BenQ PE5120

Projektor DLP o bardzo dobrej, w tym segmencie cenowym, jakości obrazu.

Projektor DLP o bardzo dobrej, w tym segmencie cenowym, jakości obrazu.

BenQ PE5120

Tajwański BenQ oferuje coraz bardziej udane modele projektorów. Po biurowym modelu PB6100 (KD 10/2004), który zdobył nasze uznanie, firma wprowadziła kolejne równie udane konstrukcje. Tym razem przetestowaliśmy ciekawy i tani, pierwszy kinowy projektor BenQ – PE5120. Urządzenie ma małą obudowę, stylistycznie bardzo podobną do modelu PB6100, lecz od wersji biurowej różni się kolorem – zamiast szarego zastosowano w nim biały plastik. Najistotniejsze są jednak zmiany konstrukcyjne. Projektor wyposażono w panoramiczny procesor DLP o rozdzielczości 854 x 480 pikseli. Ponadto zastosowano 5-segmentowe koło filtrujące, w którym dodano pole z żółtą barwą, co spowodowało, że ten kolor jest teraz wyświetlany żywiej i bardziej naturalnie.

BenQ PE5120

Pilot wyposażony w małą liczbę logicznie rozlokowanych podświetlanych klawiszy.

Niestety, koło to obraca się tylko z dwukrotną prędkością (w projektorach konkurencji koło wielosegmentowe obraca się z prędkością 4x). W efekcie, oglądając obraz wyświetlany przez model BenQ, częściej można zobaczyć tzw. efekt tęczy. Projektor jest dobrze wyposażony w gniazda przyłączeniowe – jest tu nawet cyfrowe wejście DVI z obsługą protokołu HDCP. Jakość generowanego przez urządzenie obrazu wyróżnia się skondensowaniem i bogactwem detali. Jest to osiągnięcie zasługujące na uznanie, szczególnie w przypadku projektora z panelami o niskiej rozdzielczości. Ostrość jest bardzo dobra, podobnie jak kontrast. Czerń jest głęboka, a prezentacja barw bardzo naturalna. Projektor pracuje niezwykle cicho, szum wentylatora nie przeszkadza w oglądaniu filmów.

Informacje

Typ projektor DLP 16:9

Cena 3500 zł

Dystrybutor BenQhttp://www.benq.pl

Wymiary 26,2 x 9,8 x 21,6 cm

Waga 2,9 kg

Funkcje projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, tryb pracy ekonomicznej

Złącza S-Video, kompozytowe, DVI-I, USB, komponent

Trwałość lampy 3000 godz.

Kontrast 2000:1

Głośność 26 dB

Główni rywale

Epson EMP-TW10H 3870 zł

Projektor LCD oferujący dobre odwzorowanie barw i niezły kontrast, pracuje bardzo cicho. Wyposażony w bogaty panel gniazd.

Toshiba MT-M200 5200 zł

Rewelacyjny projektor DLP o niebywałej głębi czerni i umiejętności gradacji szarości. Bardzo wysoki kontrast, spójny, jednorodny obraz.

Dlaczego

Obraz doskonałej jakości - spójny, o nasyconych kolorach, i dobrej czerni. Widoczny niestety tzw. efekt tęczy.