Bez kabli (wireless)

Technologie bezprzewodowe (wireless) umożliwiają komunikację ze światem zewnętrznym bez podłączania do komputera plątaniny kabli. Do uruchomienia radiowego połączenia potrzebujesz tylko odpowiedniego urządzenia - i naszego wydania specjalnego.


Technologie bezprzewodowe (wireless) umożliwiają komunikację ze światem zewnętrznym bez podłączania do komputera plątaniny kabli. Do uruchomienia radiowego połączenia potrzebujesz tylko odpowiedniego urządzenia - i naszego wydania specjalnego.

Sieci bezprzewodowe w wyjątkowo krótkim czasie przebyły drogę od rozwiązań używanych jedynie przez specjalistów i entuzjastów nowinek do technologii znajdującej się w centrum zainteresowania. Sprawiły to spadające ceny, nowe, szybsze standardy i powszechność szerokopasmowego dostępu do Internetu. Korzystanie z rozwiązań bezprzewodowych stało się tańsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a najnowsze urządzenia są na tyle szybkie, by radzić sobie z trudnymi zadaniami, jak streaming audio i wideo.

Nowoczesne sieci bezprzewodowe to nie tylko dostęp do Internetu. Urządzenia, jak cyfrowe odtwarzacze audio i wideo zostały wyposażone w moduły do komunikacji radiowej, które umożliwiają przesyłanie multimediów w całym domu. Nawet przewodowe urządzenia, jak drukarkę, czy konsolę do gier możesz podłączyć do sieci bezprzewodowej z pomocą odpowiednich produktów.

Bez kabli (wireless)

Karty sieciowe z adapterem WLAN: komunikacja w sieci odbywa się całkiem szybko.

Dzwoni telefon: bierzesz słuchawkę w rękę i, rozmawiając, idziesz z sypialni do kuchni, następnie, przerywając rozmowę, wyjmujesz jedzenie z lodówki i przygotowujesz posiłek. Do bezprzewodowej wolności nie jest ci potrzebna komórka. Wystarczy telefon stacjonarny typu DECT (Digital European Cordless Telephone). Technologia ta już od dziesięciu lat umożliwia bezprzewodowe rozmowy w domu i biurze. Minęły już czasy, gdy musiałeś stać w korytarzu przy stoliku z telefonem, żeby móc porozmawiać. Telefony stacjonarne zrzuciły krępujące je więzi - kable telefoniczne. Także wielu użytkowników komputerów stacjonarnych, notebooków czy urządzeń multimedialnych, jak wieże stereo czy odtwarzacze DVD, chciałoby zakosztować bezprzewodowej swobody. Chcieliby np. zabrać notebooka do ogrodu; chętnie zapomnieliby o zwałach kurzu zbierających się na kablach pod biurkiem; chcieliby też wygodnie przenosić dane pomiędzy odtwarzaczem cyfrowym a słuchawkami bez potykania się o przewód słuchawkowy.

Wprowadzenie

Rok 2004 można nazwać rokiem sieci bezprzewodowych. W tym czasie gałąź branży komputerowej zajmująca się sieciami bezprzewodowymi odnotowała dwucyfrowy wzrost - i to w okresie stagnacji na rynku procesorów i coraz mniejszej liczby sprzedawanych komputerów. Jeśli chodzi o koszty, za pakiet potrzebny do uruchomienia sieci bezprzewodowej trzeba zapłacić tyle, co za skrzynkę dobrego, importowanego wina.

Aby pomóc ci w zbudowaniu najlepszej możliwej sieci radiowej, przetestowaliśmy dziesiątki urządzeń, wybraliśmy routery i adaptery, serwery drukarek, mosty bezprzewodowe, odtwarzacze audio i wideo oraz routery przenośne. przedstawia porównanie przykładowych zestawów: router z kartą bezprzewodową. Podczas gdy montaż i zarządzanie siecią bezprzewodową staje się coraz łatwiejsze, wciąż jednak nie jest w pełni intuicyjne. Dlatego w rozdziale drugim prześledzimy dość dokładnie proces konfiguracji.

WLAN: sieć bezprzewodowa

Bez kabli (wireless)

Sieć bezprzewodowa: schemat pokazuje w uproszczeniu, jak dane przepływają w sieci WLAN. Przez modem sieć bezprzewodowa jest podłączona do Internetu.

WLAN (Wireless Local Area Network) jest siecią bezprzewodową, która łączy urządzenia za pomocą specjalnego adaptera. Zasięg wynosi, w zależności od używanego standardu radiowego, od 30 do 300 m. Wszystkie aplikacje WLAN bazują na specyfikacji IEEE 802.11 (patrz ramka "Podstawy WLAN").

Główna zaleta takiej połączonej bezprzewodowo sieci: wewnątrz obszaru zasięgu urządzenia mogą być swobodnie przemieszczane. Sieć radiowa sprawia, że kable przestają być potrzebne. Masz ochotę usiąść z notebookiem w ogrodzie i stamtąd za pośrednictwem Internetu posiedzieć na chacie, nie ma problemu. Punkt dostępowy (Access Point) prześle dane falami radiowymi do adaptera sieciowego podłączonego do notebooka. Sieć bezprzewodowa ma też bardziej praktyczne zastosowania, możesz przykładowo często przesyłać dane między notebookami i komputerami stacjonarnymi. Jeśli jednak masz tylko jeden komputer, stale stojący w jednym miejscu obok modemu DSL, będziesz bardziej zadowolony z kabla łączącego komputer PC z modemem. Bo w ten sposób będziesz mógł nawiązać szybsze połączenie niż za pośrednictwem punktu dostępowego.

Adapter WLAN kosztuje, w zależności od możliwości i obsługiwanego standardu IEEE, od 100 do 450 zł. Ceny routerów zaczynają się mniej więcej od 250 zł. Przegląd wybranych produktów dostępnych na rynku znajdziesz w artykule na str. 60.

Windows XP: gotowy na WLAN

Windows XP umożliwia użytkownikom łatwe uruchomienie sieci bezprzewodowej, poprzez wbudowaną obsługę WLAN, a w przypadku niektórych urządzeń nie trzeba nawet instalować dostarczanych przez producenta sterowników. Windows 95/98Me/NT/2000 oraz Linux wymagają jednak większych przygotowań w tym zakresie.

Bluetooth: szybki kontakt

Bez kabli (wireless)

Anteny wzmacniające umożliwiają zwiększenie zasięgu sieci radiowej.

Urządzenia komunikujące się poprzez technologię Bluetooth mają mniejszy zasięg i przepustowość połączenia niż WLAN, ale za to zużywają mniej energii (patrz ramka Podstawy Bluetooth). Zasięg komunikacji przez Bluetooth to ok. 10-15 m w otoczeniu, gdzie nie ma grubych ścian między nadajnikiem a odbiornikiem.

Za pomocą tej technologii bezprzewodowej możesz także swobodnie przesyłać muzykę z komputera do odtwarzacza audio, np. Apple iPod. Prędkość transmisji jest porównywalna z wydajnością modemów DSL. W idealnych warunkach transfer danych może osiągnąć 700 kB/s. Na prędkość wpływa odległość między komunikującymi się urządzeniami - im większa, tym niższy transfer.

Bluetooth w niewielkim stopniu obciąża akumulator urządzenia. Dlatego nadaje się do urządzeń o małych rozmiarach, które często nosisz ze sobą, np. odtwarzaczy MP3, aparatów cyfrowych czy telefonów komórkowych. Żeby wykorzystywać tę technologię, wszystkie komunikujące się urządzenia muszą ją obsługiwać. Można w nią wyposażyć wiele modeli telefonów komórkowych, PDA czy notebooków. Adapter z Bluetooth podłączany przez złącze USB ma wielkość pudełka zapałek lub postać karty Compact Flash. Centralna jednostka sterująca (router), taka jak w sieciach WLAN, tutaj nie jest potrzebna.

Podstawy WLAN

Jeden raz "I" i trzy razy "E": pod skrótem IEEE kryje się amerykański Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników (Institute of Electrical and Electronics Engineers). IEEE opracował standard 802.11 do transferu danych w sieciach bezprzewodowych (Wireless LAN lub WLAN). Najpowszechniejszy standard nosi oznaczenie 802.11b. Teoretycznie umożliwia wymianę danych z prędkością 11 Mb/s. W praktyce 802.11b osiąga mniej więcej połowę tej prędkości, ponieważ technika sterująca przepływem danych wymaga części przestrzeni radiowej. Nowsze standardy, jak 802.11g, umożliwiają teoretycznie transfer radiowy na poziomie 54 Mb/s.Produkty spełniające specyfikację IEEE komunikują się bezbłędnie z urządzeniami innych producentów, które używają tego samego standardu.Na dziś do najważniejszych standardów IEEE należą

- 802.11a: 54 Mb/s na częstotliwości 5 GHz;

- 802.11b: 11 Mb/s na częstotliwości 2,4 GHz;

- 802.11g: 54 Mb/s na częstotliwości 2,4 GHz;

- 802.11h: 54 Mb/s na częstotliwości 5 GHz; dopasowuje się odległość pomiędzy urządzeniami, dysponuje oddzielnymi kanałami dla transmisji przychodzącej i wychodzącej.

- 802.11i: w tym nowym standardzie prędkość transmisji jeszcze się nie wyklarowała. Za to na pewno rozszerzy zabezpieczenia za pomocą WPA (Wi-Fi Protected Access, zabezpieczenie dostępu do WLAN) i ułatwi identyfikację.O innych standardach piszemy w dalszych rozdziałach.

Podstawowa zasada: dla najprostszej instalacji i zminimalizowania problemów oraz zapewnienia maksymalnej wydajności, komponenty Wi-Fi powinny używać tej samej technologii, najlepiej, żeby pochodziły od jednego producenta. Przywiązanie się do jednego producenta ma swoje zalety: wystarczy ci tylko jeden numer telefonu do pomocy technicznej. To jeden z powodów obecności na rynku zestawów bezprzewodowych. Często producenci odmawiają pomocy, gdy używa się mieszanego zestawu urządzeń. Wyjątkiem jest, gdy twój notebook ma wbudowany moduł Wi-Fi.Paweł Latała, inżynier D-Linka, komentuje: Obecnie najpowszechniejsze są sieci bezprzewodowe Wi-Fi w paśmie2,4 GHz. W Polsce są to nie tylko sieci domowe i biurowe, ale również osiedlowe i małe sieci komercyjne (lokalni ISP). Zdarzają się więc nierzadko miejsca, gdzie nowych sieci praktycznie nie da się zbudować. Trzeba wspomnieć, że nie wszyscy polscy użytkownicy przestrzegają ograniczeń URTiP, co do mocy sygnału (dla przypomnienia jest to 100mW). Stąd coraz częstsze próby wykorzystywania innych rozwiązań bezprzewodowych, przede wszystkim sieci Wi-Fi w paśmie 5GHz (IEEE 802.11a). Wciąż wzrasta zainteresowanie rozwiązaniami opartymi o interfejs Bluetooth, które umożliwiają komunikację pomiędzy przeróżnymi urządzeniami mobilnymi (m.in. telefony komórkowe, PDA), ale również między urządzeniami peryferyjnymi i komputerem. Operatorzy telekomunikacyjni dużo mówią o rozwiązaniach Wi-MAX, które umożliwiają bezprzewodową transmisję na znacznie większe odległości, niż tradycyjne sieci Wi-Fi. Niemniej pozycja sieci Wi-Fi pracujących na 2,4 GHz i 5 GHz jest niezagrożona. Zwłaszcza, że w ciągu kilkunastu miesięcy będziemy świadkami niemal nowej jakości w tej dziedzinie. Czeka nas dalszy wzrost szybkości transmisji i podniesienie ich funkcjonalności (m.in. dzięki wprowadzeniu długo oczekiwanego standardu 802.11e odpowiedzialnego za QoS w sieciach WLAN).

Rozszerzone standardy

Kilku producentów stworzyło rozszerzoną wersję 802.11g, która według ich zapewnień umożliwia transfer na poziomie 125 Mbit/s (w porównaniu ze standardem 54 Mbit/s). Technologia Super G (transfer 108 Mbit/s) opracowana przez Atheros, jest stosowana przez firmy D-Link i Netgear, z kolei rozwiązanie High-Speed Mode (125 Mbit/s) wprowadzone przez Broadcom znalazło zastosowanie w produktach firm: Belkin, Buffalo, Linksys, jak również innych producentów.Na przykład poprzez kartę dwuzakresową możesz korzystać zarówno z częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz, czyli z punktów dostępowych pracujących z różną częstotliwością.YĐYYĐYYĐYYĐY#