Bezgraniczne DVD


2. Potajemne kombinacje

Mimo że markowi producenci wyposażają stacjonarne odtwarzacze DVD w kody regionalne stosownie do kraju docelowego, niemal w każdym z nich można obejść to ograniczenie. W wielu wypadkach wystarczy użyć określonej kombinacji klawiszy, naciskając je na pilocie lub bezpośrednio na frontowej ścianie urządzenia. W niektórych modelach DVD trzeba połączyć ze sobą dwa kontakty z tyłu odtwarzacza. Robi się to za pomocą zworki. Obszerne instrukcje wykonania tej czynności krążą w Internecie. Znajdziesz je np. pod adresem www.dvdrhelp.com/dvdhacks.

Tylko nieliczne modele wymagają zmodyfikowania tzw. firmware'u, czyli oprogramowania sterującego umieszczonego w układach scalonych odtwarzacza. Wówczas należy pobrać z Internetu spreparowaną wersję firmware'u, nagrać ją na płytę CD-R(W) i wgrać, zastępując bieżącą wersję oprogramowania układowego. Miej na uwadze, że wykonanie tej operacji wiąże się z utratą gwarancji.

Aby ustalić metodę, która okaże się adekwatna do twojego modelu, zajrzyj na wspomnianą powyżej stronę internetową www.dvdrhelp.com/dvdhacks . Pod koniec czerwca, w momencie zbierania informacji do tego materiału, witryna oferowała ponad 3400 rozwiązań do 1551 odtwarzaczy. Musiałbyś mieć wielkiego pecha, gdyby akurat twój model nie figurował na tej liście.

Gdyby nie udało ci się znaleźć sposobu na odblokowanie swojego odtwarzacza, pozostają ci dwa wyjścia. Jeżeli nie kupiłeś go od znajomych, lecz w sklepie, spróbuj zwrócić się do serwisu zajmującego się naprawą uszkodzonych urządzeń. Inżynierzy znają wiele sztuczek, których na próżno szukać w Internecie. Przy odrobinie szczęścia uzyskasz cenne informacje. Jeśli jednak nawet zawodowiec nie będzie w stanie ci pomóc, nie obejdzie się bez zakupu nowego odtwarzacza. Teraz już wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę.

Napędy DVD

Napędy DVD stały się tak powszechne, że są montowane nawet w komputerach dla początkujących entuzjastów cyfrowej rozrywki. Czytniki tego typu umożliwiają odtwarzanie wszystkich płyt DVD - także amerykańskich. Jednakże oglądając filmy z różnych stref świata, nader szybko wystawisz na próbę tolerancję napędu. Po pięciu przestawieniach kodu regionalnego czytnik odmówi posłuszeństwa. Wówczas będzie akceptował płyty wyłącznie z ostatnio wybranego regionu, chyba że zdecydujesz się zdjąć uciążliwą blokadę.

1. Dwustopniowy nadzór

Geograficzny podział świata, opisany powyżej, obowiązuje nie tylko odtwarzacze stacjonarne, lecz również napędy instalowane w komputerach. Kontrola kodu regionalnego odbywa się tu na dwóch poziomach. Mechanizm kontrolny RPC (Region Play-back Control), ujęty standardem DVD, decyduje o tym, który odtwarzacz (sprzętowy czy software'owy) nadzoruje przestrzeganie ograniczeń regionalnych. Napędy oparte na standardzie RPC-1 (wszystkie modele wyprodukowane przed 1 stycznia 2000 r.) oddają kontrolę systemowi operacyjnemu lub programowi do odtwarzania filmów, które dbają o to, aby w Europie były w obiegu wyłącznie płyty oznaczone kodem 2.

Nowsze modele podlegają standardowi RPC-2. Same przejmują nadzór nad kodami regionalnymi odtwarzanych krążków. Egzemplarz tego typu dopuszcza tylko pięć zmian kodu, a potem pozostawia na stałe ostatni region. Wprawdzie możesz przesłać zablokowany napęd do producenta, który umożliwi ci pięć kolejnych zmian kodu, lecz będziesz musiał ponieść koszty wysyłki oraz uiścić opłatę manipulacyjną (pobiera ją producent) i poniesiesz ryzyko uszkodzenia napędu podczas transportu. Aby ustalić, jaki standard kontrolowania (RPC-1 czy RPC-2) zastosowano w twoim modelu, sięgnij po drobne bezpłatne narzędzie Drive Region Info 2.2 (dostępne pod adresem www.visualdomain.net , rozmiar pliku: 7 KB, środowiska: Windows 95/98/ Me, NT4, 2000 i XP).