Bezpieczeństwo w Windows 7

Nowy system to nowe mechanizmy bezpieczeństwa. W większości przypadków Windows 7 chroni dane użytkowników lepiej niż starsze wersje systemu. Jego mechanizmy zabezpieczeń są mniej uciążliwe dla użytkowników, ale konsekwencją jest dopuszczanie w niektórych przypadkach do większych zagrożeń.


Według Microsoft Windows 7 jest bezpieczniejszy niż poprzednie wersje systemu. Producent skupił się na czterech elementach, które współpracując ze sobą mają gwarantować ochronę przed zagrożeniami pochodzącymi z różnych źródeł. W Windows 7:

- usprawniono kontrolę konta użytkownika

- powiązano zaporę z rodzajem sieci do jakiej podłączony jest komputer

- zwiększono zabezpieczenia w przeglądarce

- poprawiono ochronę danych przed kradzieżą.

Przyjrzyjmy się, jak funkcjonują te mechanizmy i jak z nich korzystać, by osiągnąć jak najwyższy poziom bezpieczeństwa systemu.

Kontrola konta użytkownika (UAC)

Kontrola konta użytkownika (UAC) znana jest z systemu Vista. Jej zadaniem jest ochrona Windows przed nieautoryzowanymi i niebezpiecznymi zmianami. Zmiany może nieumyślnie lub świadomie aplikować użytkownik, mogą być też wprowadzone przez oprogramowanie. Gdy Windows wykryje podejrzaną aktywność, wyświetla specjalny komunikat, w którym można zezwolić lub zablokować wprowadzenie zmian. Mechanizm prosty ale bardzo skuteczny.

Tryb UAC ustawia się za pomocą zmiany położenia suwaka

Tryb UAC ustawia się za pomocą zmiany położenia suwaka

Niestety, w Viście zbyt często wyskakujące okna UAC bardzo przeszkadzały w trakcie pracy.

W Windows 7 komunikaty UAC pojawiają się znacznie rzadziej, a Kontrolę konta użytkownika można szybko wyłączyć. Należy jednak pamiętać, że osłabi to bezpieczeństwo systemu. Zamiast całkowicie wyłączać narzędzie, lepiej dopasować jego ustawienia do własnych wymagań.

Zapora systemu Windows

Konfiguracja Zapory nie zajmuje wiele czasu

Konfiguracja Zapory nie zajmuje wiele czasu

Zapora Windows 7 w trakcie tworzenia nowego połączenia sieciowego pozwala zdefiniować jego typ. Możesz wybrać z jaką siecią się łączysz - publiczną, domową czy w pracy. W zależności od wyboru system dostosuje odpowiednio ustawienia zapory i poziom zabezpieczeń. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba tracić czasu na drobiazgową konfigurację. Pamiętaj jednak, że zapora powinna być zawsze aktywna.

Należy jednak zaznaczyć, że mimo usprawnień, zapora Windows 7 nadal ustępuje profesjonalnym firewallom. Brakuje w niej wielu przydatnych opcji, jak choćby możliwości konfiguracji portów dla aplikacji komunikujących się z siecią.

Zapora to za mało

Wyszukianie i instalację aktualizacji najlepiej powierzyć systemowi operacyjnemu

Wyszukianie i instalację aktualizacji najlepiej powierzyć systemowi operacyjnemu

Żadna zapora nie zapewnia całkowitego bezpieczeństwa. Programy tego typu nie skanują na przykład wiadomości e-mail, więc nie chronią przed ukrytymi w nich wirusami. Konieczna jest więc instalacja dodatkowego antywirusa. W Windows nie ma tego typu programu dlatego trzeba korzystać z narzędzi zewnętrznych.

Niezmiernie istotne są także regularne aktualizacje systemu. Najlepiej gdy są automatyczne i instalują się na bieżąco. Nawet najlepsza zapora i antywirus nie uchronią komputera, jeżeli system będzie dziurawy.

Wyłudzanie informacji

Jednym z większym zagrożeń w Internecie jest wyłudzanie informacji. Do użytkowników przesyłane są na przykład odpowiednio spreparowane e-maile. Po kliknięciu na zawarty w takiej wiadomości odnośnik, zostanie otworzona witryna z prośbą o podanie prywatnych danych. Należy pamiętać, że przed takimi zagrożeniami w stu procentach chroni jedynie zdrowy rozsądek. Nie pomoże żadna zapora. Dlatego jeśli nie jesteś pewien źródła pochodzenia e-maila najlepiej go wykasować.