Bezpieczeństwo wespół w zespół

Szef Microsoftu, Steve Ballmer, zaapelował do przedstawicieli rządu, firm oraz użytkowników komputerów o podjęcie działań, których celem będzie walka z najróżniejszymi "cyber-zagrożeniami". Ballmer tłumaczył podczas zorganizowanej przez Business Software Alliance oraz Center for Strategic and International Studies konferencji, że tylko wspólne, skoordynowane działania pozwolą na naprawdę bezpiecznie korzystanie z komputerów i Internetu.

"Każdy użytkownik, każda firma, każda organizacja rządowa, która wykorzystuje na co dzień komputery, jest w pewnym stopniu odpowiedzialna za własne bezpieczeństwo w Sieci" - tłumaczył Ballmer. Szef Microsoftu przypomniał, że wszyscy użytkownicy powinni korzystać z regularnie uaktualnionego oprogramowania antywirusowego oraz firewalli - "Zabezpieczenia nigdy nie będą skuteczne, jeśli użytkownicy nie będą z nich korzystać - to tak, jakby zamontować w drzwiach solidny zamek, ale nigdy z niego nie korzystać" - mówił Steve Ballmer.

SP2 dla Windows XP, czyli będzie bezpieczniej

Ballmer po raz kolejny przypomniał także, jak duże zmiany w kwestii zabezpieczenia systemu Windows XP wprowadzi zapowiadany na połowę roku Service Pack 2 dla Windows XP - będą to m.in.:

- "wzmocniony" i domyślnie włączony firewall, wbudowany do systemu (Windows Firewall);

- blokada pop-up'ów w przeglądarce Internet Explorer;

- blokada automatycznego pobierania plików przez IE

- poprawione zabezpieczenia w programach Outlook Express oraz Windows Messenger;

(o innowacjach, które do Windows XP wprowadzi SP2, pisaliśmy już wielokrotnie - m.in. w tekście "Gates: 'Będzie bezpieczniej!" -http://www.idg.pl/news/64103.html oraz "Service Pack 2 - Windows XP wreszcie bezpieczny?" -http://www.idg.pl/news/63636.html ).

Windows jak auto

Kwestię zabezpieczenia systemów informatycznych Ballmer porównał w swoim wystąpieniu do sytuacji przemysłu motoryzacyjnego - "Systemami trzeba zająć się tak samo, jak infrastrukturą drogową. Sytuacja wygląda tak: służby odpowiedzialne za utrzymanie dróg w dobrym stanie muszą dobrze wykonać swoją robotę - usunąć z dróg dziury, odśnieżyć autostrady itp. Z kolei producenci samochodów muszą produkować coraz lepsze, innowacyjne auta, w których będzie można podróżować bezpiecznie. Równie ważnym elementem tej układanki są użytkownicy samochodów, którzy powinni w rozsądny, odpowiedzialny sposób wykorzystywać na drogach swoje samochody" - tłumaczył szef Microsoftu. Jego zdaniem, ta zależność bardzo przypomina sytuację przemysłu informatycznego - tu również wszystkie zaangażowane strony - przedstawiciele rządu, firmy oraz użytkownicy komputerów - powinny dbać o to, by korzystanie z technologii było bezpieczne.

Ballmer zapowiedział również, że Microsoft zaprezentuje w najbliższym czasie nowe rozwiązania technologiczne, które uczynią systemy operacyjne koncernu bardziej odpornymi na ataki hakerów czy wirusów - mowa tu o tzw. Technologiach Aktywnej Ochrony (active protection technologies - APT). Jednym z przykładów działania APT będzie blokowania działania programów, których zachowanie będzie wg. systemu podejrzanie - "Komputer pomyśli sobie wtedy - 'coś tu jest nie tak, na wszelki wypadek nie uruchomię tego kodu bez sprawdzenia, czy użytkownik naprawdę sobie tego życzy" - tłumaczył obrazowo Steve Ballmer.