Bez peceta

W przeciwieństwie do tradycyjnych skanerów Imagedeck nie wymaga komputera do wykonania i zapisu obrazów.

W przeciwieństwie do tradycyjnych skanerów Imagedeck nie wymaga komputera do wykonania i zapisu obrazów.

Już wydawało się, że widzieliśmy wszystkie rodzaje skanerów, jakie tylko można wymyślić, a tu pojawił się nowy ImageDeck firmy Microtek. Obwieszczany jest jako pierwsze samodzielne "stanowisko skanujące". W przeciwieństwie do tradycyjnych skanerów Imagedeck nie wymaga komputera do wykonania i zapisu obrazów. Wystarczy wcisnąć na jego przednim panelu parę przycisków, by dokumenty zostały zeskanowane, a następnie nagrane na wbudowanych w skaner stacjach dyskietek 3,5 cala oraz Zip 100. ImageDeck można też podłączyć do drukarki kolorowej i używać jako kolorowej kopiarki - również bez peceta.

Bez peceta
Rozmiar (48 cm długości, 12 cm wysokości i 33 cm szerokości) oraz waga (6 kg) ImageDecka są podobne do parametrów innych skanerów płaskich, ale zestaw przycisków z przodu oraz napędy dyskietek odróżniają ten skaner od innych modeli biurkowych.

Przyciski zapewniają łatwą kontrolę nad trybem (kolor 36-bitowy, 8-bitowa skala szarości, czerń i biel), kompresją (wysoką, średnią lub niską), rozdzielczością (do 600 punktów na cal) i obszarem skanowania. ImageDeck automatycznie zapisuje zeskanowane obrazy - w formacie JPEG lub PCX - na standardowej dyskietce 1,44 MB lub Zipie 100 MB, zależnie od rozmiaru skanowanego obrazu.

Testowana przez nas wersja przedprodukcyjna ImageDecka była prosta w instalacji i użyciu podczas wielu różnorodnych prac skanowania i kopiowania. Finalna wersja będzie zawierać w USA edytor obrazu Ulead PhotoImpact 4.0 oraz dwa programy firmy Caere do rozpoznawania pisma (PageKeeper Standard i OmniPage LE). Jeśli zamierzasz wykonywać dużo prac OCR, ImageDeck może być też wyposażony w dodatkowy (149 dolarów w USA) automatyczny podajnik dokumentów. Szkoda tylko, że Microtek nie zaproponował jednej opcji: jakiejkolwiek możliwości podłączenia skanera do komputera, gdyby zaistniała taka potrzeba.

ImageDeck może być dobrym rozwiązaniem dla grup roboczych, które chcą korzystać z jednego skanera tak, jak z biurowej kopiarki. Ale ta wygoda nie jest tania: przy cenie około 2100 złotych ImageDeck jest o około 1300 złotych droższy od połączenia prostego skanera płaskiego (350 złotych) i napędu Zip (450 złotych).