Beerware – program za piwo

Większość programistów preferuje zapłatę przelewem lub gotówką. Wielu tworzy nieodpłatnie. Są jednak i tacy, którzy stawiają na handel wymienny. Poniżej przedstawiamy dzieła programistów, którzy wolą zapłatę w dziwnej „walucie” – chociażby w piwie. Na zdrowie!


Użytkownicy oprogramowania beerware mogą korzystać z niego do woli bez konieczności uiszczania jakichkolwiek opłat. Pod tym względem beerware jest podobne do freeware’u – z tą różnicą, że użytkownik powinien postawić autorowi piwo lub przynajmniej wypić jego zdrowie. Ewentualnie może wysłać programiście podstawkę pod kufel. Opisany model licencyjny został wynaleziony podobno w 1987 r. przez Johna Bristora.

Na tej podstawie powstały podobne modele licencyjne oprogramowania. Zadziwiającą popularność zyskało postcardware (znane także pod skróconą nazwą cardware). Aplikacja tego typu jest bezpłatna, lecz jeśli przypadnie ci do gustu, powinieneś wysłać autorowi pocztówkę w podzięce za trud włożony w jej zaprogramowanie. Autor narzędzia Rainbow Folders zeskanował 750 widokówek, które otrzymał od zadowolonych użytkowników, i umieścił rezultaty w swojej witrynie internetowej. Posortował je nawet według krajów pochodzenia.

Jeśli nie smakuje ci piwo i nie lubisz pisać kartek, być może spodobają ci się modele licencyjne, które przedstawiamy poniżej. Użytkownicy programów pizzaware mają zafundować autorowi pizzę. Korzystając z chocolateware, zobowiązujesz się do wysłania programiście czekolady. W wypadku hugware’u trzeba kogoś uścisnąć – najlepiej autora. Stosując careware, należy przekazać datek na cele charytatywne. Podobnie jest z donationware, jednak tu autor prosi o wspomożenie jego samego symboliczną kwotą wedle uznania. W obydwu wypadkach wniesienie opłaty jest dobrowolne, więc oba typy licencji są postrzegane jako odmiany freeware’u. Jeśli aplikacja przypomina użytkownikowi regularnie o powinności odwdzięczenia się autorowi, jest określana mianem guiltware, bo próbuje wzbudzić poczucie winy. Gdy zechcesz skorzystać z niceware’u, musisz najpierw wpisać coś miłego w oknie aplikacji. Twórcy prayware’u proszą użytkowników o odmówienie modlitwy w ich intencji.

Beerware – program za piwo

Program Xecutor uruchamia automatycznie aplikacje nie tylko po wczytaniu systemu operacyjnego, lecz także przed jego zamknięciem lub o określanej porze.

Stosunkowo popularną odmianą bezpłatnego oprogramowania jest także abandonware – dosłownie: porzucone oprogramowanie. Chodzi o programy, które kiedyś były komercyjne, lecz później deweloperzy przestali tworzyć aktualizacje i nowsze wersje. Zaprzestali także dystrybuowania aplikacji i udzielania pomocy technicznej. Ściśle rzecz biorąc, pobranie takiego programu jest równoznaczne z naruszeniem umowy licencyjnej, lecz wielu autorów przymyka na to oko. Nieliczni sami oficjalnie udostępniają porzucone oprogramowanie do bezpłatnego pobierania. Rzetelne serwisy internetowe gromadzące abandonware proszą autorów o zgodę na opublikowanie. Niektóre aplikacje tego typu są dostępne już tylko w takich portalach. Zdecydowana większość abandonware’u to gry. Zabawne, że na skutek zagmatwanych fuzji i przejęć spółek niektórzy producenci gier nawet nie wiedzą, że są właścicielami praw do popularnych niegdyś tytułów.