Bezpieczeństwo komputera - konfiguracja narzędzi i programów

Systemowe narzędzia oraz zainstalowane w Windows programy, źle skonfigurowane mogą przyczynić się do poważnych kłopotów. Wykorzystane prawidłowo stanowią dodatkową linię obrony. Zobacz, jak korzystać z systemowych aplikacji poprawiających bezpieczeństwo i konfigurować programy, by zminimalizować ryzyko włamania.


W pierwszej części poradnika zwróciliśmy uwagę, które elementy systemu operacyjnego należy zabezpieczyć i zmodyfikować, by zmniejszyć ryzyko włamania i utraty danych. Przyjrzyjmy się teraz, jak używać wbudowanych w system narzędzi oraz zmienić parametry programów tak, by były bezpieczniejsze. Szczególny nacisk kładziemy na Internet Explorera, który znajduje się w każdym Windows i nadal jest jedną z najpopularniejszy przeglądarek na świecie.

1. Skonfiguruj przeglądarkę

Jedną z najczęściej używanych przeglądarek na świecie jest nadal Internet Explorer. Niestety jest to również najbardziej wrażliwe miejsce systemu, przez którą wykonywana jest większość włamań. Wystarczy jednak kilka drobnych modyfikacji, by ograniczyć możliwość działania złośliwym programom czy osobom. W trakcie blokowania różnych opcji należy jednak pamiętać, że im wyższy stopień bezpieczeństwa tym bardziej uciążliwe korzystanie z Internetu. Wiele witryn wykorzystuje bowiem do działania różne kontrolki czy skrypty. Trzeba dobrać odpowiednie proporcje między ochroną, a wygodą użytkowania.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]
  • Jak spersonalizować komputer z Windows 10/Windows 11

1. Uruchom Internet Explorera, kliknij przycisk Narzędzia i wybierz Opcje internetowe. Przejdź na kartę Zabezpieczenia. Interesuje nas głównie sposób zabezpieczenia połączeń z Internetem dlatego zaznacz w sekcji Wybierz strefę do wyświetlania pozycję Internet. W sekcji Poziom zabezpieczeń dla tej strefy możesz za pomocą suwaka wybrać jeden ze zdefiniowanych wstępnie zestawów ustawień. Lepiej jednak skonfigurować je samemu. Kliknij w tym celu przycisk Poziom niestandardowy.

Modyfikacja domyślnych opcji związanych z bezpieczeństwem w Internet Explorerze

IE – zaawansowane ustawienia opcji bezpieczeństwa

2. Ustaw parametr Wyłącz dla następujących opcji Pobieranie niepodpisanych formatów ActiveX, Inicjowanie i wykonywanie skryptów formatów ActiveX nie zaznaczonych jako bezpieczne, Zezwól na operacje wklejania przez skrypt, Wykonywanie skryptów apletów języka Java i Wykonywanie aktywnych skryptów. Zaznacz natomiast Monituj dla: Uruchamianie formatów ActiveX i dodatków plug-inv, Wykonywanie skryptów formatów ActiveX zaznaczonych jako bezpieczne. Aby wyłączenie opcji Wykonywanie aktywnych skryptów nie spowodowało zablokowania niektórych serwisów internetowych ich adresy dodać do zaufanych witryn. W nowszych wersjach IE niektóre opcje ustawione są prawidłowo, więcej zmian trzeba będzie przeprowadzić na starszych. Zaakceptuj modyfikacje.

3. Kliknij na karcie Zabezpieczenia grupę Zaufane witryny oraz przycisk Witryny. W polu Dodaj tę witrynę sieci Web do strefy umieść adres WWW strony, która powinna mieć możliwość uruchamiania skryptów, a która należy do zaufanych witryn. Kliknij Dodaj.

4. Przejdź na kartę Zaawansowane i przewiń listę Ustawienia aż zobaczysz grupę Zabezpieczenia. Zaznaczenia powinny być umieszczone przy następujących opcjach: Ostrzegaj przed niezgodnością adresów certyfikatów, Ostrzegaj przy zmianie trybu zabezpieczonego na niezabezpieczony, Ostrzegaj, jeśli przesyłanie ogłoszeń jest przekierowywane, Sprawdzaj podpisy dla pobieranych programów, Sprawdź, czy certyfikat z serwera nie został cofnięty oraz Sprawdź, czy certyfikat wydawcy nie został cofnięty. Zamknij i uruchom ponownie przeglądarkę.