BenQ prezentuje prototypowy napęd Blu-ray

Na odbywających się na Tajwanie targach komputerowych Computex firma BenQ zaprezentowała nowy napęd optyczny, wykorzystujący technologię Blu-ray. Jest to jedno z niewielu dostępnych na rynku urządzeń, które potrafią zapisywać dane przy pomocy niebieskiego lasera.

Technologia Blu-ray, opracowana przez organizację BDA (Blu-ray Disc Association) jest jednym z dwóch mocno promowanych formatów zapisu danych, mających w niedługim czasie zastąpić standard DVD. Dzięki Blu-ray, wystarczy jedna płyta, aby móc cieszyć się oglądaniem filmów zrealizowanych w wysokiej rozdzielczości. Jednowarstwowy dysk standardu Blu-ray może pomieścić 25GB danych, co jest ponad pięciokrotnym wzrostem pojemności w stosunku do tradycyjnego formatu DVD.

Prototypowy napęd został opracowany dzięki współpracy BenQ z Philipsem. Na targach Computex możliwości nowego standardu producent reklamował poprzez prezentacje filmów w technologii HD. Nie jest znana jeszcze cena nowego napędu BenQ, ani termin jego rynkowej premiery. Jak się wydaje, Blu-ray ma sporą szansę na szybką adaptację rynkową, jednakże na targach Computex firma BenQ była jednym z nielicznych dostawców prezentujących napędy działające w nowym standardzie. Podobnie było w przypadku konkurencyjnej do Blu-ray technologii, HD-DVD (High Definition DVD). Ta opracowana przez organizację AOSRA (m.in. Toshiba, NEC, Memory-Tech) technika zapisu również wykorzystuje niebieski laser w napędach optycznych. Na jednowarstwowej płycie HD-DVD może pomieścić się jednak tylko 15GB danych. W stosunku do Blu-ray, HD-DVD ma natomiast zasadniczą zaletę, która pozwala odtwarzać krążki nowego standardu na zwykłych odtwarzaczach DVD (kompatybilność pierwszej warstwy nośników DVD).


Zobacz również