Bezpieczeństwo według Microsoftu

Polski oddział koncernu Microsoft kontynuuje zapoczątkowane kilka tygodni temu działania na rzecz edukowania użytkowników komputerów. Najnowszym pomysłem jest tzw. Dzień Bezpiecznego Komputera (przypadający na 12 października) - czyli szeroko zakrojona akcja, mająca na celu przekazywanie użytkownikom wiedzy na temat tego, jak ustrzec się zagrożeń związanych z korzystaniem z komputera i Internetu.

Koncern sformował w tym celu szerszą koalicję firm i instytucji, które chcą wspólnie edukować użytkowników komputerów - w jej skład weszły, oprócz Microsoftu: CERT Polska, Intel, HP, Telekomunikacja Polska, bank PKO BP, G Data, RSA Security oraz Symantec. Patronem honorowym inicjatywy jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Bezpieczeństwo według Microsoftu

Logo projektu Bezpieczny Komputer

Priorytety nowej akcji są właściwie tożsame z założeniami przedstawionej pod koniec września inicjatywy Centrum Bezpieczeństwa Microsoft (więcej na ten temat pisaliśmy w tekście "Microsoft: batalia o bezpieczeństwo") - chodzi o uświadomienie użytkowników komputerów, jakie niebezpieczeństwa mogą im grozić podczas surfowania po Internecie i dostarczenie im informacji o tym, jak skutecznie mogą się przed nimi zabezpieczyć.

"Postanowiliśmy zaangażować się w tę akcję, ponieważ z zasady popieramy każdą inicjatywę, która może przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w Internecie" - powiedział nam Mirosław Maj, szef CERT Polska. W podobnym tonie utrzymane były wypowiedzi reprezentantów firm zaangażowanych w akcję.

Bezpieczeństwo w IDG.pl

Bezpieczeństwo IDG.pl

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa znajdziecie również w zasobach serwisu IDG.pl - Waszej uwadze polecamy sekcję Bezpieczeństwo IDG.pl orazhttp://SecurityStandard.pl . Zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniach na forum z ekspertami, zajmującymi się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem: m.in. z Grzegorzem Michałkiem, głównym programistą ArcaBit , Łukaszem Szotem, specjalistą z firmy MKS oraz Piotrem Lewaszkiewiczem z firmy Quantus Technology (dystrybuującej produkty firmy AVG w Polsce).

Aplikacje, które ułatwią wam odpowiednie zabezpieczenie komputera w Sieci (w tym m.in. programy antywirusowe, antyspyware'owe oraz firewalle) znajdziecie w naszym serwisie Pliki.

Microsoft liczy na silny oddźwięk w mediach - zdaniem przedstawicieli firmy, nagłośnienie ich nowej inicjatywy to najlepszy sposób na dotarcie do użytkowników komputerów, którzy nie są szczególnie biegli w kwestii zabezpieczeń i technologii komputerowych. Jednym z elementów akcji będzie m.in. zachęcanie nauczycieli do organizowania lekcji, poświęconych właściwemu zabezpieczaniu komputerów. Sposobem na dotarcie do młodzieży mają być również konkurs Bezpieczny Komp oraz gra Strażnik Systemu Junior. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników (choć niekoniecznie starszych) przeznaczony jest z kolei konkurs Strażnik Systemu, którego uczestnicy na trzy tygodnie wcielą się w rolę administratora sieci wirtualnej firmy i będą rozwiązywać stopniowo pojawiające się problemy związane z bezpieczeństwem sieci komputerowych.

Więcej informacji:

http://www.dzienbezpiecznegokomputera.pl