BenQ W500

Pierwszy w ofercie benq projektor przeznaczony do kina domowego z matrycami lcd o rozdzielczości 720p.

Pierwszy w ofercie benq projektor przeznaczony do kina domowego z matrycami lcd o rozdzielczości 720p.

BenQ W500

Najtańszy obecnie na rynku projektor LCD z matrycą 720p. Funkcjonalność i jakość obrazu na przeciętnym poziomie. Głośna praca układu chłodzenia.

BenQ W500
BenQ to jeden z czołowych producentów projektorów DLP, od lat propagujący wyższość tej technologii (mimo występowania w modelach jednoprzetwornikowych tzw. efektu tęczy) nad LCD. Nieoczekiwanie w jego ofercie pojawił się pierwszy model niedrogiego projektora do kina domowego HD Ready z matrycami o rozdzielczości 720p wykonany w technologii LCD - W500. Wizualnie nowe urządzenie nie odbiega od dotychczasowej stylistyki modeli BenQ - jego obudowa jest biała, ze srebrnymi wstawkami. Nowością jest pojawienie się pokrętła umożliwiającego w dość ograniczonym zakresie mechaniczną zmianę położenia obiektywu w poziomie i pionie. Także zakres zoomu obiektywu jest niewielki - wynosi zaledwie 1,2:1.
BenQ W500

Solidnie wykonany, z niewielką liczbą dobrze rozplanowanych i podświetlanych klawiszy.

Zaletą W500 jest wyposażenie go w menu zawierające rozbudowane funkcje konfiguracyjne - np. opcja zarządzanie kolorami pozwala precyzyjnie regulować poszczególne barwy podstawowe (gain i offset). Jest to o tyle istotne, że umożliwia poprawienie fatalnie wykonanej fabrycznej kalibracji projektora - przy korzystaniu z

BenQ W500

Ocena

gotowych ustawień (np. tryb kinowy) razi nadmierna ekspozycja koloru czerwonego. Zastosowany w urządzeniu obiektyw jest dobrej jakości, chociaż nie oferuje idealnej ostrości obrazu na całej powierzchni ekranu. Projektor ma wystarczająco wysoką jasność i wyświetla wyraźny obraz ze zróżnicowaną, poprawną czernią - szczegóły w ciemnych scenach są wyraźne. Niestety, mimo zastosowania dynamicznej przesłony prezentowany kontrast jest na przeciętnym poziomie. Wadą W500 jest głośność pracy - nawet w trybie obniżonej jasności lampy hałas wentylatorów jest trudny do zaakceptowania.

Główni rywale

Epson EMP-TW700 5000 zł (3/2007)

Projektor LCD oferujący doskonałą jakość obrazu z rewelacyjnym kontrastem i naturalnymi, soczystymi kolorami.

Sanyo PLV-Z5 4700 zł (6/2007)

Projektor LCD oferujący bardzo dobrą jakość obrazu, wyposażony w obiektyw z dużym zakresem zoomu i bogaty zestaw gniazd.

Informacje

Typ projektor LCD (16:9)

Cena 3400 zł

Dystrybutor BenQ

Wymiary 34,9 x 12 x 27,7 cm

Waga 3,9 kg

Funkcje projekcja tylna, odwrócona, profile kolorów, wybór proporcji ekranu, fizyczne przesuwanie obiektywu w pionie i poziomie, tryb pracy ekonomicznej, dynamiczna przesłona

Złącza S-Video, kompozytowe, HDMI, 2 x komponentowe, RS-232, VGA, USB, trigger 12V

Kontrast 500:1

Jasność 1100 ANSI lumenów

Trwałość lampy 3000 godzin

Rozdzielczość 1280 x 720 pikseli

Głośność 28 dB