Bezgraniczne DVD

Czy twój odtwarzacz lub napęd DVD odrzuca płyty kupione w Stanach Zjednoczonych? Dzieje się tak za sprawą decydentów Hollywoodu, którzy uparcie obstają przy kastowym podziale świata. Jeśli uważasz, że powinieneś mieć możliwość odtworzenia legalnie nabytego filmu, możesz się pozbyć blokady.


Czy twój odtwarzacz lub napęd DVD odrzuca płyty kupione w Stanach Zjednoczonych? Dzieje się tak za sprawą decydentów Hollywoodu, którzy uparcie obstają przy kastowym podziale świata. Jeśli uważasz, że powinieneś mieć możliwość odtworzenia legalnie nabytego filmu, możesz się pozbyć blokady.

Bezgraniczne DVD

Nowy porządek świata - region 1 = USA, Kanada; 2 = Europa, Japonia, Bliski Wschód; 3 = Azja Południowo-Wschodnia; 4 = Ameryka Środkowa i Południowa, Oceania; 5 = Afryka i kraje byłego ZSRR; 6 = Chiny; (patrz porada 1).

Internet nie zna granic. Najnowsze tytuły rodem z Hollywoodu można zamawiać w sieciowych sklepach i oglądać w domu, zanim trafią na ekrany rodzimych kin. Wydaje się, że nic łatwiejszego, tymczasem chcąc obejrzeć film z płyty przeznaczonej na rynek amerykański, prawdopodobnie nie ujrzysz na ekranie nic poza alarmowym komunikatem. Przyczynę stanowią strategie marketingowe przyjęte przez wielkie koncerny filmowe. Przewidują wprowadzanie swoich produktów na poszczególne segmenty rynku światowego w określanych przez siebie odstępach czasowych. W ten sposób studia filmowe chcą zachować kontrolę nad tym, kiedy ich majstersztyki trafiają w postaci krążków DVD na sklepowe półki. To z kolei zależy od momentu, w którym dany tytuł przyniesie założone zyski ze sprzedaży biletów kinowych.

Czy entuzjaści kina są zdani na finansowe spekulacje filmowych producentów? Fachowcy od nabijania kabzy nie muszą cię wodzić za nos. Dysponując stacjonarnym odtwarzaczem DVD lub napędem DVD-ROM i legalnie nabytą płytą, powinieneś sam zadecydować, jak obejrzysz film - na wielkim czy na małym ekranie. Z lektury poniższego materiału dowiesz się, jak legalnie uwolnić odtwarzacz i napęd DVD ze smyczy filmowych suwerenów.

Stacjonarne odtwarzacze DVD

Wprawdzie odtwarzacze stacjonarne jeszcze nie zadomowiły się na dobre w polskich domach, jednak powoli zaczynają wypierać spod telewizorów leciwe, wysłużone magnetowidy VHS. Nie każdy oferuje możliwość nieograniczonego odtwarzania filmów DVD ze wszystkich krańców świata. Przeważnie trzeba się o to zatroszczyć samemu.

1. Kod regionalny - co to jest?

Amerykańskie koncerny przemysłu filmowego podzieliły świat na sześć stref (patrz ilustracja). Stany Zjednoczone i Kanada należą do regionu 1 (zaznaczony kolorem granatowym), a Europa, Grenlandia, kraje Bliskiego Wschodu, Japonia i RPA do regionu 2. Strefa 3 to wybrane kraje Azji Południowo-Wschodniej (od Birmy po Indonezję), a strefa 4 Ameryka Środkowa i Południowa, Australia, Nowa Zelandia i Oceania. W regionie 5 znajduje się Afryka (z wyłączeniem Egiptu i RPA), byłe kraje ZSRR, Mongolia, Afganistan, Pakistan, Indie i Nepal, regionem 6 zaś to Chiny. Oprócz sześciu wymienionych stref zdefiniowano trzy dodatkowe kody regionalne. Kod 7 jest zarezerwowany do celów testowych. Kod 8 obowiązuje w samolotach, a także na statkach żeglugi oceanicznej. Płyty DVD oznaczone ostatnim z kodów - kodem 0 - można odtwarzać we wszystkich strefach świata. Ustalenia kodów regionalnych wchodzą w skład standardu DVD, przyjętego w 1997 r. przez producentów sprzętu i oprogramowania na DVD Forum (bardziej szczegółowe informacje znajdziesz pod adresem www.dvdforum.org/forum.shtml ). Z tego względu logo DVD może zdobić odtwarzacz tylko wtedy, gdy ma zaprogramowany kod regionalny kraju, w którym został sprzedany. Niemniej jednak rynek zaczęła zalewać fala stacjonarnych odtwarzaczy z kodem 0. Większość z nich trafia do Europy z krajów azjatyckich. Są wprowadzane przez duże sieci handlowe jako odtwarzacze bez blokady regionalnej (niekiedy są opatrywane angielskim napisem code free). Tymczasem w obawie przed utratą domniemanych zysków tęgie głowy Hollywoodu znalazły już lekarstwo i na tę przypadłość (więcej szczegółów w ramce "Uwaga - pułapka! Nowe zabezpieczenie RCE"). Markowi producenci nie odstępują standardu DVD. Ich odtwarzacze dostępne w Polsce akceptują wyłącznie tytuły opatrzone kodem 2.

Uwaga - pułapka! Nowe zabezpieczenie RCE

Aby uniemożliwić odtwarzanie filmów przeznaczonych na rynek amerykański na innych kontynentach - w stacjonarnych odtwarzaczach DVD pozbawionych blokady regionalnej (kod regionu 0 - patrz punkt 1 w pierwszym dziale) - koncerny filmowe Columbia Tristar, New Line i Warner Brothers wprowadziły dodatkowy mechanizm zabezpieczający - RCE (Regional Coding Enhancement). Po włożeniu płyty do odtwarzacza lub napędu DVD blokada RCE na nośnikach DVD sprawdza, które kody regionu obsługuje dane urządzenie. Jeśli akceptuje więcej niż jeden region, zabezpieczenie uaktywnia się i odmawia odtworzenia filmu. Wówczas na ekranie telewizora lub monitora pojawia się komunikat This disc is intended for play on non-modified Region 1 Players.

Na szczęście możesz przechytrzyć nawet nowy mechanizm RCE. W wypadku stacjonarnego odtwarzacza DVD przeważnie wystarczy zmienić tymczasowo kod regionu (na pierwszy), naciskając odpowiednie klawisze (sprawdź w instrukcji). Wśród sztuczek oferowanych w witryniehttp://www.dvdrhelp.com (patrz dział 1, porada 2) znajdują się metody obchodzenia blokady RCE do wielu odtwarzaczy. Jeśli masz napęd DVD, problem rozwiąże program DVD Genie (patrz porada "Na uparty odtwarzacz"). Odblokowanie jest możliwe tylko w napędach, które fabrycznie podlegają standardowi RPC-1 lub zostały poddane takiej przeróbce.