Beta Fennec, mobilnej wersji Firefoksa, już do pobrania

Mozilla udostępniła publicznie wersję beta przeglądarki Fennec. Aplikację można w skrócie określić jako mobilnego Firefoksa.

Jak na razie Fennec dostępna jest jedynie w wersji beta przeznaczonej na telefony Nokia N810. Co ciekawe, Mozilla udostępniła także oddzielne pliki instalacyjne dla Windowsa, Linuksa i Mac OS X. Firma chce w ten sposób zachęcić wszystkich do testów programu na urządzeniach domowych.

Przykładowe zrzuty ekranu z wersji Windows:

Beta Fennec, mobilnej wersji Firefoksa, już do pobrania
Beta Fennec, mobilnej wersji Firefoksa, już do pobrania

Stuart Parmenter, inżynier z Mozilli, napisał na swoim blogu, że producent w ostatnim czasie skoncentrował się przede wszystkim na optymalizacji platformy. Wiadomo, że w przeglądarce poprawiono przede wszystkim opcje związane z przybliżaniem obrazu oraz panningiem, a także przyspieszono proces włączania i działania aplikacji. Wiadomo, że kolejnym krokiem inżynierów będzie dopracowanie interfejsu, w tym przede wszystkim poprawienie zarządzania zakładkami.

Poniżej filmy udostępnione przez Mozillę:


Fennec Beta 1 walkthrough from Madhava Enros on Vimeo.
Fennec Gestures and Chromeless browsing from Felipe on Vimeo.

Fennec korzysta z superszybkiego silnika JavaScriptu TraceMonkey. Przeglądarka umożliwia również obsługę wtyczek, dzięki czemu dostępne są takie funkcje jak oglądanie filmów czy korzystanie z zakładek.

Mozilla poinformowała, że cały czas obserwuje reakcje użytkowników i uwzględnia ich komentarze podczas pracy nad przeglądarką.

Linki do pobrania Fennec:

Windows

Mac OS X

Linux

Więcej informacji: Fennec w Mozilla.org