Bestsellery Empiku 2020 - kto wygrał?

Dziś zostały rozdane nagrody w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Wyróżniono książki, płyty muzyczne oraz filmy. Sprawdź kto wygrał.


Od dwudziestu dwóch lat sieć Empik śledzi listę najpopularniejszych książek, płyt muzycznych i filmów. Te, które były najczęściej kupowane zostają wyróżnione w plebiscycie Bestsellery Empiku. Nagrody zostaną rozdzielone między trzeba głównymi kategoriami: książka, muzyka i film, a każda z nich dodatkowo jest podzielona na podkategorie. Jakie tytuły wygrały?

Bestsellery Empiku

Muzyka

Pop/rock - Sanah za album "Królowa Dram"

Hip-hop - PRO8L3M za album "Art Brut 2"

Streaming - "BUBBLETEA" Quebonafide feat Daria Zawiałow

Książka

Literatura piękna - Katarzyna Nosowska książka "Powrót z Bambuko"

Opis: "Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.

Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans!"

Nosowska Powrót z Bambuko

Literatura obyczajowa - Abby Jimenez książka "To tylko przyjaciel"

Opis: "Ta powieść stanie się hitem nadchodzącego lata! Podnosi na duchu, chwyta za serce i wzrusza do łez. A przy tym pozostaje w pamięci jeszcze długo po lekturze! „To tylko przyjaciel” to świetnie napisana, subtelna i zabawna komedia romantyczna w stylu kultowych filmowych historii. Abby Jimenez przekonuje w niej, że marzenia się spełniają, a prawdziwa miłość może pokonać wszelkie przeszkody."

To tylko przyjaciel Abby Jimenez

Kryminał/sensacja/thriller - Zygmunt Miłoszewski książka „Kwestia ceny”

Opis: "„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca."

Zygmunt Miłoszewski Kwestia ceny

Dla dzieci - Jeff Kinney książka "Totalna Demolka. Dziennik cwaniaczka"

Opis: "„Dziennik cwaniaczka. Totalna demolka” autorstwa Jeffa Kinneya bawi niezmiennie od lat.

Kolejne przygody George’a Heffleya wzbogacą jego już i tak przepełniony niecodziennymi sytuacjami dziennik. Co tym razem wydarzyło się w życiu cwaniaczka?"

totalna demolka. Dziennik cwaniaczka

Audiobook - Fucking Bornholm

Opis: "Obraz pokolenia dzisiejszych 40-latków z perspektywy kobiety, która gotowa jest na gruntowne zmiany w życiu.

Maja poświęciła swoją karierę naukową i zawodową rodzinie. Urodziła dzieci, zajmowała się domem. Teraz, po kilkunastu latach związku, przeżywa rozczarowanie stanem swojego małżeństwa. Czuje się niezrozumiana przez swojego męża. W tę majówkę wszystko się zmieni."

Fucking Bornholm

Film

Film fabularny - film "Boże Ciało" reżyser Jan Komasa

Opis: "Dwudziestoletni Daniel zostaje warunkowo zwolniony z poprawczaka. Wyjeżdża na drugi koniec Polski, żeby pracować w stolarni, ale zamiast tego zaczyna udawać księdza."

Film animowany - film "Kraina Lodu 2" w reżyserii Jennifer Lee oraz Chris Buck

Opis: "Elsa i Anna wraz z przyjaciółmi udają się do Zaczarowanego Lasu w poszukiwaniu pomocy dla swego Królestwa."

Odkrycia Empiku

Film: Magnus von Horn za film "Sweat"

Opis: ""Sweat" to trzy dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości."

Muzyka: OKI – album „47playground”

Literatura: Igor Jarek książka "Halny"

Opis: "Opowiadania zebrane w tomie "Halny" ("Nowohucka kolęda", "Królowa" i "Halny") łączy miejsce akcji – Nowa Huta - i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Jak napisał Jarosław Rojek, bohaterowie Jarka „snują eposy o skurwionych superbohaterach, rycerskie romanse bez szczęśliwego zakończenia, moralitety bez rozgrzeszającego morału”. Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka, brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie."

Halny Igor Jarek

Wydarzenie Roku: hot16challenge

Opis: Hot16Challenge to ogólnopolska akcja muzyczna zainicjowana przez rapera Karola „Solara” Poziemskiego w sierpniu 2014 roku, a jej druga edycja w kwietniu 2020. Zgodnie z jej zasadami każdy artysta w ciągu 72 godzin od otrzymania nominacji musi nagrać 16-wersową zwrotkę pod dowolny beat i nominować do tego samego zadania kolejnych wykonawców.

Zobacz również: Netflix - Najciekawsze premiery tego tygodnia