Bez kasy, a nadal z klasą

Bezpłatne oprogramowanie już dawno dorównało możliwościami swoim komercyjnym odpowiednikom. Nie od dziś wiadomo, że aplikacja może być na wysokim poziomie i jednocześnie nie kosztować góry pieniędzy.


Bezpłatne oprogramowanie już dawno dorównało możliwościami swoim komercyjnym odpowiednikom. Nie od dziś wiadomo, że aplikacja może być na wysokim poziomie i jednocześnie nie kosztować góry pieniędzy.

W kolejnej części naszego zestawienia ciekawych programów freeware oraz open source jak zwykle pokazujemy, że bezpłatne aplikacje charakteryzują się równie wysokimi możliwościami, jak narzędzia komercyjne i oferują porównywalny (a czasem nawet lepszy) pakiet funkcji.

DVDStyler 1.62b1 (OS)

Bez kasy, a nadal z klasą

Jeden z paneli ustawień programu DVDStyler, zawierający parametry przycisków nawigacyjnych w menu.

Właśnie zgrałeś wszystkie filmy z ostatnich wakacji na twardy dysk i zamierzasz zbudować z nich efektowną prezentację wideo. Pamiętaj, że do takiego filmu na płycie DVD przyda się menu nawigacyjne, które pozwoli szybko znaleźć określoną scenę. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie DVDStyler. Program obsługuje zarówno standard PAL, jak i NTSC. Pliki wideo zaimportujesz do aplikacji metodą przeciągania. Oczywiście, jak w każdym menu nawigacyjnym, DVDStyler pozwala na ustawienie tła, grafik oraz przycisków.

Każdy z komponentów, który umieszczasz w menu nawigacyjnym, ma osobny panel ustawień, gdzie definiujesz jego zachowanie. Dodajesz napisy, tytuły, dzielisz film na rozdziały. Szczególną uwagę zwróć na właściwości przycisków nawigacyjnych. To dzięki nim możliwa jest interakcja między użytkownikiem a interfejsem krążka DVD. DVDStyler zawiera własny moduł do zapisu gotowego projektu menu oraz filmu na płycie, zatem nie potrzebujesz dodatkowego oprogramowania.

Informacjehttp://p1.pcworld.pl/r/99ed1

EF Commander Free 6.53 (FR)

Bez kasy, a nadal z klasą

Podobieństwo między Total Commanderem a EF Commanderem widać gołym okiem. Różnice tkwią w szczegółach.

Użytkownicy komputerów raczej zgodzą się ze stwierdzeniem, że menedżer plików to jedno z podstawowych narzędzi do codziennej pracy. Wielu z nas nie może się obejść bez takich programów, jak Total Commander. Warto jednak zwrócić uwagę na inne aplikacje z tego segmentu, w tym bezpłatny EF Commander. Ten niewielki program, zbliżony możliwościami oraz wyglądem do TC, zapewnia przyzwoity pakiet funkcji.

Z ciekawych rozwiązań, jakie zauważyliśmy podczas użytkowania EF Commandera, warto wspomnieć o przycisku Uruchomione programy, który daje szybki dostęp do wszystkich okien aktualnie działających aplikacji. Duże, czytelne przyciski odpowiadające za najważniejsze operacje na plikach i katalogach ułatwiają pracę z programem.

Dostępne są funkcje porównywania zawartości obu paneli, sortowania według różnych kategorii, zarządzania połączeniami sieciowymi, a także wygodne skróty do trybu DOS czy drukarek.

Informacjehttp://p1.pcworld.pl/r/fe55a

Polecane programy freeware (Windows)

HelpNDoc 1.13

p1.pcworld.pl/r/70c26

Doskonały dodatek do przeglądarki internetowej Internet Explorer, wprowadzający przydatne funkcje i poprawiający wydajność pracy.

iTag 240

p1.pcworld.pl/r/7d572

Program kompatybilny ze standardami IPTC oraz XMP, pozwala na dodawanie tytułów, słów kluczowych oraz opisów do fotografii w formacie JPEG.

Internet Video Converter Standard 1.52.1.8

p1.pcworld.pl/r/71067

Konwerter plików wideo obsługujący najpopularniejsze formaty i standardy (MPEG, MOV, WMV, AVI, FLV, SWF).

Driver Magician Lite 3.37

p1.pcworld.pl/r/6bdd5

Aplikacja do backupu, przywracania, aktualizacji oraz usuwania sterowników urządzeń zainstalowanych w systemie Windows.

FSL Launcher 1.1.4.3

p1.pcworld.pl/r/7c7cb

Funkcjonalny menedżer skrótów pozwalający na szybkie uruchamianie aplikacji oraz narzędzi systemowych.

AnVir Task Manager Free 5.0.4

p1.pcworld.pl/r/55212

Narzędzie prezentuje listę procesów oraz aplikacji uruchamianych automatycznie wraz z systemem operacyjnym Windows.

DVDBuilder 3.0 b9

p1.pcworld.pl/r/deb04

Program konwertuje pliki wideo w formacie MPEG na postać filmów na płycie DVD.