Bez synchronizacji ani rusz

W internecie działają usługi i serwisy specjalizujące się wyłącznie w udostępnianiu i współdzieleniu danych - jeśli w jakiejś firmie szczególnie często zachodzi potrzeba dystrybuowania dużych porcji danych, warto się nimi zainteresować.

Bardzo ciekawym produktem jest Dropbox. Jest to usługa, w ramach której dostajemy do dyspozycji przestrzeń dyskową na serwerach dostawcy. To rodzaj wirtualnego dysku, do którego możemy błyskawicznie uzyskać dane z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. Na pierwszy rzut oka nic w tym odkrywczego, ale Dropbox ma kilka cech charakterystycznych, które sprawiają, iż jest to wyjątkowo przydatne narzędzie.

Po pierwsze, z Dropboksa możemy korzystać praktycznie z każdego urządzenia z dostępem do Internetu - wystarczy do tego przeglądarka internetowa lub aplikacja kliencka, która dostępna jest na wszystkie popularne platformy (od Windows, przez Mac OS X, Androida, iOS itp.).

Zobacz również:

  • Dark Web Monitoring - czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?
  • Dropbox dodaje nowe narzędzia do wyszukiwania i organizowania plików

Kolejnym atutem jest prostota obsługi - jeśli ktoś radzi sobie z otwieraniem folderów w Windows, poradzi sobie też z Droboksem. Aplikacja kliencka umożliwia bowiem zdefiniowanie lokalnego folderu, który będzie automatycznie synchronizowany z zasobami przechowywanymi online. Dzięki temu zawsze mamy dostęp do najnowszych wersji naszych danych.

Do czego Dropbox może przydać się w firmie? Zastosowań są tysiące - dość wspomnieć o łatwym dystrybuowaniu wśród pracowników potrzebnych w codziennej pracy danych (cenników, ofert, raportów), automatycznym wykonywaniu kopii zapasowych czy wygodnym dystrybuowaniu dużych plików (Dropbox umożliwia wygenerowanie bezpośredniego odnośnika do wybranego pliku - wystarczy wstawić do e-maila odpowiedni link).

Dropbox w wersji podstawowej jest bezpłatny - w tym wariancie otrzymujemy do dyspozycji 2 GB przestrzeni dyskowej. Dopłacamy za dodatkowe gigabajty (maksymalnie możemy mieć do dyspozycji 100 GB za 19,99 USD miesięcznie).

Bez synchronizacji ani rusz

SugarSync. Kliknij obrazek, aby zobaczyć 10 najlepszych narzędzi w chmurze!

Podobny zakres funkcji oferuje również serwis SugarSync. Tu także możemy wygodnie synchronizować wskazane zasoby, i to nie tylko między komputerami, ale również na najróżniejszych urządzeniach mobilnych. Atutem serwisu jest wygodny interfejs, zestaw interesujących funkcji dodatkowych (m.in. obsługa wersjonowania plików - użytkownik ma dostęp do 5 kolejnych wersji danego dokumentu) oraz większa niż w przypadku Dropboksa pojemność darmowego konta - 5 GB. Maksymalnie możemy wykupić do 250 GB przestrzeni dyskowej za 249 USD rocznie.

-----

Autor artykułu: Antoni Steliński

Redakcja online: Wiktor Szpunar

Polecamy naszą serię artykułów o chmurze:

Cloud computing - z głową w chmurach