Bezcenna grafika

Kto chce rozszerzyć możliwości swojego fotoedytora o nowe, atrakcyjne efekty, znajdzie w Internecie mnóstwo bezpłatnych dodatków. W niniejszym materiale prezentujemy dwadzieścia pięć najlepszych wtyczek.


Kto chce rozszerzyć możliwości swojego fotoedytora o nowe, atrakcyjne efekty, znajdzie w Internecie mnóstwo bezpłatnych dodatków. W niniejszym materiale prezentujemy dwadzieścia pięć najlepszych wtyczek.

Praktycznie każdy program do fotoedycji dysponuje takimi funkcjami jak rozmywanie, zwiększanie ostrości, negatyw czy tworzenie reliefów. Jednak ten, kto potrzebuje bardziej wyszukanych możliwości edytowania swoich ilustracji, powinien poszperać w Internecie. Znajdzie tam liczne efekty i filtry w postaci tzw. wtyczek (ang. plug-ins). Są to drobne programy, które rozszerzają zakres funkcji oferowanych w poszczególnych aplikacjach fotoedycyjnych.

Bezcenna grafika
System wtyczek został wprowadzony po raz pierwszy w znanym profesjonalnym programie Adobe Photoshop. Dlatego w literaturze fachowej często pojawia się pojęcie programów i wtyczek kompatybilnych z fotoedytorem Photoshop. Dodatkowe efekty można zainstalować niemal we wszystkich dostępnych fotoedytorach. Należą do nich m.in. Paint Shop Pro (patrz dalej), Photo Impact, PhotoLine, Photo Deluxe, Windows Draw, Photo Draw, PhotoPaint, Picture Publisher i Igrafx Image. Wtyczki powinny współpracować z najnowszymi wersjami tych programów, lecz w niektórych przypadkach można z nich korzystać w starszych wersjach, na przykład Paint Shop Pro 4. Jednak ze względu na ogromną różnorodność konfiguracji sprzętowych i systemowych może się zdarzyć, że wtyczka odmówi posłuszeństwa, chociaż została prawidłowo zainstalowana i figuruje w menu efektów fotoedytora. Także w redakcji nie udało nam się włączyć wszystkich wtyczek w każdym komputerze testowym.

Wtyczki - najlepiej za friko

Bezcenna grafika

Piętnaście przydatnych filtrów

Zestawy filtrów oferowane przez znanych producentów bywają bardzo kosztowne. Przykładowo, za Kai's Power Tools 6 (łącznie z pakietem Photo Tools 3) trzeba zapłacić około 1000 złotych. Eye Candy 3 firmy Alien Skin (www.alienskin.com) kosztuje około 540 złotych, a Nik Color Efex (www.technik.com) niespełna 600 złotych.

Tymczasem użytkownicy, którzy wybiorą się na poszukiwania wtyczek w Internecie, natrafią na wiele bezpłatnych narzędzi. Niektóre filtry zostały zaprojektowane w warsztatach hobbystycznych programistów-grafików. Inne są oferowane przez producentów komercyjnych, którzy udostępniając je bezpłatnie, chcą zachęcić potencjalnych nabywców do zakupu pełnego zestawu zawierającego więcej efektów.

Wtyczki - prosta instalacja

Instalacja filtrów z efektami jest dość prosta. Pliki wtyczek mają zazwyczaj rozszerzenie 8BF. Należy je skopiować do podkatalogu wtyczek danego programu fotoedycyjnego. Jeżeli w obrębie struktury katalogów nie istnieje podobny folder, po prostu utwórz go. W niektórych programach lokalizację plików z wtyczkami może definiować użytkownik. Najpóźniej po kolejnym uruchomieniu fotoedytora będziesz mógł skorzystać z nowych filtrów. Znajdziesz je w menu Image, Effects, Filters lub podobnym.

Poszczególne zestawy wtyczek zaleca się umieszczać w oddzielnych podkatalogach folderu wtyczek. Dzięki temu można je szybko usunąć, gdy nie działają poprawnie, nie dają pożądanych efektów lub po prostu przestały być potrzebne.

Wiele wtyczek jest dostępnych w postaci skompresowanych archiwów ZIP. Do otworzenia plików tego typu wymagany jest odpowiedni program pakujący, na przykład shareware'owy WinZIP (wersja 8.0 dostępna na naszym CD-ROM-ie i pod adresem www.winzip.com , rozmiar pliku: 1,25 MB, rejestracja: 29 USD) czy WinRAR (wersja 2.71 PL dostępna na naszym CD-ROM-ie i pod adresem www.rarsoft.com , rozmiar pliku: 635 KB). Użytkownicy systemu Windows ME nie potrzebują dodatkowych narzędzi. Obsługa formatu ZIP jest zintegrowana w systemie operacyjnym.

Inne pakiety wtyczek są udostępniane w formie archiwów samorozpakowujących. W tym przypadku wystarczy dwukrotne kliknięcie ikony pliku, a nieodzowne pliki wtyczek zostaną skopiowane do wybranego katalogu. Większą wygodę oferują pakiety produktów komercyjnych. Niektóre z nich są wyposażone w programy instalacyjne, które automatycznie przeglądają twardy dysk w poszukiwaniu programów fotoedycyjnych. Potem proponują zainstalowanie wtyczek w jednym z nich.

25 najlepszych wśród bezpłatnych

Jednak nie wszystko dobre, co darmowe. Wiele bezpłatnych filtrów generuje mało interesujące efekty. Inne są marnie zaprogramowane. Aby zaoszczędzić Ci niepotrzebnych rozczarowań, przedstawiamy w niniejszym materiale dwadzieścia pięć najlepszych wtyczek, które możesz pobrać z Internetu. Większość z nich znajdziesz na CD-ROM-ie dołączonym do numeru. Dziesięć wtyczek, które zyskały największe uznanie, opisujemy szczegółowo, podając ich możliwości i sposoby użytkowania, natomiast pozostałych piętnaście przedstawiamy w tabeli.

Instalacja wszystkich omawianych wtyczek jest łatwa. Odpowiedni opis czynności zamieszczamy w ramce "Wtyczki - prosta instalacja". Zazwyczaj wystarczy rozpakować archiwum i skopiować pliki do katalogu wtyczek danego fotoedytora. Jeżeli brakuje takiego folderu, załóż go. Na wszelki wypadek odśwież ustawienia fotoedytora, wpisując ścieżkę do nowego podfolderu (na przykład w Paint Shop Pro wskaż menu File | Preferences | General Program Preferences i podaj ścieżkę na karcie Plug-in Filters). Gdy po raz kolejny uruchomisz fotoedytor, filtry pojawią się w menu.

<font color="#000080">Bordermania Pro 3.3

- Wtyczki tego zestawu pozwalają wzbogacać ilustracje o trójwymiarowe elementy.

Źródło: New Virtual Research, www.mediaco.com/nvr/filters.html

Plik: NVRBP33.EXE (rozmiar: 356 KB)

Bezcenna grafika

BorerMania Pro 3.3. Filtr generuje trójwymiarowe krawędzie obiektów, przydając się do projektowania przycisków na strony WWW.

Bordermania to zestaw osiemnastu wtyczek, które upiększają obrazki kanciastymi lub okrągłymi obiektami w trójwymiarze. Tworzą na przykład trójwymiarowe krawędzie, co przydaje się podczas projektowania przycisków do internetowej witryny. Zależnie od wybranej wtyczki krawędzie są wypełniane określonym kolorem albo przedstawiane jako wypukłe. Niestety, nie można korygować gotowych obiektów. Jest to wada w porównaniu do trójwymiarowych efektów zintegrowanych w programach Photoshop i Photo Impact. Za pomocą wtyczek z zestawu Bordermania można tworzyć efekty na powierzchniach prostokątnych i owalnych. Nie można uwypuklać obiektów o nieregularnym kształcie, na przykład liter.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: