Bez zmian

Przetestowaliśmy osiemnaście komputerów oferowanych na polskim rynku. Dwa pierwsze miejsca zajęły produkty największych producentów, ale najlepszym zakupem w kategorii komputerów ekonomicznych okazał się Galaxy MicroMaster firmy Mikrotech.


Przetestowaliśmy osiemnaście komputerów oferowanych na polskim rynku. Dwa pierwsze miejsca zajęły produkty największych producentów, ale najlepszym zakupem w kategorii komputerów ekonomicznych okazał się Galaxy MicroMaster firmy Mikrotech.

Bez zmian

Komputery biurkowe - raport z testów

W naszym rankingu zmiana w stosunku do poprzedniego miesiąca to pojawienie się dwóch nowych komputerów firmy Inwar: Adagio i Lento. Niestety, nie zajęły żadnych znaczących miejsc. Mimo zmian cen na pierwszych miejscach pozostały produkty Optimusa, JTT i Mikrotechu. W dalszym ciągu w kategorii ekonomicznych zwycięża model z najtańszym Celeronem 433 MHz, a w kategorii wydajnych - z Pentium III 750. Najszybszy, ale jednocześnie najdroższy był komputer z procesorem Pentium III 733 z magistralą 133 MHz. Poniżej prezentujemy dwie tabele Top 10, w których komputery zostały ustawione w zależności od oceny ogólnej. W trzeciej tabeli zamieszczamy wyniki testów szybkości.

Optimus Prestige

Bez zmian
Firma Optimus po raz kolejny dzierży palmę pierwszeństwa w kategorii szybkości komputerów. Wynik 310 punktów PC WorldBench był o 50 procent lepszy od wyniku zwycięzcy w kategorii komputerów ekonomicznych. Tak dobry wynik przyniosło zastosowanie najnowszego procesora Intela Pentium III 733 MHz i magistrali 133 MHz. Niestety, za tak dużą moc trzeba zapłacić 8782 złote. Osoby, dla których moc komputera jest sprawą pierwszej wagi, na pewno docenią zalety modelu Prestige.

Mikrotech Galaxy MicroMaster

Komputer krośnieńskiej firmy Mikrotech uzyskał po raz kolejny znaczek najlepszego zakupu w kategorii ekonomicznej. Choć wyposażenie nie wyróżnia go spośród innych, wynik 202 punkty w teście PC WorldBench w zestawieniu z niską ceną 2756 złotych dały wysoką notę końcową. Zawiera procesor Celeron 433 MHz, co kwalifikuje go do zastosowań biurowych, w których potrzebna jest moc obliczeniowa, ale bardzo ważna jest też cena.

Przewodnik - jak korzystać z tabel?

Tabele podzieliśmy na trzy kategorie. Pierwsza to lista rankingowa, która zawiera informacje o cenie, wyniki uzyskane w poszczególnych kategoriach i ocenę ogólną. Komputery ustawione są w kolejności od najlepszego do najgorszego. Podaliśmy zastosowany w obliczeniach współczynnik wagi każdej kategorii. Jeśli uważasz, że hierarchia powinna być inna, możesz zmienić współczynniki wag, pomnożyć je przez wyniki, które komputery uzyskały w poszczególnych kategoriach, a następnie dodać i w ten sposób uzyskać ocenę końcową. Druga tabela zawiera charakterystykę komputera: cechy standardowe, możliwość rozbudowy i serwis. Trzecia prezentuje wyniki testów z uwzględnieniem najważniejszych czynników wpływających na wydajność komputera.

Skąd mamy informacje o cenach? Raz w miesiącu sprzedawcy informują nas o cenach zestawów komputerowych.

Co oznacza ogólna ocena? Jest sumą ocen z poszczególnych kategorii. Każdy produkt może uzyskać wynik w skali od 1 do 100.

W przypadku komputerów "ekonomicznych" przyjęliśmy następujące współczynniki wagowe: cena - 40 procent, wydajność - 20 procent, wyposażenie i ergonomia - 25 procent, serwis - 15 procent.

Ocenie wydajności przyporządkowaliśmy współczynniki: cena - 20 procent, wydajność - 40 procent, wyposażenie i ergonomia - 25 procent, serwis - 15 procent.

Im wyższa ocena końcowa, tym lepiej.

Co oznacza wynik PC WorldBench 98? Program testowy PC WorldBench 98 mierzy szybkość obsługi sześciu aplikacji testowych: Microsoft Word i Excel, Lotus Word Pro i 1-2-3, Micrografx Picture Publisher i Paradox, sumuje czasy testowe, przyjmując różne współczynniki wagowe (ważności), a następnie porównuje do wzorcowego komputera z procesorem Pentium MMX 200 z 32 MB RAM, twardym dyskiem o pojemności 2 GB i 512 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu (którego wydajność przyjęliśmy jako 100).

Zgodnie z tym założeniem, komputer, który uzyska wynik 200, jest dwa razy szybszy od naszego komputera wzorcowego.

Gdzie można przeczytać opis komputerów, które nie znalazły się wśród dziesięciu najlepszych? Pełny zestaw wyników publikujemy na naszej stronie internetowej www.pcworld.com.pl. Tam też zamieszczamy informacje o wszystkich testowanych komputerach - zarówno tych, które już znajdują się poza dziesiątką, jak i tych, które nigdy nie były opublikowane w drukowanej wersji pisma, ponieważ nie spełniły wymagań (na przykład osiągnęły doskonałe wyniki, ale były drogie).

Jak oceniamy komputery w poszczególnych kategoriach? Ogólny wynik składa się z ocen w czterech kategoriach: wydajności mierzonej testem PC WorldBench 98; ceny względnej w odniesieniu do cen komputerów na rynku; wyposażenia i możliwości rozbudowy oraz serwisu,

na który składają się warunki gwarancji, bezpłatna pomoc techniczna, zgodność z normami ISO. Ocena ogólna powstaje przez zsumowanie ocen w poszczególnych kategoriach, pomnożonych przez odpowiednie współczynniki wagowe.

Czy wyniki PC WorldBench 98 i PC WorldBench są porównywalne? Nie. PC WorldBench 98 wykorzystuje zmieniony zestaw aplikacji.

Zamiast Word Perfecta używamy Lotusa Word Pro. Wszystkie aplikacje testowe są 32-bitowe (poprzednio połowa z nich była 16-bitowa). Zmieniliśmy też współczynniki wagowe w poszczególnych aplikacjach i komputer wzorcowy.