Bezpieczeństwo systemu Apple to mit. Wystarczyła większa popularność...

Prezes ds. technologicznych Kaspersky Lab, Nikolai Grebennikov, nie ma litości dla systemu Mac OS. Jego zdaniem jest on bardzo podatny na ataki za co odpowiada przede wszystkim brak zainteresowania tym tematem ze strony Apple.


Na początku kwietnia rosyjski producent oprogramowania antywirusowego Dr. Web poinformował, że na świecie powstała sieć botnet składająca się z ponad 600 tysięcy komputerów Mac zarażonych trojanem "Flashback".

Bulwersującym elementem tej historii jest podejście do kwestii bezpieczeństwa ze strony Apple. Chodzi o to, że firma Oracle już w lutym wydała odpowiednią łatkę, która jednak przez opieszałość firmy z Cupertino udostępniona została w kanale aktualizacyjnym dopiero 3 kwietnia.

Zobacz również:

Kaspersky nie ma litości

Na nieodpowiednie podejście do bezpieczeństwa ze strony Apple w wywiadzie udzielonym serwisowi Computing News zwrócił niedawno uwagę prezes ds. technologicznych Kaspersky Lab, Nikolai Grebennikov. Jego firma przeprowadziła analizę systemu Mac OS jednoznacznie stwierdzając, że "Mac OS X jest bardzo podatny na zagrożenia", zaś "Apple nie zwraca wystarczającej uwagi na bezpieczeństwo".

Serwis Computing News podał również informację, że to właśnie Apple skontaktowało się z Kaspersky Lab prosząc o przeprowadzenie wspomnianej analizy, co z pewnością zostałoby dobrze przyjęte przez użytkowników komputerów Mac. Okazało się jednak, że źle zinterpretował słowa Grebennikova, który zaprzeczył tym informacjom jednoznacznie stwierdzając, że analiza, którą przeprowadziła jego firma, była całkowicie niezależna od Apple.

Na szczęście Grebennikov przyznał jednak również, że "Apple jest otwarte na współpracę z nami w sprawie nowego złośliwego oprogramowania i luk, które zagrażają systemowi Mac OS X, a które zostaną wykryte przez analizę Kaspersky Lab".

iOS również nie jest nietykalny

Zdaniem Kaspersky Lab z racji wzrostu udziału systemu Mac OS w rynku, cyberprzestępcy będą chętniej tworzyć złośliwe oprogramowanie i rozwijać nowe metody ataku. Firma nie ma również dobrych informacji dla posiadaczy mobilnych gadżetów Apple:

"Nasze doświadczenie podpowiada nam, że w niedalekiej przyszłości, no może za rok, czy coś koło tego, będziemy świadkami ataku pierwszego złośliwego oprogramowania przygotowanego z myślą o mobilnym systemie iOS."

__________________

Jak widać, legendarne bezpieczeństwo systemu Apple to mit. Aby go obalić wystarczyło, że zaczął zdobywać więcej rynku...