BenQ DW1640

Nagrywarka z krótszym w stosunku do poprzedniego modelu czasem zapisu, ale pozbawiona funkcji LightScribe.

Nagrywarka z krótszym w stosunku do poprzedniego modelu czasem zapisu, ale pozbawiona funkcji LightScribe.

BenQ DW1640

Gdy testowaliśmy wersję DW1625A, z zainteresowaniem przyjrzeliśmy się nowatorskiej funkcji LightScribe. Umożliwia nanoszenie grafiki i napisów na wierzchnią stronę specjalnego nośnika za pomocą tego samego lasera, którym wypala się dane na warstwie rejestrującej. Niestety, LightScribe stanowiła intrygującą nowinkę, ale pozostałe parametry napędu nie pozwalały mu dorównać liderom: BenQ oferował nieco wolniejszy zapis CD-R (tylko 40x) i aż o połowę niższą szybkość nagrywania DVD-R (8x), DVD+R DL (tylko 2,4x) i DVD±RW (4x).

W modelu DW1640 wszystkie te wady zostały poprawione i dziś BenQ pod względem prędkości zapisu dogania najszybszego dotąd Plextora PX-740A. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wprowadzenie obsługi nośników DVD-R DL oraz bardzo odczuwalne przyspieszenie wypalania płyt DVD+R DL - do maksymalnych obecnie 8x. Zrezygnowano jednak z funkcji LightScribe.

Faktycznie szybciej

BenQ DW1640

Podwyższenie parametrów znalazło odzwierciedlenie w wynikach testów: w stosunku do poprzednika model DW1640 uzyskał krótsze czasy kopiowania z CD (co ciekawe, z DVD również), zapisu na CD-R i oczywiście nagrywania DVD-R oraz +R DL. W tej ostatniej konkurencji BenQ nie dorównał jednak rekordowi ustanowionemu przez Plextora PX-740A (był od niego o minutę gorszy).

BenQ, podobnie jak Plextor, oferuje użytkownikom zestaw narzędziowy Qsuite do sterowania zaawansowanymi parametrami napędu (m.in. wyłączaniem funkcji kontroli jakości zapisu czy możliwością symulowania zapisu na nośnikach "plus"), a także aplikację Qvideo do kodowania filmów i ich zapisu w czasie rzeczywistym.

Informacje BenQ,http://www.benq.pl

Cena 190 zł

Benchmarki

Nero CD-DVD Speed 4.01 (X)

Odczyt CD-ROM 35,42

Odczyt DVD-ROM 11,82

Szybkość DAE 30,16

Zapis CD-R/DVD±R 38,16/11,64

Czasy zapisu (min)

CD-R z obrazu/w locie 3:00/3:14

DVD-R/+R/+R DL 7:11/6:55/16:47

DVD-RW/+RW 4:32/4:57