Bezpieczeństwo mobilne

Urządzenia mobilne stały się tak popularne, że posiada je każdy z nas. Nic dziwnego, że przykuły one uwagę twórców wirusów, trojanów i złośliwych programów. Przedstawiamy narzędzia, które pomogą zabezpieczyć telefon komórkowy oraz PDA przed zgubnymi skutkami tychże aplikacji. Ekspert w sprawach wirusów radzi, czego wystrzegać się w czasie korzystania z urządzeń przenośnych oraz wyjaśnia dlaczego wirusy na komórki będą coraz większym problemem dla przeciętnego użytkownika.

Dzisiejsze wirusy mogą już nie tylko wykraść dane zapisane na naszym urządzeniu, czy narazić nas na wyższe rachunki poprzez wysłanie wiadomości SMS Premium, albo nawiązanie połączenia bez naszej wiedzy. Pokazały one, że złośliwy kod może uczynić PDA czy smartphone kompletnie nieużytecznym. Dlatego też warto zainstalować któreś z narzędzi antywirusowych, tym bardziej, że wybór jest bardzo duży i łatwo jest znaleźć aplikację spełniającą konkretne wymagania. Każdy z wiodących producentów oprogramowania zabezpieczającego komputery osobiste przed robakami posiada już wersję swojego produktu na urządzenia mobilne.

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony z aplikacjami dla urządzeń mobilnych oraz zapoznania się z tekstem Wakacyjne zagrożenia wirusowe.

F-Secure Mobile Anti-Virus

Bezpieczeństwo mobilne
To narzędzie oferujące silnik skanujący, który w czasie rzeczywistym będzie porównywać wykonywane pliki z sygnaturami wirusów, pobrane bezprzewodowo poprzez jeden z dostępnych kanałów (tj. GPRS, WLAN, UMTS). Groźny kod wyszukuje nie tylko w uruchamianych aplikacjach, ale również przychodzących wiadomościach MMS, czy plikach przesłanych na urządzenie poprzez Bluetooth. Na stronie producenta dostępna jest także paczka F-Secure Mobile Security przeznaczona dla tych urządzeń, które szczególnie narażone są na ataki poprzez sieci bezprzewodowe. Znajdziemy w niej oprócz programu antywirusowego również firewall.

F-Secure Mobile Anti-Virus S90

F-Secure Mobile Security S80

F-Secure Mobile Anti-Virus Smartphone WM5.0/6

F-Secure Mobile Anti-Virus Smartphone WM 2003

F-Secure Mobile Anti-Virus Pocket PC WM5.0/6 3.0

F-Secure Mobile Anti-Virus Pocket PC WM 2003-Virus Pocket PC WM5.0/6

F-Secure Mobile Security S60 3rd Edition

F-Secure Mobile Anti-Virus S60 2nd Edition 2.30

Ekspert z firmy Trend Micro radzi

Todd Thiemann - Director, Device Security Marketing, TREND MICRO

Czego należy się wystrzegać przy korzystaniu z telefonu, aby nie narazić się na infekcję?

Najbardziej narażonymi na ataki urządzeniami mobilnymi są smartfony, na których użytkownik może zainstalować aplikacje obsługiwane w systemach Symbian, Windows Mobile itp. Użytkownicy takich rozwiązań powinni zachowywać podobną ostrożność w posługiwaniu się nimi, jak podczas korzystania z komputera. Innymi słowy - nie powinni surfować po podejrzanych stronach internetowych, odpowiadać na wiadomości SMS od nieznanego nadawcy lub instalować aplikacji, których pochodzenie lub oryginalność jest wątpliwa.

Czy pobieranie dzwonków i gier jest bezpieczne?

Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Firma TREND MICRO zauważa, że większość infekcji zapoczątkowana pobieraniem danych na urządzenia mobilne była powodowana przez konie trojańskie. Prognozuje się, że tego rodzaju zagrożenia mogą infekować smartfony podszywając się pod mobilne gry, tak jak miało to miejsce w przeszłości.

Dlaczego mimo zapowiedzi, wciąż wirusy mobilne są niewielkim zagrożeniem?

Zagrożenia mobilne są realne, ale najczęściej to ataki typu "proof of concept". Wydaje się że przyczyną niewielkiej popularności mobilnych wirusów jest prosty rachunek ekonomiczny, który wskazuje że bardziej dochodowe dla hakera jest atakowanie użytkowników komputerów niż użytkowników smartfonów.

TREND MICRO uważa, że komórki staną się wkrótce potencjalnym celem ataków z kilku powodów:

1. rosnącej popularności tych urządzeń oraz adresowania ich do coraz szerszego grona odbiorców,

2. ujednolicania technologii przez producentów,

3. wzrostu szybkości pobierania danych (równie łatwo można pobrać dobry jak i zły kod) oraz

4. trendu coraz częstszego zastępowania komputera urządzeniem mobilnym.

Czy znają państwo jakieś przypadki spektakularnych lub ciekawych infekcji?

Istnieje pewna szczególna grupa programów, które funkcjonują na granicy prawa i mogą posłużyć do prowadzenia niezbyt etycznych działań. Przykładem mogą być aplikacje szpiegowskie oferowane i sprzedawane za pośrednictwem witryny FlexiSPY.