Bezpieczeństwo w garści

Firma F-Secure ogłasza, iż wkrótce na rynku dostępne będzie oprogramowanie antywirusowe przeznaczone do przenośnych urządzeń z systemem EPOC.

Urządzenia bezprzewodowe od pewnego czasu oferują dostęp do Internetu. Mogą również wymieniać dane z komputerami stacjonarnymi. Dotychczas nie było jednak na rynku oprogramowania antywirusowego, które zabezpieczałoby palmtopy przed działaniem wirusów. Wkrótce jednak w sprzedaży pojawi się program antywirusowy F-Secure do przenośnych urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Symbian EPOC. Mobile Scanner ma zabezpieczać także telefony wykorzystujące oprogramowanie stworzone przez firmę Symbian. Program będzie wykrywał wirusy binarne i skryptowe, konie trojańskie i złośliwe załączniki do poczty elektronicznej. Dyrektor F-Secure, Ilkka Starck, stwierdził, iż jest to "dmuchanie na zimne", dotychczas bowiem nie stwierdzono wirusa działającego w cyfrowych urządzeniach przenośnych, ale wkrótce sytuacja ta może się zmienić.

Rzecznik firmy Symbian, Paul Cockerton, powiedział: "Nasza platforma jest otwarta. Oznacza to, że każdy bez pytania nas o zgodę może napisać dla niej program. Nie zawsze musi to być pożyteczna aplikacja. Popularność urządzeń przenośnych wciąż rośnie i z czasem zapewne pojawią się pierwsze wirusy do systemów operacyjnych używanych w palmtopach. To dobrze, że na wszelki wypadek będzie istniało zabezpieczenie".

Więcej informacji:

www.f-secure.com/

www.symbian.com/


Zobacz również