Bezpieczeństwo Mac OS X: żarty się skończyły

Nie istnieje platforma systemowa całkowicie odporna na cyber-zagrożenia internetowe, bez względu na opinie użytkowników - tego zdania są eksperci ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych po ostatnich doniesieniach mediów dotyczących wirusów na Mac OS X.

"Każde oprogramowanie ma błędy, a pewien odsetek tych błędów może być celem cyber-ataku", uważa Ira Winkler, niezależna analityczka i autorka książki "Szpiedzy pośród nas".

W ciągu ostatnich 2 tygodni wykryto cztery różne rodzaje zagrożeń systemu spod znaku jabłka. Pierwszy z nich, robak Leap.A nie był w pełni funkcjonalny i okazało się, że nie stanowił wielkiego zagrożenia. Potem wykryto kolejnego robaka o nazwie Inqtana, a dwa ostatnie niebezpieczeństwa to luki w obsłudze modułu Bluetooth w systemie Mac OS X 10.3.9. Pamiętać także należy o luce w przeglądarce internetowej Safari, wykrytej w minionym tygodniu.

Ken Dunham, przedstawiciel firmy iDefense przekonuje, że chociaż żadne z wymienionych zagrożeń nie było specjalnie niebezpieczne, nie można bagatelizować faktu, iż coraz częściej zgłaszane są przypadki luk w systemach i aplikacjach Apple'a bądź wirusy atakujące systemy Mac OS. Dunham przypomina jednocześnie, iż ostatnim większym zagrożeniem dla użytkowników tych systemów był robak Autostart wykryty w 1998 r.

W ciągu ostatnich dwóch lat firma Apple przygotowała 58 biuletynów bezpieczeństwa dotyczących luk wykrytych w swoim oprogramowaniu, podczas gdy Microsoft dla samych tylko Windows XP przygotował ich 127. W rezultacie przekonania o niezawodności swoich systemów, posiadacze Maków mogą być bardziej podatni na cyberataki. "Użytkownicy Mac OS-a mogą być pewni, że liczba luk wykrywanych w używanym przez nich oprogramowaniu oraz robaków zaprojektowanych by te luki wykorzystywać, będzie wzrastać", ostrzega ekspert z firmy McAfee, Craig Schmuger.

Jak wynika z danych przytoczonych przez Schmugera, firmy zajmujące się bezpieczeństwem wykryły dotychczas ok. 150000 ataków przeciw systemom Windows a tylko 100 przeciw aplikacjom Apple'a. "Mimo to, kilka poważnych exploitów wykorzystujących luki w Mac OS-ie wystarczy, aby sprawić duże problemy użytkownikom tego systemu", przestrzega przedstawiciel McAfee.

Żarty się skończyły?

Jeżeli uważasz, że użytkownikom systemów Mac OS grozi realne niebezpieczeństwo ze strony komputerowych wirusów, oddaj głos w naszej ankiecie.