Bezpieczeństwo coraz słabsze

Mimo iż amerykańskie firmy ponoszą coraz większe nakłady na zabezpieczenia systemów informatycznych, zwiększa się ilość udanych włamań do serwisów internetowych.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Information Security Magazine dowodzą, że mimo zwiększania nakładów na zabezpieczenia systemów informatycznych, rośnie ilość ataków hakerskich na serwisy internetowe. Liczba firm, które wydały więcej niż milion dolarów na ochronę przed atakami, w ciągu roku zwiększyła się niemal dwukrotnie.

Badania przeprowadzone na 1897-osobowej grupie specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa systemów IT wykazały, iż oprócz ataków hakerskich w ostatnim czasie nasila się zjawisko "sabotażu" wśród pracowników firmy. Information Security Magazine przygotowało listę zachowań użytkowników firmowych sieci, które najczęściej przyczyniają się do bezpośrednich strat finansowych lub wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa systemu. Należą do nich: instalacja i użytkowanie nie autoryzowanego oprogramowania (76% wykroczeń), "przynoszenie" wirusów (70%), użytkowanie komputera w sposób nieprawidłowy (63%), instalacja własnego sprzętu bez pozwolenia (54%) oraz kradzież lub "czysty sabotaż".

Kompletne wyniki badań opublikowano na witrynie firmowej Information Security Magazine: www.infosecuritymag.com


Zobacz również