Beta macOS ujawnia nazwy najnowszych procesorów i kart graficznych od AMD

Apple testuje najnowsze układy od AMD, a przy okazji zdradza ich nazwy.

Czekaliśmy na Mac'a z procesorem ARM. Finalnie może okazać się, że doczekamy się modeli wykorzystujących najnowsze procesory od AMD. Niezależnie od przebiegu sytuacji Apple przez przypadek ujawniło nazwy najnowszych procesorów od AMD.

Beta macOS ujawnia nazwy najnowszych procesorów i kart graficznych od AMD

Źródło: AMD.com

Pisaliśmy już o tym, że Apple testuje układy APU, czyli procesor zintegrowany z kartą graficzną na jednej płytce drukowanej. Rozwiązanie to potencjalnie mogłoby trafić do 13 calowych MacBook'ów Pro oraz nowego MacBook'a Air. Okazuje się jednak, że Apple testuje znacznie większą gamę produktów od AMD. Na warsztat trafiły praktycznie wszystkie z niezaprezentowanych jeszcze procesorów i kart graficznych.

Zobacz również:

  • Polecane zestawy komputerowe – marzec 2023
  • Apple Watch Ultra oraz iPhone 14 Pro na promocji! Amazon zaskakuje wiosennymi ofertami
  • Jak aktywować 5 GHz Wi-Fi w Twoim komputerze

W kodzie źródłowym znajdują się wzmianki dotyczące procesorów graficznych Navi 12, Navi 21, Navi 22 i Navi 23, które mają otworzyć nowy poziom rozgrywki na komputerach PC.

Plotki sugerują, że Navi 12 i 21 to konstrukcje mocno budżetowe i chipy ze średniej półki cenowej podczas, gdy modele Navi 22 i Navi 23 będą flagowymi układami graficznymi, które konkurować będą z RTX 2080 Ti.

Apple od lat korzysta z kart graficznych AMD, więc możliwe, że również najnowsze układy znajdą się w stacjonarnych Mac'ach i mocniejszych konfiguracjach MacBook'a Pro.

W kodzie źródłowym wymieniono także pięć generacji procesorów mobilnych od AMD. Trzy z nich dobrze już znamy, ale czwarta stanowi dla nas zagadkę. Układy Renoir używają 7 nm rdzeni Zen 2 oraz grafik Vega. Układy z tej rodziny nie zostały jeszcze zaprezentowane.

Procesory oznaczone jako Renoir posiadają specyfikacje techniczną bardzo podobną do układów, które obecnie wykorzystywane są w najnowszych MacBook'ach Pro.

Oprogramowanie wspomina także nieco o jeszcze jednej rodzinie procesorów czyli Van Gogh. Są to układy, które mogą stanowić nowe rozdanie na rynku APU. W sieci nie brakuje plotek, że procesory z rodziny Van Gogh będą w rzeczywistości pierwszymi układami APU korzystającymi z kart graficznych z architekturą RDNA.

Procesory Van Gogh mogłyby zostać użyte do budowy pierwszego MacBook'a do gier.

Źródło: techspot.com