BeiDou - chińska alternatywa dla GPS

Chiny udostępniły system nawigacji satelitarnej BeiDou. Jego nazwa przetłumaczona na język polski oznacza Wielką Niedźwiedzicę lub kompas. System ten bywa też określany jako COMPASS i jest już sprawny dzięki dziesięciu chińskim satelitom na orbicie. Do końca 2012 roku ma ich być szesnaście.

BeiDou

Własny system satelitarny ma pomóc Chinom w uniezależnieniu się od amerykańskiej sieci GPS. Podobnie postępuje Unia Europejska, która pracuje nad systemem Galileo oraz Japończycy pracujący nad własną sieć satelitów. Do tej pory w pełni sprawne były tylko amerykański GPS oraz rosyjski GLONASS.

BaiDou będzie kompatybilny z istniejącymi systemami nawigacji satelitarnej. Początkowo ma działać tylko w Chinach i krajach sąsiednich, ale ostatecznie zapewni usługi geolokalizacyjne na całym świecie dzięki 30 satelitom. Korzystanie z systemu jest darmowe, a Chiny zachęcają by producenci tworzyli urządzenia wykorzystujące jego możliwości.

Chińskie władze udostępniły dokumentację BeiDou w języku angielskim. Obecnie system oferuje dokładność do 25 metrów, ale ma się ona polepszyć do 10 metrów pod koniec 2012 roku. Pozwala również na przesyłanie krótkich wiadomości, ale nie zdradzono na razie, jak ma działać ta funkcja nowego systemu nawigacji satelitarnej.

Zobacz również nasze testy nawigacji GPS.