Bezgraniczne DVD


2. RPC-2 - jak uwolnić napęd?

Uruchom program Drive Region Info. Przynależność napędu DVD do standardu RPC-2 (patrz wyżej) sygnalizuje komunikat This drive has region protection. Modyfikując firmware lub stosując specjalne narzędzie, uda ci się przekształcić swój czytnik DVD w model RPC-1. W dalszej kolejności będziesz mógł przechytrzyć mechanizm kontrolny za pomocą oprogramowania (patrz porady 3 i 4 w dalszej części materiału).

Największy zbiór narzędzi i plików aktualizacyjnych firmware'u jest udostępniony pod adresemhttp://forum.firmware-flash.com/dl_all.php . Najpierw znajdź producenta napędu, a potem klikaj kolejne łącza, aż dotrzesz do pełnej nazwy swojego modelu. Spróbuj odnaleźć łącze, w którym występuje słowo RPC-1. Powinno figurować na niebieskim tle. Możesz mieć do czynienia albo z plikiem określonym jako RPC-1-Utility, albo z plikiem RPC-1-Firmware. Jeśli trafiłeś na RPC-1-Utility, pozostałe czynności nie powinny przysporzyć ci trudności. Wystarczy uruchomić plik pobrany z Internetu, wybrać napęd z listy, a następnie kliknąć przycisk Disable. W rezultacie pozbędziesz się mechanizmu RPC-2, lecz pozostanie blokada RPC-1.

Jeśli przy nazwie twojego modelu znajdziesz tylko plik RPC-1-Firmware, zadanie okaże się trochę trudniejsze. Zanim zaczniesz wgrywanie nowego firmware'u, zapoznaj się dokładnie z plikiem ReadMe dołączonym do pobranego pliku. Powinien zawierać wskazówki opisujące szczegółowo sposób wykonania tej operacji.

Jeżeli nie uda ci się znaleźć plików przeznaczonych do twojego modelu, możesz korzystać z programu DVD Region-Free 2.18 (30-dniowa wersja demonstracyjna dostępna pod adresem www.dvdidle.com/dvd-region-free.htm , rozmiar pliku: 740 KB, rejestracja: ok. 40 USD, środowiska: Windows 98/Me, NT4, 2000 i XP). Narzędzie to zwodzi system operacyjny Windows i program odtwarzający, pozorując, że ma do czynienia z napędem RPC-1. Na dodatek zafałszowuje rzeczywiste kody regionalne odtwarzanych tytułów. System i odtwarzacz uznaje, że każda płyta DVD włożona do napędu jest oznaczona kodem 0, czyli że może być odtwarzana we wszystkich strefach. W ten sposób DVD Region-Free umożliwia oglądanie dowolnych filmów nawet po pięciokrotnym przestawieniu kodu regionalnego. Program potrafi dokonać samodzielnej konfiguracji. Przywołaj w tym celu menu General i kliknij OK.

3. RPC-1 - z pomocą killera...

Jeśli masz napęd podlegający standardowi RPC-1 lub przechytrzyłeś system, korzystając z poprzedniej porady, obejdź ograniczenie za pomocą bezpłatnego programu Region Killer 2.7.0.2 (w momencie przygotowywania materiał był dostępny pod adresem www.elby.ch/en/fun/software/index.html , rozmiar pliku: 184 KB, środowiska: Windows 95/98/Me, NT4, 2000, XP). Narzędzie to ustala kod regionalny płyty DVD włożonej do napędu, po czym symuluje za pomocą specjalnego sterownika napęd o standardzie RPC-2, który ma ustawiony ten sam kod regionu, co wykryty uprzednio.

Region Killer okazuje się bezsilny, gdy odtwarzacz software'owy kontroluje kody płyt, używając własnego licznika zamian kodu. W tym wypadku pomoże program DVD Genie (patrz dalej). Nie można stwierdzić z góry, które programy potrafią ukrócić niecny proceder Region Killera. Decyduje o tym nie tylko nazwa i wersja programu, lecz również edycja Windows, w której odtwarza filmy. Także ona ma wpływ na wewnętrzny licznik software'owego odtwarzacza. Na dodatek niektórzy producenci napędów wyposażają licencjonowane przez siebie programy-odtwarzacze w wewnętrzny licznik. Po prostu musisz sprawdzić, czy Region Killer odniesie sukces.