Bezpieczeństwo w Windows 7

Nowy system to nowe mechanizmy bezpieczeństwa. W większości przypadków Windows 7 chroni dane użytkowników lepiej niż starsze wersje systemu. Jego mechanizmy zabezpieczeń są mniej uciążliwe dla użytkowników, ale konsekwencją jest dopuszczanie w niektórych przypadkach do większych zagrożeń.


Według Microsoft Windows 7 jest bezpieczniejszy niż poprzednie wersje systemu. Producent skupił się na czterech elementach, które współpracując ze sobą mają gwarantować ochronę przed zagrożeniami pochodzącymi z różnych źródeł. W Windows 7:

- usprawniono kontrolę konta użytkownika

- powiązano zaporę z rodzajem sieci do jakiej podłączony jest komputer

- zwiększono zabezpieczenia w przeglądarce

- poprawiono ochronę danych przed kradzieżą.

Przyjrzyjmy się, jak funkcjonują te mechanizmy i jak z nich korzystać, by osiągnąć jak najwyższy poziom bezpieczeństwa systemu.

Kontrola konta użytkownika (UAC)

Kontrola konta użytkownika (UAC) znana jest z systemu Vista. Jej zadaniem jest ochrona Windows przed nieautoryzowanymi i niebezpiecznymi zmianami. Zmiany może nieumyślnie lub świadomie aplikować użytkownik, mogą być też wprowadzone przez oprogramowanie. Gdy Windows wykryje podejrzaną aktywność, wyświetla specjalny komunikat, w którym można zezwolić lub zablokować wprowadzenie zmian. Mechanizm prosty ale bardzo skuteczny.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]
  • Patch Tuesday - poprawki na wrzesień dla systemów Windows
  • Iptables – zapora sieciowa systemu Linux [MINI PORADNIK]

Bezpieczeństwo w Windows 7

Tryb UAC ustawia się za pomocą zmiany położenia suwaka

Niestety, w Viście zbyt często wyskakujące okna UAC bardzo przeszkadzały w trakcie pracy.

W Windows 7 komunikaty UAC pojawiają się znacznie rzadziej, a Kontrolę konta użytkownika można szybko wyłączyć. Należy jednak pamiętać, że osłabi to bezpieczeństwo systemu. Zamiast całkowicie wyłączać narzędzie, lepiej dopasować jego ustawienia do własnych wymagań.

Zapora systemu Windows

Bezpieczeństwo w Windows 7

Konfiguracja Zapory nie zajmuje wiele czasu

Zapora Windows 7 w trakcie tworzenia nowego połączenia sieciowego pozwala zdefiniować jego typ. Możesz wybrać z jaką siecią się łączysz - publiczną, domową czy w pracy. W zależności od wyboru system dostosuje odpowiednio ustawienia zapory i poziom zabezpieczeń. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba tracić czasu na drobiazgową konfigurację. Pamiętaj jednak, że zapora powinna być zawsze aktywna.

Należy jednak zaznaczyć, że mimo usprawnień, zapora Windows 7 nadal ustępuje profesjonalnym firewallom. Brakuje w niej wielu przydatnych opcji, jak choćby możliwości konfiguracji portów dla aplikacji komunikujących się z siecią.

Zapora to za mało

Bezpieczeństwo w Windows 7

Wyszukianie i instalację aktualizacji najlepiej powierzyć systemowi operacyjnemu

Żadna zapora nie zapewnia całkowitego bezpieczeństwa. Programy tego typu nie skanują na przykład wiadomości e-mail, więc nie chronią przed ukrytymi w nich wirusami. Konieczna jest więc instalacja dodatkowego antywirusa. W Windows nie ma tego typu programu dlatego trzeba korzystać z narzędzi zewnętrznych.

Niezmiernie istotne są także regularne aktualizacje systemu. Najlepiej gdy są automatyczne i instalują się na bieżąco. Nawet najlepsza zapora i antywirus nie uchronią komputera, jeżeli system będzie dziurawy.

Wyłudzanie informacji

Jednym z większym zagrożeń w Internecie jest wyłudzanie informacji. Do użytkowników przesyłane są na przykład odpowiednio spreparowane e-maile. Po kliknięciu na zawarty w takiej wiadomości odnośnik, zostanie otworzona witryna z prośbą o podanie prywatnych danych. Należy pamiętać, że przed takimi zagrożeniami w stu procentach chroni jedynie zdrowy rozsądek. Nie pomoże żadna zapora. Dlatego jeśli nie jesteś pewien źródła pochodzenia e-maila najlepiej go wykasować.