuro przedstawiło także szacunki co do wysokości wynagrodzenia w stosunku do posiadanego wykształcenia. Pracownik po szkole średniej może spodziewać się zarobków na poziomie 21,4 tys. USD rocznie. O ponad 6,6 tys. więcej zarabiać będą średnio osoby, które ukończyły średnie szkoły z dyplomem. Na 46 tys. USD mogą liczyć osoby z tytułem licencjata, a magistra - 55 tys. USD. Osoby z tytułem doktora powinny zarabiać 70 tys. USD. Profesorowie z własną katedrą mogą liczyć na 80 tys. USD rocznie.