Bez ograniczeń prędkości


Elsa Gladiac MX

Dla mniej wymagających użytkowników komputerów firma Elsa przygotowała kartę opracowaną na podstawie zyskującego obecnie popularność procesorze graficznym GeForce2 MX firmy NVIDIA. Producent wyposażył ją w 32 MB pamięci SDRAM z czasem dostępu 6 ns. W przeciwieństwie do wyższego modelu GTS, w tym przypadku producentem pamięci jest Samsung.

Karta, jak wiele innych modeli opracowana na podstawie układu GeForce 2 MX, jest niezwykle mała. Na procesorze zamontowany jest tylko radiator, nie ma wiatraczka - to również standard. Zauważyliśmy jednak, że procesor mocno się nagrzewa w czasie pracy, co raczej zniechęca do ewentualnych eksperymentów z "podkręcaniem" tej karty.

Bez ograniczeń prędkości
Zaletą jest identyczny jak w wyższym modelu filtr dolnoprzepustowy, dzięki czemu karta wygrywa pod względem jakości obrazu z bezpośrednimi konkurentami.

Jeśli chodzi o wydajność, Elsa jest klasycznym przedstawicielem urządzeń wyposażonych w procesor GeForce 2 MX - różnice między poszczególnymi modelami nie przekraczają zazwyczaj jednego procenta. Wyjątkiem wśród testowanych kart był model firmy Hercules, ale decydujące okazały się w tym wypadku pamięci taktowane z częstotliwością 183 MHz.

Elsa Gladiac MX to karta zaprojektowana z myślą o domowych użytkownikach. Świadczy również o tym fakt, że opcjonalnie można dodać do karty moduł z wyjściem telewizyjnym.

Gigabyte GA-GF2000

Bez ograniczeń prędkości
Większości użytkowników firma Gigabyte kojarzy się z niezłymi i niedrogimi płytami głównymi. Nie wszyscy wiedzą, że produkuje również karty graficzne; do niedawna praktycznie cała produkcja trafiła do producentów komputerów i nie można było ich kupić w sklepach, jednak ta sytuacja już się zmieniła. Do naszych testów trafił model wyposażony w procesor GeForce2 GTS i 32 MB pamięci DDR SGRAM z czasem dostępu 6 ns, wyprodukowanej przez firmę Infineon.

Elementem najbardziej wyróżniającym kartę Gigabyte'a jest niebieski kolor płytki. Poza tym jest bardzo wydajną, ale całkowicie standardową kartą graficzną. Na pewno przydałoby się wyjście telewizyjne (dostępne jest jako opcja, ale taki model nie trafił do naszych testów). Również dołączone oprogramowanie nie imponuje - oprócz odtwarzacza DVD nic więcej nie znajdziemy.

Choć karta pozbawiona jest "wodotrysków", ale zapewnia bardzo dużą wydajność, co pokazały nasze testy. Uplasowała się w ścisłej czołówce, wśród innych modeli wykorzystujących procesor GeForce2 GTS, ustępując wprawdzie konkurentom (Leadtek, Asus i Elsa), ale przy minimalnych różnicach w wynikach. Zwłaszcza dla graczy oczekujących maksymalnej wydajności w nowych grach będzie ona dobrym rozwiązaniem.

Guillemot 3D Prophet II MX

Bez ograniczeń prędkości
W Polsce firma Guillemot (przejęta przez Herculesa) znana jest głównie z produkcji profesjonalnych i półprofesjonalnych kart dźwiękowych. Karty graficzne tego producenta cieszą się mniejszą popularnością, ale głównie ze względu na ograniczoną dostępność. Pod względem konstrukcyjnym są zazwyczaj bardzo udane. Przykładem jest właśnie opisywany model, oparty na procesorze GeForce 2 MX. Niemal wszystkie testowane przez nas karty tej klasy mają bardzo podobną wydajność. Guillemot jest pod tym względem wyjątkiem, wyraźnie wyprzedzając konkurentów z identycznym procesorem i zajmując pierwsze miejsce w swojej kategorii. Zawdzięcza to zastosowanej pamięci. Według specyfikacji układ GeForce2 MX powinien współpracować z pamięciami taktowanymi z częstotliwością 166 MHz. Tymczasem Guillemot wyposażył swój model w pamięci szybsze, pracujące z częstotliwością 183 MHz, z czasem dostępu 5,5 ns, a więc o 0,5 ns lepszym niż w przypadku innych kart.

Zaletą jest duży radiator, dobrze odprowadzający ciepło wytwarzane przez kartę - ma powierzchnię ponad dwa razy większą niż na przykład radiator na karcie Elsa Gladiac MX, wyposażonej w ten sam procesor. Nie ma natomiast złącza pozwalającego opcjonalnie podłączyć wyjście telewizyjne, co w zastosowaniach domowych jest wadą. Nie ulega natomiast wątpliwości, że karta będzie się doskonale spisywać w zastosowaniach rozrywkowych, takich jak gry.

Guillemot 3D Prophet DDR DVI

Bez ograniczeń prędkości
To droższy model spośród dwóch testowanych przez nas kart firmy Guillemot, choć wyposażony został w procesor starszej generacji, czyli GeForce256. Zdecydowanie wyróżniającym kartę elementem jest cyfrowe wyjście DVI, przeznaczone do podłączania wyświetlaczy LCD. To jedyna karta z testowanych wyposażona w ten typ złącza, co na pewno wezmą pod uwagę wszyscy właściciele monitorów ciekłokrystalicznych.

Procesor współpracuje z 32 MB pamięci DDR SGRAM, taktowanej z częstotliwością 300 MHz, czyli zgodnie z oficjalną specyfikacją tej klasy kart. Tym razem Guillemot nie pokusił się o eksperymenty z szybszym taktowaniem pamięci. Opisana konfiguracja sprawiła, że karta zajęła 9 miejsce w teście, w swojej klasie ustępując tylko karcie Creative 3D Blaster Annihilator Pro (przy czym Guillemot był nieco szybszy na platformie z procesorem Pentium III i zauważalnie wolniejszy w komputerze z procesorem Athlon).

Niestety, wysoki pobór mocy procesora GeForce256 sprawia, że karta ma problemy z wieloma płytami głównymi, zwłaszcza starszej generacji. Problemy pojawiają się zwłaszcza wówczas, gdy złącze AGP płyty głównej nie jest całkowicie zgodne z oficjalnymi specyfikacjami dotyczącymi dostarczanego napięcia. Dlatego przed zakupem tego modelu należy się upewnić, że posiadana płyta główna poprawnie obsługuje karty z procesorem GeForce256.