Bezcenna grafika
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Hans-Rolf Rautenberg,
- 01.01.2001
Kto chce rozszerzyć możliwości swojego fotoedytora o nowe, atrakcyjne efekty, znajdzie w Internecie mnóstwo bezpłatnych dodatków. W niniejszym materiale prezentujemy dwadzieścia pięć najlepszych wtyczek.
Kto chce rozszerzyć możliwości swojego fotoedytora o nowe, atrakcyjne efekty, znajdzie w Internecie mnóstwo bezpłatnych dodatków. W niniejszym materiale prezentujemy dwadzieścia pięć najlepszych wtyczek.
Praktycznie każdy program do fotoedycji dysponuje takimi funkcjami jak rozmywanie, zwiększanie ostrości, negatyw czy tworzenie reliefów. Jednak ten, kto potrzebuje bardziej wyszukanych możliwości edytowania swoich ilustracji, powinien poszperać w Internecie. Znajdzie tam liczne efekty i filtry w postaci tzw. wtyczek (ang. plug-ins). Są to drobne programy, które rozszerzają zakres funkcji oferowanych w poszczególnych aplikacjach fotoedycyjnych.

Wtyczki - najlepiej za friko

Piętnaście przydatnych filtrów
Tymczasem użytkownicy, którzy wybiorą się na poszukiwania wtyczek w Internecie, natrafią na wiele bezpłatnych narzędzi. Niektóre filtry zostały zaprojektowane w warsztatach hobbystycznych programistów-grafików. Inne są oferowane przez producentów komercyjnych, którzy udostępniając je bezpłatnie, chcą zachęcić potencjalnych nabywców do zakupu pełnego zestawu zawierającego więcej efektów.
Instalacja filtrów z efektami jest dość prosta. Pliki wtyczek mają zazwyczaj rozszerzenie 8BF. Należy je skopiować do podkatalogu wtyczek danego programu fotoedycyjnego. Jeżeli w obrębie struktury katalogów nie istnieje podobny folder, po prostu utwórz go. W niektórych programach lokalizację plików z wtyczkami może definiować użytkownik. Najpóźniej po kolejnym uruchomieniu fotoedytora będziesz mógł skorzystać z nowych filtrów. Znajdziesz je w menu Image, Effects, Filters lub podobnym.
Poszczególne zestawy wtyczek zaleca się umieszczać w oddzielnych podkatalogach folderu wtyczek. Dzięki temu można je szybko usunąć, gdy nie działają poprawnie, nie dają pożądanych efektów lub po prostu przestały być potrzebne.
Wiele wtyczek jest dostępnych w postaci skompresowanych archiwów ZIP. Do otworzenia plików tego typu wymagany jest odpowiedni program pakujący, na przykład shareware'owy WinZIP (wersja 8.0 dostępna na naszym CD-ROM-ie i pod adresem www.winzip.com , rozmiar pliku: 1,25 MB, rejestracja: 29 USD) czy WinRAR (wersja 2.71 PL dostępna na naszym CD-ROM-ie i pod adresem www.rarsoft.com , rozmiar pliku: 635 KB). Użytkownicy systemu Windows ME nie potrzebują dodatkowych narzędzi. Obsługa formatu ZIP jest zintegrowana w systemie operacyjnym.
Inne pakiety wtyczek są udostępniane w formie archiwów samorozpakowujących. W tym przypadku wystarczy dwukrotne kliknięcie ikony pliku, a nieodzowne pliki wtyczek zostaną skopiowane do wybranego katalogu. Większą wygodę oferują pakiety produktów komercyjnych. Niektóre z nich są wyposażone w programy instalacyjne, które automatycznie przeglądają twardy dysk w poszukiwaniu programów fotoedycyjnych. Potem proponują zainstalowanie wtyczek w jednym z nich.
25 najlepszych wśród bezpłatnych
Jednak nie wszystko dobre, co darmowe. Wiele bezpłatnych filtrów generuje mało interesujące efekty. Inne są marnie zaprogramowane. Aby zaoszczędzić Ci niepotrzebnych rozczarowań, przedstawiamy w niniejszym materiale dwadzieścia pięć najlepszych wtyczek, które możesz pobrać z Internetu. Większość z nich znajdziesz na CD-ROM-ie dołączonym do numeru. Dziesięć wtyczek, które zyskały największe uznanie, opisujemy szczegółowo, podając ich możliwości i sposoby użytkowania, natomiast pozostałych piętnaście przedstawiamy w tabeli.
Instalacja wszystkich omawianych wtyczek jest łatwa. Odpowiedni opis czynności zamieszczamy w ramce "Wtyczki - prosta instalacja". Zazwyczaj wystarczy rozpakować archiwum i skopiować pliki do katalogu wtyczek danego fotoedytora. Jeżeli brakuje takiego folderu, załóż go. Na wszelki wypadek odśwież ustawienia fotoedytora, wpisując ścieżkę do nowego podfolderu (na przykład w Paint Shop Pro wskaż menu File | Preferences | General Program Preferences i podaj ścieżkę na karcie Plug-in Filters). Gdy po raz kolejny uruchomisz fotoedytor, filtry pojawią się w menu.
<font color="#000080">Bordermania Pro 3.3
- Wtyczki tego zestawu pozwalają wzbogacać ilustracje o trójwymiarowe elementy.
Źródło: New Virtual Research, www.mediaco.com/nvr/filters.html
Plik: NVRBP33.EXE (rozmiar: 356 KB)

BorerMania Pro 3.3. Filtr generuje trójwymiarowe krawędzie obiektów, przydając się do projektowania przycisków na strony WWW.