Bez ograniczeń prędkości


MSI MS-Star Force 816

Bez ograniczeń prędkości
Nie ulega wątpliwości, że producentom niełatwo wyróżnić swój produkt w zalewie podobnych urządzeń opracowanych na podstawie procesora GeForce2 MX. Specyfikacja dokładnie określa parametry kart opartych na tym układzie i zdecydowana większość wytwórców dostosowuje się do jej wymagań. Z tego powodu praktycznie wszystkie karty osiągają niezwykle zbliżone rezultaty. Wyjątkiem jest karta produkowana przez Guillemot, natomiast opisywany model firmy MSI doskonale potwierdza powyższą tezę.

Zdając sobie z tego sprawę, producent dołożył starań, aby karta miała nad konkurencją przewagę w postaci możliwie rozbudowanych sterowników. Efekt jego pracy jest zaskakująco dobry. Sterowniki są oczywiście oparte na referencyjnym oprogramowaniu nVIDII, ale dzięki pracy programistów MSI na karcie właściwości pojawiło się aż 7 nowych zakładek pozwalających skontrolować praktycznie wszystkie parametry pracy karty, ustawić częstotliwości odświeżania dla poszczególnych częstotliwości obrazu bądź zmienić taktowanie pamięci i procesora.

Oprócz tego opisywana karta była jedną z dwóch, do których producent dołączył sterowniki również do Linuksa.Jeśli chodzi o wydajność, zgodnie z oczekiwaniami karta zajęła miejsce w środku stawki, razem z innymi modelami opartymi na układzie GeForce2 MX.

WinFast GeForce2 GTS

Bez ograniczeń prędkości
Kartę WinFast GeForce2 GTS firma Leadtek produkuje w dwóch wersjach, z 32 i 64 MB pamięci. Do testów otrzymaliśmy wersję wyposażoną w 32 MB pamięci SGRAM (firmy Infineon) taktowanej z częstotliwością 333 MHz, czyli standardowo w tej klasie. W konstrukcji wykorzystano procesor GeForce2 GTS wykonany w technologii 0.18 mikrona i taktowany z częstotliwością 200 MHz. Karta może obsługiwać rozdzielczość do 2048 x 1536 przy 24-bitowym kolorze. Silny procesor oraz nowy typ pamięci karty spowodowały wzrost poboru mocy. Do odprowadzenia wydzielającego się ciepła karta wykorzystuje zaskakująco duży radiator i pokaźnych rozmiarów wiatraczek. Taki sposób chłodzenia pozwala jednak przypuszczać, że karta będzie stabilnie pracować nawet po zwiększeniu taktowania procesora i pamięci.

Do karty dołączane jest oprogramowanie WinFastDVD odpowiadające za obsługę odtwarzania DVD.

WinFast GeForce2 GTS jest kartą dla najbardziej wymagający graczy, o zasobniejszych portfelach. Zajęła wysokie 4 miejsce w testach wydajności, przy czym jedynie karta z procesorem GeForce2 Ultra była wyraźnie szybsza. Różnice pomiędzy kilkoma kolejnymi kartami wyposażonymi w procesory GeForce2 GTS są minimalne i wykazują je praktycznie tylko szczegółowe testy.

WinFast GeForce2 MX

Bez ograniczeń prędkości
Nowym produktem firmy Leadtek jest karta graficzna WinFast GeForce2 MX. Konstrukcja jej została opracowana na procesorze GeForce2 MX, będącego okrojoną wersją GeForce2 GTS. Karta ma 32 MB pamięci SDRAM taktowania z częstotliwością 166 MHz. Zmniejszono częstotliwość taktowanie procesora z 200 MHz do 175 MHz oraz ograniczono liczbę potoków renderujących do dwóch. Spowodowało to ogólny spadek wydajności w stosunku do kart z układem GeForce2 GTS (niższy współczynnik wypełniania, mniejsza wydajność silnika T&L), natomiast sprzętowe funkcje 3D pozostały bez zmian. MX podobanie jak GTS wykorzystuje nową technologię NVIDIA Shading Rasterizer (pozwalającą wykonywać do siedmiu operacji na pikselu w ciągu jednego cyklu zegara). Maksymalna rozdzielczość karty to 2048 x 1536 przy 24-bitowym kolorze. RAMDAC procesora taktowany jest częstotliwością 350 MHz.

Okrojona architektura procesora oraz typ zastosowanych pamięci spowodowały obniżenie poboru mocy karty. Dzięki temu może ona bezproblemowo pracować ze słabszymi jakościowo płytami głównymi. Zastosowanie tańszego procesora graficznego oraz pamięci SDRAM przyczyniło się do znacznego obniżenia ceny w stosunku do modeli z procesorem GeForce2 GTS. Jak większość kart wyposażonych w słabszą wersję procesora firmy NVIDIA, WinFast GeForce2 MX zajęła miejsce w środku zestawienia testowanych kart, plasując się na 17 pozycji.

Jak testowaliśmy?

Dostarczone karty graficzne poddaliśmy jednolitej procedurze testującej. Użyliśmy dwóch platform sprzętowych. Podstawą pierwszej z nich był procesor firmy AMD Athlon, taktowany z częstotliwością 500 MHz, płyta główna GigaByte model GA7X oraz 192 MB pamięci RAM. Celowo zbudowaliśmy komputer, który nie wykorzystuje najnowszego procesora, chcąc zbadać zachowanie się kart graficznych przy przeciętnych parametrach pozostałych podzespołów.

Testy były prowadzone również na komputerze Intel Pentium III, taktowanym z częstotliwością 700 MHz, działającym na płycie głównej GigaByte GA-6BX7 ze 128 MB pamięci RAM. Komputery pozbawione były innych podzespołów mogących wpłynąć na wynik testów. Do prowadzenia testów wykorzystaliśmy system operacyjny Windows 98 edycja druga.

Testy prowadziliśmy po zainstalowaniu najnowszych uniwersalnych wersji sterowników, dostarczanych przez producentów procesorów graficznych. Po zakończeniu testów kolejnych kart system operacyjny był przywracany do postaci, w jakiej znajduje się tuż po instalacji. W przypadku wątpliwości co do wyników testy przeprowadzaliśmy dwukrotnie. Między poszczególnymi testami komputer był restartowany.

Każdą z kart sprawdzaliśmy w dwóch trybach pracy - 16- i 32-bitowym. Przyjęliśmy przeprowadzenie testów w trzech najczęściej używanych rozdzielczościach: 800 x 600, 1024 x 768 oraz 1280 x 1024 pikseli. Testy prowadziliśmy za pomocą standardowych programów testujących, 3Dmark 2000 v1.1 i Video 2000, oraz z wykorzystaniem gier MDK2, Quake III oraz Evolva.

Dla każdego coś dobrego

Bez ograniczeń prędkości

Zestawienie parametrów technicznych i wyników testów wydajności

Gdyby jedynym istotnym elementem przy ocenie karty była jej wydajność, wówczas bez żadnych wątpliwości zwycięzcą byłby Creative GeForce2 Ultra. Możliwości tej karty predysponują ją do wszelkich zastosowań, gdzie wymagana jest potężna moc, ze szczególnym naciskiem na grafikę trójwymiarową, zarówno w grach, jak i np. programach modelujących. Zwłaszcza, że drzemie w niej spory zapas niewykorzystanej mocy - karta stabilnie pracuje przy jeszcze wyższych częstotliwościach taktowania niż fabryczne.

Niestety, cena karty jest zupełnie nieadekwatna do jej możliwości, nawet biorąc pod uwagę, że jest to najszybsza z przetestowanych kart. Ponad 2800 zł to suma, na którą mogą zdecydować się tylko najbardziej niecierpliwi i zamożni użytkownicy komputerów. Reszta raczej poczeka, aż ceny kart z układem GeForce2 Ultra spadną do poziomu poniżej 2000 zł. Jest to prawdopodobne, zwłaszcza, że wkrótce powinny pojawić się modele innych producentów z tym samym układem, a w zapowiedziach pojawiają się już karty z konkurencyjnym układem nowej generacji, czyli Radeonem II.

Użytkownicy, którzy chcą pracować w trybie 2D w wysokich rozdzielczościach i na dużych monitorach (np. podczas prac z programami typu CAD/CAM) powinni poważnie rozważyć zakup jednej z kart produkowanych przez Elsę. Ze względu na dobrej jakości filtry dolnoprzepustowe dają one bardzo dobrej jakości obraz, ostry i z nasyconymi kolorami. Modele wyposażone w procesor GeForce2 GTS zapewniają dodatkowo bardzo wysoką wydajność w pracy w trybie 3D. Godna uwagi jest także Elsa Gloria II, którą wyposażono w sterowniki pisane specjalnie pod kątem kilkunastu najpopularniejszych programów CAD/CAM.

W biurach, w których wykorzystuje się monitory ciekłokrystaliczne, warto rozważyć zakup kart Guillemot 3D Prophet DDR-DVI. Oparta jest na nieco starszym, ale wciąż bardzo wydajnym układzie GeForce256 i pamięciach DDR. Do typowych prac biurowych jej wydajność jest zdecydowanie zbyt duża, natomiast w przypadku, gdy komputer jest wykorzystywany do pracy również w trybie 3D, jej zakup staje się uzasadniony. Cyfrowe złącze DVI, w jakie jest wyposażona ta karta (jako jedyna w teście) zapewnia wysoką jakość obrazu na monitorach LCD.

Do użytku domowego optymalnym wyborem są dzisiaj karty oparte na układzie GeForce2 MX. Zapewniają dobrą wydajność w grach, a ich ceny nie są przerażające. Najciekawszą konstrukcję w tej kategorii znów przedstawił Guillemot. Zastosowanie lepszych (i wyżej taktowanych) pamięci niż przewiduje to oficjalna specyfikacja pozwoliło karcie 3D Prophet II MX zająć pierwsze miejsce pod względem wydajności w swojej klasie.

Dla bardziej wymagających graczy ciekawą propozycją jest karta ATI Radeon 32 MB. Jej osiągi w wysokich rozdzielczościach są bardzo satysfakcjonujące, a cena zauważalnie niższa od kart z układami GeForce2 GTS. Poza tym tkwi w niej spory potencjał - karta pokaże pełnię swoich możliwości w momencie, gdy programiści gier komputerowych zaczną wykorzystywać wszystkie zawarte w niej możliwości.