Bez synchronizacji ani rusz

W internecie działają usługi i serwisy specjalizujące się wyłącznie w udostępnianiu i współdzieleniu danych - jeśli w jakiejś firmie szczególnie często zachodzi potrzeba dystrybuowania dużych porcji danych, warto się nimi zainteresować.

Bardzo ciekawym produktem jest Dropbox. Jest to usługa, w ramach której dostajemy do dyspozycji przestrzeń dyskową na serwerach dostawcy. To rodzaj wirtualnego dysku, do którego możemy błyskawicznie uzyskać dane z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Na pierwszy rzut oka nic w tym odkrywczego, ale Dropbox ma kilka cech charakterystycznych, które sprawiają, iż jest to wyjątkowo przydatne narzędzie.

Po pierwsze, z Dropboksa możemy korzystać praktycznie z każdego urządzenia z dostępem do Internetu - wystarczy do tego przeglądarka internetowa lub aplikacja kliencka, która dostępna jest na wszystkie popularne platformy (od Windows, przez Mac OS X, Androida, iOS itp.).

Kolejnym atutem jest prostota obsługi - jeśli ktoś radzi sobie z otwieraniem folderów w Windows, poradzi sobie też z Droboksem. Aplikacja kliencka umożliwia bowiem zdefiniowanie lokalnego folderu, który będzie automatycznie synchronizowany z zasobami przechowywanymi online. Dzięki temu zawsze mamy dostęp do najnowszych wersji naszych danych.

Do czego Dropbox może przydać się w firmie? Zastosowań są tysiące - dość wspomnieć o łatwym dystrybuowaniu wśród pracowników potrzebnych w codziennej pracy danych (cenników, ofert, raportów), automatycznym wykonywaniu kopii zapasowych czy wygodnym dystrybuowaniu dużych plików (Dropbox umożliwia wygenerowanie bezpośredniego odnośnika do wybranego pliku - wystarczy wstawić do e-maila odpowiedni link).

Dropbox w wersji podstawowej jest bezpłatny - w tym wariancie otrzymujemy do dyspozycji 2 GB przestrzeni dyskowej. Dopłacamy za dodatkowe gigabajty (maksymalnie możemy mieć do dyspozycji 100 GB za 19,99 USD miesięcznie).

Podobny zakres funkcji oferuje również serwis SugarSync. Tu także możemy wygodnie synchronizować wskazane zasoby, i to nie tylko między komputerami, ale również na najróżniejszych urządzeniach mobilnych. Atutem serwisu jest wygodny interfejs, zestaw interesujących funkcji dodatkowych (m.in. obsługa wersjonowania plików - użytkownik ma dostęp do 5 kolejnych wersji danego dokumentu) oraz większa niż w przypadku Dropboksa pojemność darmowego konta - 5 GB. Maksymalnie możemy wykupić do 250 GB przestrzeni dyskowej za 249 USD rocznie.

-----

Autor artykułu: Antoni Steliński

Redakcja online: Wiktor Szpunar

Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:

Cloud computing - z głową w chmurach


Zobacz również