Bez kabli na 48 km

WiMax to technologia komunikacji bezprzewodowej, która dzięki swemu dużemu zasięgowi wynoszącemu 48 km, daje nadzieję użytkownikom oddalonym od sieciowych dostawców szerokopasmowego Internetu, na niedrogi i szybki dostęp bez konieczności budowy kosztownej infrastruktury. Układ "Rosedale", który Intel zaprezentował na IDF-ie ma szansę spopularyzować WiMax już w przyszłym roku.

Bez kabli na 48 km

urządzenia WiMax

Rosedale to tzw. SOC (czyli system w chipie) przeznaczony do obsługi sieci WiMax. Integruje on kilka elektronicznych komponentów w jednym kawałku krzemu. Podczas rozpoczęcia letniej edycji forum technologicznego IDF, Paul Otellini, prezes i szef operacyjny Intela zaprezentował gotowy, referencyjny kontroler sieci WiMax, który od początku przyszłego roku będzie pracował w 'testowych' sieciach zbudowanych w tej technologii i zostanie dostarczony do kluczowych producentów sprzętu sieciowego współpracujących z Intelem.

WiMax, inaczej zwany jako 802.16 to powstający aktualnie zestaw bezprzewodowych standardów oferujący zdecydowanie większy zasięg sieci WiFi niż aktualnie dostępne rozwiązana. Zasięg ten dochodzi do około 48 km, a oferowana przepustowość to 70 Mbps.