Bez ograniczeń prędkości


Matrox

Matrox, którego karty słyną przede wszystkim z rewelacyjnej jakości obrazu w trybie 2D, również w dziedzinie grafiki 3D stara się nie oddawać pola. Wprawdzie nigdy karty tego producenta nie biły rekordów prędkości, ale wprowadzały co jakiś czas interesujące rozwiązania. Najsłynniejszym z nich jest środowiskowe mapowanie wybojów (ang. environmental mapped bump-mapping).

Najnowszą propozycją kanadyjskiego producenta są karty z układem G450. To nieco zmodyfikowana wersja układu G400, różniąca się głównie technologią wykonania - 0,18 zamiast 0,25 mikrona.

Skąd sterowniki?

Nie ulega wątpliwości, że sterowniki stanowią jeden z elementów decydujących o ogólnej wydajności karty. Wiadomo też, że sterowniki dostarczane przez producentów na płytach razem z kartami nigdy nie są najnowsze, co wynika z cyklu produkcyjnego. Na szczęście Internet jest w tym wypadku nieocenioną pomocą. Poszukiwania sterowników najlepiej zacząć od strony firmowej producenta posiadanej karty. Pobierając sterowniki od producenta, ma się pewność, że będą pracować z posiadaną kartą. Zazwyczaj są wyposażone w dodatkowe narzędzia, pozwalające na przykład regulować częstotliwość taktowania pamięci i procesora graficznego. Komu jednak zależy na sterownikach możliwie najnowszych, powinien udać się bezpośrednio na stronę producenta układu graficznego swojej karty. Dotyczy to zwłaszcza kart wykorzystujących procesory nVIDII. Sterowniki, które można tam pobrać, nie są wprawdzie obudowane w dodatkowe narzędzia, ale są najnowszymi wersjami.

Wśród bardziej zaawansowanych użytkowników popularne jest instalowanie i testowanie sterowników w wersjach beta, które dość regularnie wyciekają od producentów. Sterowniki tego typu można znaleźć dość łatwo, na przykład na jednej z kilku poniższych polskich stron:

www.pc.com.pl

www.benchmark.pl

www.kaktus.pl

Bardziej interesujący może okazać się układ G800, którego premiera przewidywana jest na początek 2001 roku. Niestety, na razie wiadomo o nim bardzo niewiele. Prawdopodobnie będzie wykorzystywał technologię T&L.

Peleton

Wśród wielkich, którzy praktycznie przestali się liczyć w walce o dominację w świecie akceleratorów 3D, ważne miejsce zajmuje na pewno firma S3. Po klęsce jej ostatniego układu S2000 (notoryczne problemy z obsługą T&L, fatalne sterowniki) popadła w poważne tarapaty. Na szczęście VIA - firma znana głównie jako producent chipsetów do płyt głównych - zgłosiła chęć przejęcia działu kart graficznych S3. Wykorzystuje teraz technologie opracowane przez S3 w swoich chipsetach, tworząc rozwiązania zintegrowane. W najbliższym czasie nie należy się spodziewać żadnych zmian w tej polityce.

Intel, który przez pewien czas oferował karty oparte na dość udanym układzie i740, wycofał się z tego rynku. Jego jedyną aktywnością na polu grafiki do pecetów są układy graficzne zintegrowane z chipsetami i810 i 815. Wydajność zastosowanych rozwiązań graficznych nie jest oszałamiająca, ale w zupełności wystarcza w niższym segmencie rynku.

Na najniższym segmencie skupiła się także firma SiS, której ostatnim układem jest SiS 300. Również w tym przypadku nie należy się spodziewać się, że firma przedstawi nowe, rewolucyjne technologie w ciągu nadchodzącego roku.

3dfx Voodoo 5500

Bez ograniczeń prędkości
Już na pierwszy rzut oka widać, że karta produkowana przez firmę 3dfx różni się zasadniczo od innych modeli w teście, przynajmniej pod względem konstrukcyjnym. Uwagę przykuwają zwłaszcza jej monstrualne rozmiary (jak na dzisiejsze czasy) i zastosowane po raz pierwszy w historii oddzielne zasilanie, pobierane z głównego zasilacza komputera (podobnie jak np. twarde dyski). Przed zakupem trzeba się upewnić się, że obudowa komputera spełnia dokładnie wymogi normy ATX, gdyż w przeciwnym wypadku można mieć problemy z włożeniem karty do komputera.

Na karcie umieszczono dwa procesory VSA-100, pracujące razem (VSA oznacza Voodoo Scalable Architecture - skalowalna architektura Voodoo; technologia ta pozwala połączyć do 32 procesorów w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności) i 64 MB z czasem dostępu 6 ns, wyprodukowanej przez firmę Hyundai. Niestety, karta pod względem wydajności nie dorównuje swoim konkurentom. Niższy od GeForce2 GTS współczynnik wypełniania i brak obsługi T&L sprawiły, że zajęła odległe 25 miejsce w teście wydajności. Poważnym problemem może się okazać również brak teksturowania AGP. Wprawdzie karta obsługuje wszystkie popularne techniki kompresji tekstur, ale nie wykorzystuje jednej z podstawowych zalet złącza AGP. Do tego niezbyt dobra obsługa DVD (brak akceleracji iDCT i kompensacji ruchu) sprawiają, że trudno polecić Voodoo 5500 z czystym sumieniem.

Asus V7700 GeForce2 GTS Deluxe

Bez ograniczeń prędkości
Nazwa sugeruje, że karta jest wyposażona lepiej niż standardowo i faktycznie tak jest - pod względem wyposażenia żaden testowany model nie dorównuje Asusowi w wersji Deluxe. Zacznijmy jednak od parametrów.

Sercem karty jest procesor GeForce2 GTS taktowany z częstotliwością 200 MHz, współpracujący z 32 MB pamięci DDR SGRAM z czasem dostępu 6 ns. Na procesorze zamocowany jest oryginalny, okrągły radiator i wiatrak. W testach wydajności karta okazała się o niecałe 9 procent gorsza od najszybszej karty z procesorem GeForce2 Ultra, co jest bardzo dobrym wynikiem i pozwoliło Asusowi uplasować się w ścisłej czołówce. Imponujące wrażenie robi śledź karty - praktycznie całą jego długość zajmują różnego rodzaju złącza. Oprócz standardowego wyjścia VGA są tam jeszcze: złącze do okularów 3D, wejście/ wyjście wideo. Osiągane dzięki dołączonym okularom wrażenie głębi obrazu jest interesujące, ale wymaga niezwykle precyzyjnego ustawienia parametrów wyświetlania obrazu. Drobny błąd sprawia, że już po kilku minutach granie staje się bardzo męczące ze względu na migotanie obrazu.

Dzięki wejściu wideo możliwe jest przechwytywanie obrazu z telewizji bądź kamery wideo przy maksymalnej rozdzielczości 704x480 pikseli w czasie rzeczywistym. Pozytywne wrażenie pogłębia bogate oprogramowanie dołączane do karty. Wygodne w obsłudze sterowniki, mające większe możliwości niż sterowniki referencyjne, firmowy program do przetaktowywania oraz pełna wersja gry Soldier of Fortune nie wyczerpują listy atutów.

Asus V7100

Bez ograniczeń prędkości
Koleją firmą, która w konstrukcji kart zastosowała procesor GeForce2 MX, jest Asus, znany na polskim rynku producent płyt głównych. Karta pod względem konstrukcyjnym opiera się na oficjalnej specyfikacji, w związku z czym nie zaskakuje żadnym nietypowym rozwiązaniem, niespotykanym w tej klasie kart. Oznacza to również, że pod względem wydajności karta ulokowała się w środkowej części tabeli, razem z innymi kartami z układem GeForce2 MX i pamięciami taktowanymi z częstotliwością 166 MHz.