Bezawaryjne serwery

IBM opracował oprogramowanie wykrywające potencjalne awarie działania serwerów.

Firma IBM pracuje obecnie nad stworzeniem zestawu narzędzi programistycznych, których zadaniem będzie kontrola działalności systemów serwerowych. Awarie serwerów są bowiem często źródłem dużych strat finansowych dla firm. Pierwszym elementem pakietu narzędziowego jest - znajdujący się już w sprzedaży - program, który przewiduje i wykrywa potencjalne awarie serwerów.

Najczęstszą przyczyną zawieszania się tego rodzaju komputerów jest tak zwane starzenie się oprogramowania, czyli kumulowanie drobnych błędów platformy programowej, prowadzące do niestabilności systemu i - w konsekwencji - do awarii działania komputera. Serwery są szczególnie podatne na tego rodzaju zjawisko, ze względu na stosunkowo długi okres ciągłej pracy tego rodzaju komputerów.

Narzędzie ocenia obciążenie serwera, analizuje wykonywane zadania, po czym - jeśli stwierdzi, że komputerowi grozi w najbliższym czasie awaria - przenosi wykonywane przez niego prace na inne serwery i restartuje daną maszynę. Dotychczas serwery były zapobiegawczo restartowane w regularnych odstępach czasu, jednak nie sposób było przewidzieć, kiedy naprawdę się zawieszą.

Stacey Quandt, analityk z firmy Giga Information Group, zajmującej się konsultingiem i badaniem rynku IT, powiedział, że rozwiązanie IBM jest "znaczące, ponieważ zapobiega awariom, a nie jedynie reaguje na ich wystąpienie".