BenQ PE8720

Najdroższy projektor w ofercie BenQ, zdaniem producenta, ma generować obraz o szokująco wysokim współczynniku kontrastu 10000:1.

Najdroższy projektor w ofercie BenQ, zdaniem producenta, ma generować obraz o szokująco wysokim współczynniku kontrastu 10000:1.

Do redakcyjnych testów trafił - aktualnie najlepszy w ofercie BenQ - projektor do kina domowego PE8720. Model ten jest drogi, ale należy do urządzeń klasy high-end i do jego konstrukcji zastosowano elementy wysokiej jakości. Duża, perłowa obudowa urządzenia została wykonana z solidnych plastików. Centralnie, na jej przedniej ściance, umieszczono wielki obiektyw, który jest jednym z najmocniejszych atutów projektora. Do jego budowy wykorzystano dobrej jakości szkła, co pozwala uzyskać doskonałą ostrość na całej powierzchni obrazu, który jest wyświetlany bez żadnych zniekształceń geometrii. Natomiast za wadę trzeba uznać stosunkowo ograniczony zakres zoomu - 1:1,35. Ponadto charakterystyka obiektywu nie pozwala uzyskać dużego obrazu z małej odległości od ekranu - ale to jest cecha większości tej klasy projektorów (z założenia mają być instalowane dość daleko od ekranu, bo przeznaczone są do wyświetlania obrazu o przekątnej ok. 3-3,5 m, a minimalna zalecana odległość widza od ekranu jest określana jako wartość od 1,5 do 2 wielkości przekątnej obrazu). Położenie obiektywu w pionie można zmieniać za pomocą pilota. Także ostrość i powiększenie regulowane są zdalnie. Niestety, obiektywu nie można przesuwać w poziomie - projektor musi więc być tak zainstalowany, aby jego przednia ścianka była ustawiona dokładnie równolegle w stosunku do płaszczyzny ekranu.

Pilot duży i bardzo wygodny. Niewielka liczba klawiszy - wszystkie podświetlane.

Pilot duży i bardzo wygodny. Niewielka liczba klawiszy - wszystkie podświetlane.

Ze względu na wielkość obudowy i sporą wagę urządzenia (9 kg) jego instalacja wymaga bardzo solidnej podstawy montażowej (np. mocnego uchwytu). Jednak zastosowanie dużej obudowy nie było przypadkowe. Pozwoliło bowiem na skonstruowanie niemal bezgłośnego i efektywnego układu chłodzenia. Urządzenie pracuje cicho nawet w trybie wysokiej jasności, a po przełączeniu go w tryb Whisper Mode szum wentylatorów schodzi do poziomu szeptu. Generalnie projektor BenQ może pracować w kilku trybach. W kinie domowym najlepiej sprawdzają się dwie predefiniowane charakterystyki - Home Theater i Cinema. Oferowany w tych trybach obraz ma odpowiednio dobraną jasność oraz wysoki kontrast. W uzyskaniu deklarowanego przez producenta niebywale wysokiego kontrastu (10000:1) ma pomóc bardzo rozbudowana ręczna regulacja przesłony (otwór, przez który przepuszczane jest światło, można przymykać w 32 krokach, a im mniejszy prześwit, tym ciemniejszy obraz i wyższy kontrast - lecz przy nadmiernym przymknięciu przesłony szczegóły w ciemnych scenach mogą stać się słabo widoczne). Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie automatycznej, dynamicznie regulowanej przesłony, często spotykanej w kinowych projektorach konkurencji. Ręczna regulacja jest wprawdzie skuteczna, jednak niedoświadczonym użytkownikom może sprawiać trudności.

Testując PE8720 stwierdziliśmy, że pod względem kontrastu, mimo deklaracji, model BenQ nie wyróżnia się na tle projektorów konkurencji. Zarówno Epson EMP-TW600 (KD 2/2006), jak i Panasonic PT-AE900 (KD 11/2005) oferują poziom kontrastu bardzo zbliżony. Urządzenie wyposażono w procesor DLP o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli oraz w bardzo rozbudowane koło filtrujące, składające się aż z 8 segmentów i obracające się z 5-krotną prędkością. Jego zastosowanie pozwoliło zredukować do minimum tzw. efekt tęczy i bardzo poprawiło jakość reprodukcji barw. Wyświetlane kolory są rewelacyjnie odwzorowane, dzięki czemu obraz ma znakomitą głębię i sprawia wrażenie "trójwymiarowego". Ponadto kalibracja barw w BenQ jest bardzo rozbudowana. Oprócz kontroli nad poziomem intensywności trzech barw podstawowych, możemy dodatkowo zmieniać parametry nasycenia oraz odcieni każdego z 6 kolorów (RGBCMY). Żadna z tych zmian nie wprowadza korekt do balansu bieli, co jest niezwykle istotne dla poprawnego konfigurowania projektora. Warto dodać, że w podstawowych, predefiniowanych trybach kinowych ustawienia fabryczne projektora są dobre i nie wymagają dodatkowych korekt.

Informacje

Typ projektor DLP (16:9)

Cena 25 000 zł

Dystrybutor BenQhttp://www.benq.pl

Wymiary 49,2 x 19,5 x 39,3 cm

Waga 9 kg

Funkcje projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, korekta geometrii w pionie, tryb pracy ekonomicznej, rozbudowana kalibracja barw, elektryczny zoom, przesuwanie obiektywu w pionie, 32 kroki przymknięcia przesłony

Złącza S-Video, kompozyt, komponentowe, 5 x BNC, HDMI, 12 V trigger, RS-232

Kontrast 10000:1

Jasność 1000 ANSI lumenów

Trwałość lampy 3000 godz.

Rozdzielczość 1280 x 720

Głośność 23 dB

Dlaczego

Doskonała jakość obrazu, znakomite zróżnicowanie czerni. Wysokiej klasy obiektyw gwarantujący świetną ostrość obrazu. Zminimalizowany tzw. efekt tęczy.

Potencjalni rywale

Optoma Theme Scene H79 21 000 zł

Wykonany w technologii DLP projektor kinowy oferujący najwyższej klasy obraz, ale z tzw. efektem tęczy.

BenQ PE7700 7700 zł

Projektor DLP wyświetlający bardzo wysokiej jakości obraz - spójny, ze zrównoważonymi barwami i dobrą czernią, ale z tzw. efektem tęczy.