Będzie za dużo monitorów LCD?

Zgodnie z raportem opublikowanym przez iSuppli, w drugiej połowie bieżącego roku produkcja paneli LCD może być wyższa niż potrzeby użytkowników. Firma analityczna twierdzi, iż doprowadzi to do przesycenia rynku.

Na przesycenie rynku wpłyną prawdopodobnie optymistyczne prognozy z lipca i sierpnia bieżącego roku, które sprawiły, iż producenci założyli wyższe zapotrzebowanie niż w rzeczywistości będzie miało miejsce.

iSuppli straszy, ale stara się też uspokoić zainteresowane korporacje. Nie zanosi się bowiem na spadek sprzedaży czy zmniejszenie zainteresowania klientów ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami. Problemem będzie wyłącznie nieco zaburzona równowaga między potrzebami rynku a ilością wyprodukowanych monitorów. Tych ostatnich w pewnej chwili może być po prostu za dużo.

Aktualizacja: 27 września 2005 15:00

Nienajlepsze informacje pochodzące od iSuppli potwierdza także raport firmy analitycznej The Information Network. Zgodnie z nim w 2005 roku rynek został przesycony panelami LCD/TFT i w związku z tym spadł popyt na maszyny wykorzystywane w produkcji ciekłokrystalicznych wyświetlaczy. Najgorszy ma być rok 2006 - The Information Network szacuje, iż popyt spadnie o 13 procent względem poziomu z roku 2005. Już teraz większość firm produkujących LCD/TFT opóźnia moment otwarcia kolejnych fabryk, które powstawały na fali optymistycznych założeń dotyczących zapotrzebowania rynku.


Zobacz również