Benedykt XVI w Polsce - pielgrzymka pod znakiem techniki

Dziś rozpoczyna się pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski. O skali tego wydarzenia świadczy fakt, iż na potrzeby ponad 4 tys. akredytowanych przy pielgrzymce dziennikarzy udostępnione zostaną 4 skomputeryzowane centra prasowe z szerokopasmowym dostępem do Internetu (także bezprzewodowym), a w ciągu 4 dni obejrzymy 20 godzin antenowych transmisji z wydarzeń związanych z wizytą papieża. Zapraszamy do lektury artykułu o technicznej oprawie wizyty Benedykta XVI w Polsce.

Benedykt XVI w Polsce - pielgrzymka pod znakiem techniki
Wizyta Benedykta XVI to zakrojone na dużą skalę przedsięwzięcie. Papież podczas czterodniowego pobytu w Polsce (do 28 maja) odwiedzi kolejno Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Oświęcim. Cennym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych udziałem w mszach lub innych wydarzeniach związanych w pobytem papieża w kraju będą serwisy internetowe, w tym utworzona specjalnie na potrzeby pielgrzymki witryna Benedykt XVI w Polsce oraz poświęcona wizycie papieża sekcja portalu Onet.pl Pielgrzymka Benedykta XVI, jak również Papieski Serwis Informacyjny.

Benedykt XVI w Polsce - pielgrzymka pod znakiem techniki

Serwis "Benedykt XVI w Polsce"

Szczególną wagę organizatorzy wizyty przywiązują do bezpieczeństwa świątobliwego gościa - będzie nad nim czuwać 15 tys. policjantów. Dodatkowym zabezpieczeniem pielgrzymki będzie m.in. samolot E-3A wyposażony w system wczesnego ostrzegania i wykrywania AWACS, udostępniony przez NATO. Będzie on operował na wysokości 9 tys. metrów - może on śledzić ruch powietrzny na małych i dużych wysokościach w promieniu 400 i 700 km. Co ciekawe, załoga samolotu może monitorować obszar równy powierzchni Polski (312 tys. km2). Podczas mszy na krakowskich Błoniach o bezpieczeństwo papieża i wiernych dbać ma bezpilotowy balon obserwacyjny z zamontowaną kamerą z systemem stabilizacji obrazu.

Ponadto do dyspozycji Benedykta XVI i towarzyszących mu osób oddano specjalnie przebudowane śmigłowce Mi8, z wygłuszonymi wnętrzami. Transport biskupa Rzymu mają także zapewnić 2 tzw. "papamobile" wyprodukowane przez Mercedesa oraz limuzyna BMW 760 High Security z kuloodpornymi szybami i karoserią (poruszają się takimi VIP-owie).

Benedykt XVI w Polsce - pielgrzymka pod znakiem techniki

Papieski Serwis Informacyjny

Na potrzeby 4132 akredytowanych do obsługi medialnej pielgrzymki dziennikarzy oddane zostaną 4 centra prasowe - w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Relacje z wizyty papieża będą mogli przygotowywać w specjalnych kabinach, których zbudowano w sumie 110. Łączna powierzchnia centrów prasowych wynosi 6,5 tys. m2.

W centrach prasowych w Warszawie, Krakowie i na terenie obozu Auschwitz-Birkenau znajdzie się 120 stanowisk dla dziennikarzy, z których 40 będzie wyposażone w komputery z monitorami LCD. Na wyposażeniu centrów będzie też szerokopasmowy dostęp do Internetu ze 180 przyłączami kablowymi dla użytkowników 160 telefonów zlokalizowanych na stanowiskach dziennikarskich, w kabinach radiowo-telewizyjnych oraz wozach transmisyjnych, dostęp do sieci Wi-Fi mogąca obsłużyć do 300 użytkowników, 2 drukarki sieciowe oraz ekran służący do prezentowania transmisji z uroczystości papieskich i system tłumaczeń symultanicznych.

W centrum prasowym w Częstochowie znajdzie się natomiast 20 stanowisk dziennikarskich wyposażonych w komputery z dostępem do Internetu, a dostępna tam sieć bezprzewodowa będzie mogła obsłużyć maksymalnie 100 użytkowników. Dodatkowo na wyposażeniu centrum znajdą się telewizory plazmowe, na których będą transmitowane wydarzenia związane z pobytem papieża w Polsce.

Benedykt XVI w Polsce - pielgrzymka pod znakiem techniki

Serwis "Pielgrzymka Benedykta XVI" w portalu Onet.pl

Pielgrzymka będzie transmitowana przez telewizję - przewidziane są 24 transmisje o długości 20 godzin antenowych. Relacje z pobytu Benedykta XVI w Polsce będzie można śledzić również na bieżąco w Internecie, na stronachhttp://www.itvp.pl. Transmisję z wizyty papieża na terenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz wyemituje 30 stacji telewizyjnych. Do każdego z 24 telewizyjnych wozów transmisyjnych doprowadzona zostanie linia LAN.

Benedyktowi XVI nie są obce zdobycze nowoczesnej techniki. Niedawno otrzymał on bowiem on pracowników Radia Watykańskiego odtwarzacz muzyczny iPod nano o pojemności 2 GB z wygrawerowanym napisem "Dla Jego Świątobliwości, Benedykta XVI". W pamięci urządzenia zapisano m.in. utwory Beethovena, Mozarta i Chopina, słuchowisko o życiu św. Tomasza Becketa oraz przemówienia papieża Piusa XI (informowaliśmy o tym w tekście "Papież z iPodem").