Bez ograniczeń prędkości


Karta wyposażona jest w złącze pozwalające na opcjonalne podłączenie wyjścia telewizyjnego, które jednak trzeba dokupić. Plusem jest duży radiator, największy wśród kart z układem GeForce2 MX, dobrze odprowadzający ciepło wytwarzane przez kartę. Jak wszystkie karty Asusa, również model V7100 wyposażony jest w bardzo dobre, funkcjonalne sterowniki. Lubiący eksperymenty docenią firmowe oprogramowanie do przetaktowywania karty, dostarczane w komplecie. Otrzymuje się również pełną wersję gry Soldier of Fortune, co w przypadku niedrogiej karty, takiej jak Asus V7100, jest dość niecodzienne.

ATI Radeon 64 MB

Bez ograniczeń prędkości
Karty graficzne oparte na podstawie promowanego przez firmę ATI procesorze Radeon szturmem wdarły się na rynek najszybszych akceleratorów 3D. Do naszych testów trafiły wersje wyposażone w 32 i 64 MB pamięci RAM, opisujemy silniejszą wersję.

Sercem karty jest oczywiście procesor Radeon, taktowany z częstotliwością 166 MHz podobnie jak pamięć. Zastosowano pamięć DDR, co w praktyce podwaja jej wydajność do 266 MHz.

Okazuje się, że w niskich rozdzielczościach Radeon zdecydowanie przegrywa ze swoim najbliższym konkurentem, czyli procesorem GeForce2 GTS. Nic dziwnego, gdy weźmie się pod uwagę różnicę we współczynniku wypełniania. Dla testowanego Radeona wynosi ona 366 megapikseli/s, podczas gdy dla GeForceŐa2 GTS 800 megapikseli/s. Wraz ze wzrostem rozdzielczości różnice zaczynają jednak szybko maleć. Wtedy bowiem swoją siłę pokazują zastosowane w Radeonie mechanizmy kompresji danych przesyłanych do bufora Z.

Dzięki wydajnej obsłudze pamięci Radeon ujawnia wszystkie swoje walory, podczas gdy GeForce2 GTS musi ciągle czekać na dane, których jest zbyt dużo, aby pamięć nadążyła z ich przesyłaniem. Cechą charakterystyczną Radeonów jest również to, że praktycznie nie ma różnic w wydajności między trybem 16- a 32-bitowym.

Karty oparte na układzie GeForce2 GTS pozostają jednak szybsze od Radeona, któremu bliżej jest do kart zbudowanych na podstawie GeForce256 pamięciami DDR.

Creative Anihilator 2

Bez ograniczeń prędkości
Jest to kolejna karta opracowana całkowicie na podstawie referencyjnej konstrukcji nVIDII, co sprawia, że pod względem układu elementów na płytce nie różni się praktycznie od również testowanego przez nas GigaByte'a GA-GF2000. Zastosowany procesor - GeForce2 GTS - i 32 MB pamięci typu DDR SGRAM pozwoliły karcie zmieścić się w ścisłej czołówce w kategorii wydajności, przed wszystkimi kartami opracowanymi na podstawie układów Radeon, GeForce256 i GeForce2 MX. Ustąpiła jedynie karcie (tego samego producenta zresztą) z procesorem GeForce2 Ultra. Jeśli chodzi o konstrukcę, jedyne zastrzeżenia (natury mechanicznej) można mieć do sposobu przymocowania do karty śledzia, który jest mało stabilny i łatwo się wygina. Jak zwykle, gdy sprzęt jest podobny, decydują wartości dodane, czyli oprogramowanie. Pod tym względem Creative ma poważne atuty. Sterowniki tego producenta należą do najlepszych, dając bardzo dużą kontrolę nad wszystkimi parametrami pracy karty, włączając w to, oczywiście, możliwość zmiany taktowania pamięci i procesora. Dodatkowo Creative uruchomił specjalny program, dzięki któremu od momentu opublikowania nowych referencyjnych sterowników przez nVIDIĘ do chwili opublikowania ich odpowiednika, ale z narzędziami Creative'a, nie upływa więcej niż tydzień. To zdecydowanie lepszy wynik niż u konkurencji, dający tej karcie poważną przewagę. Jeśli chodzi o dołączone gry, dostajemy pełną werrsję wyścigów Rage Rally.

Creative 3D Blaster GeForce2 Ultra

Bez ograniczeń prędkości
Wielu producentów już od dłuższego czasu zapowiadało wydanie karty osiągającej współczynnik wypełniania na poziomie 1 gigapiksela/s. Blisko tego wyniku są karty z układem GeForce 2 GTS (800 megapikseli/s). Wystarczyłoby zwiększyć trochę częstotliwość taktowania procesora i bariera zostałaby przekroczona. Problem w tym, że dodatkowe przyśpieszanie procesora bez wyraźnego przyśpieszenia pamięci nie ma sensu. Tymczasem masowa produkcja bardzo szybkich pamięci okazuje się poważnym wyzwaniem technologicznym, w związku z czym dostawy tych układów są bardzo ograniczone.

Firma Creative jako jedna z pierwszych pokazała jednak wreszcie kartę z układem GeForce2 Ultra, taktowaną z częstotliwością 250 MHz (1 gigapiksel/s) i wyposażoną w 64 MB pamięci z czasem dostępu 4,5 ns, pracującą z częstotliwością 460 MHz! Cechą wyróżniającą tę kartę są olbrzymie radiatory, przykrywające nie tylko procesor, ale i pamięć.

Testy nie pozostawiły cienia wątpliwości - to zdecydowanie najszybsza z kiedykolwiek przetestowanych przez nas kart, choć 9-procentowa przewaga nad najbliższym konkurentem to jeszcze nie 15-20 procent obiecywane przez producenta. Nasz niepokój wzbudziła jakość obrazu 2D - co jakiś czas przepływały przez ekran delikatne pasy. Poza tym na kilku tanich płytach głównych nie udało się nam uruchomić karty. Może powodem problemów było to, że do redakcyjnego laboratorium trafiła wciąż bardzo wczesna, testowa wersja karty. W sprzedaży urządzenie powinno być dostępne w listopadzie.

Elsa Gladiac GeForce 2 GTS

Bez ograniczeń prędkości
Elsa, wypuszczając na rynek kolejne modele kart, wyrobiła sobie opinię producenta niezwykle dbającego o jakość swoich wyrobów, niezależnie od tego, czy skierowane są na rynek domowy, czy profesjonalny. Ucieszyliśmy się, gdy model z procesorem GeForce 2 GTS i 64 MB pamięci potwierdził tę opinię. Oczywiście szybki procesor i duża ilość pamięci (SGRAM produkcji Hyundaia, czas dostępu 6 ns) wpłynęły korzystnie na wydajność urządzenia. Karta zajęła 5 miejsce, tuż za modelem firmy Leadtek, przy czym różnica w końcowym wyniku wynosi zaledwie 0,2 punktu w skali 10-stopniowej, czyli w praktyce jest pomijalna. Nie ulega wątpliwości, że gracze będą zadowoleni z wydajności karty w trybie 3D.

Jednak cechą, która zwraca szczególną uwagę, jest bardzo wysoka jakość obrazu uzyskiwanego z karty. Najmniejszych zastrzeżeń nie można mieć do ostrości i nasycenia kolorów.

Wynika to z zastosowania doskonałej jakości filtrów dolnoprzepustowych, które nie wprowadzają praktycznie żadnych zakłóceń do sygnału, jak to się zdarza w przypadku wielu innych kart.

W połączeniu z faktem, że RAMDAC karty taktowany jest z częstotliwością 350 MHz, co pozwala na komfortowe odświeżanie przy wysokich rozdzielczościach, karta jest idealnym wyborem dla grafików i osób pracujących z programami typu CAD.